ІНСАЙТИ | Кремнієва долина 25 січня 2012 р.

Структурований хаос: як працює Кремнієва долина

Management.com.ua спільно з компанією FastForward — оператором світових менеджмент-турів — розпочинає серію статей, присвячених інноваційним підходам і видатним компаніям. Перша стаття розповідає про феномен Кремнієвої долини.

Автор: Дмитро Бондар, керівник компанії FastForward

Структурований хаос: як працює Кремнієва долина Один клаптик землі розміром 30х30 кілометрів став центром інновацій планети. Та чому саме Кремнієва долина дає шанс для розвитку бізнесу, а її механізми роботи намагаються відтворити в інших країнах? Це питання хвилює не лише професорів Стенфорда, але й підприємців з усього світу. Щоб розгадати складний механізм Кремнієвої долини, дізнатися його секрети, познайомитися з кращими практиками провідних компаній світу, і знайти можливості для співробітництва, група інноваційних керівників з України та Росії відвідала долину в рамках менеджмент-туру.

Єдина екосистема

Кремнієва долина — це дійсно окрема унікальна екосистема, серед головних гравців якої університети, що постачають найкращі кадри (Stanford, Berkeley), технопарки та інкубатори, сервіс-провайдери (юристи, рекрутери), венчурні фонди і ангели, які "голосують" за стартапи живим доларом, і звичайно ж, яскраві компанії, що створюють інновації.

Життєвий цикл ідеї зазвичай проходить наступні етапи: думка генерується в головах інженерів (або ще студентів), підприємців; потім вона проходить перевірку комерціалізацією або технологічним трансфером; отримує фінансування від ангелів чи венчурних фондів; і компанія-розробник розвивається до моменту виходу на IPO або поглинання гігантом (M&A).

Умовно можна представити схему, в якій активно взаємодіє талант і наукові розробки з зацікавленим капіталом в умовах гнучкого ринку. У Кремнієвій долині сильні дослідницькі центри та лабораторії, представництва транснаціональних технологічних корпорацій, що лідирують у своїй галузі, відносно низькі бар'єри для входу на ринок нових інститутів, низькі операційні витрати, висока ліквідність, сильний капітал і ринок праці, що сприяє розвитку, як талантів, так і інвестицій.

Зрозуміло, це — далеко неповна схема, але саме в ній можна простежити зв'язок всіх гравців долини. Університети (Stanford, Berkeley) навчають і готують благодатне "живильне" середовище у вигляді студентів, інкубатори дають можливість зробити перші кроки в бізнесі, венчурні фонди й ангели відбирають та інвестують у проекти, сервіс-провайдери допомагають бізнесу розвиватися правильно і динамічно. Приберіть хоча б один із елементів системи — ідея помре, у світі не з'явиться, можливо, новий Google, Facebook, Zynga тощо.

З іншого боку, особлива магія долини саме у продуктивному зв'язку всіх елементів системи. Свобода створює враження якоїсь хаотичності долини, але цей хаос при більш детальному розгляді виявляється ще й як структурованим.

Принципи виживання

Професор Стенфордського університету Бартон Лі (Dr. Burton Lee, PhD, MBA) зробив для учасників туру доповідь про "минуле та сьогодення" Кремнієвої долини, пояснив особливості, відмінності і нюанси роботи даної унікальної екосистеми. Його поради особливо корисні тим компаніям, які тільки-но відкривають свою справу. Це перелік топ-помилок, які зазвичай роблять "новоприбулі" підприємці:

  1. Низьке розуміння важливості відносин в Кремнієвій долині, репутації, яка будується на відносинах.
  2. Недостатнє розуміння соціальних медіа, як способу заводити і підтримувати "температуру" відносин.
  3. Неповага до часу інших людей. Непідготовленість до зустрічей, особливо до зустрічей з інвесторами. Один раз із вами зустрінуться, але от другий — далеко не факт.
  4. Ігнорування юридичних питань при захисті технологій компанії. Ох, скільки таких горе-компаній пішло на дно тільки тому, що вчасно не закрили юридичні питання.
  5. Краватка... Так, саме вона. Її тут не носять... Хочете вдягнути? Можна, але тільки якщо ви агент FBI або співробітник адміністрації президента США. І це не жарт.
  6. Погане знання англійської мови. Тут без коментарів.
  7. Брак допитливості та відкритості до нових підходів та ідей.
  8. Будь-які комплекси або упереджене ставлення з приводу віку, статі, кольору шкіри, кількості грошей у кишені співрозмовника.

При правильному дотриманні головних принципів роботи в Кремнієвій долині, ефект для стартапів може бути приголомшливим. Потрапляючи сюди, відкриваючи офіс, компанія отримує можливість за рік вирости з "нікому не відомої" до бізнесу, що стрімко розвивається та має мільярдний оборот.

Ще один момент, який не можна забувати, — це актуальність. У Кремнієвій долині вже давно не вважають "гарячими" такі теми, як: виробництво, логістика, нанотехнології (так-так, привіт всім, хто в це ще вірить, особливо в Росії). Зараз актуальними швидше є geo&social сервіси, cloud computing, мобільні технології, big-data, open-source і video-сервіси. Тутешні компанії мають можливість першими дізнаватися про новинки, і практично девізом долини є слово "faster" — швидше виводити компанії на глобальний рівень, швидше створювати робочі місця, швидше реалізовувати ідеї, при цьому не втрачаючи в якості й ефективності.

Кремнієва долина по-нашому?

Потенціал українських компаній дуже навіть непоганий. Багатьом компаніям зараз знайти замовника набагато легше, ніж програміста, тому що в якості роботи українських компаній багато закордонних клієнтів не сумнівається. А ось проекти зі створення аналогів Кремнієвої долини в Україні чи Росії все частіше викликають сарказм та іронію, ніж надію на створення нового центру інновацій.

У 2010-му році був підписаний закон "Про інноваційний центр "Сколково"" — російську "Кремнієву долину", яка розташувалася в східній частині Одінцовського району Московської області, в 2 км. на захід від "МКАД", але основна програма будівництва буде завершена лише в 2015-му році.

В Україні теж намагаються зробити щось подібне Кремнієвій долині. В країні є свої венчурні фонди, але жоден із них не спеціалізується на фінансуванні стартапів у сфері інновацій. Чиновники ж бачать в організації "Кремнієвої долини по-українськи" свій специфічний інтерес, тобто толку поки що мало.

Справжня Кремнієва долина, як і раніше, важлива для нас, оскільки дає доступ до найостанніших технологій і передових підходів у галузі ІТ, швидко дозволяє масштабувати і збільшувати капіталізацію компаній, розвивати власних спеціалістів та залучати кращі кадри з усього світу. Компанії, що працюють у долині, цілком відкрито говорять про Україну як про потужний аутсорсинговий центр, наряду з Індією і Китаєм, визнаючи потенціал таланту. Можливо, в недалекому майбутньому, у нас таки буде можливість розвинути свій потенціал та інші складові інноваційної екосистеми.

Матеріал підготовлений компанією FastForward за підсумками менеджмент-туру в Кремнієву долину. Якщо вам цікава дана тема, свої запитання ви можете ставити за адресою visits@fforward.biz

У наступній статті розповідається про компанію PlugandPlayTechCenter і про те, як народжуються стартапи.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Мудакам тут не місце. Як вижити в офісних джунгляхМудакам тут не місце. Як вижити в офісних джунглях
Вийди за межi. Забудь про успiх — стань видатнимВийди за межi. Забудь про успiх — стань видатним
Емоційний успіхЕмоційний успіх

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)