ІНСАЙТИ | Особиста продуктивність 2 жовтня 2020 р.

Перфекціонізм і продуктивність: не дозволяйте їм стати ворогами

Продуктивність — це не про те, щоб просто робити більше. Це про те, що саме ви зробили. Еліс Бойс (Alice Boyes), докторка філософії, в минулому клінічна психологиня, яка стала письменницею, розповідає про три аспекти перфекціонізму, що можуть перешкодити вашій здатності визначати пріоритети для найважливіших завдань.

Перфекціонізм і продуктивність: не дозволяйте їм стати ворогами

Ви неохоче визначаєте рішення як «неважливі»

Існує думка, що неважливі рішення вам слід або швидко прийняти або делегувати. Але перфекціоністам подібна дія дається дуже складно, тому що їм подобається все контролювати. Адже недосконалість чого-небудь приносить їм розлад і мало не фізичний біль. Деякі з них настільки звикли до мікроменеджменту, що їм навіть не спадає на думку, що деякі завдання просто не мають значення. Вони просто не бачать цього, і автоматично класифікують все, що потрапляє в поле їх діяльності.

Рішення: в сучасному житті втома від прийняття рішень може бути дуже сильною.Перфекціоністам варто навчитися відмовлятися від зайвого контролю над деякими завданнями і відчути свободу від тягаря прийняття рішень. Спробуйте використовувати евристику для швидкого вирішення або делегування, змирившись при цьому, що ви отримаєте, хоч і не ідеальні, але набагато швидші і досить хороші результати в цілому. Наприклад, одна з моїх евристик: якщо я запланувала щось зробити три рази, я зроблю це без подальших роздумів.

Ви відчуваєте себе морально зобов’язаними перевиконати свій план

Переконання в тому, що в будь-якій ситуації потрібно перевершити очікування, може проявлятися по-різному. Припустимо, хтось пропонує заплатити вам $1000 за послугу. Якщо ви перфекціоніст, то вам може здатися, що цього недостатньо. Адже конкуренти напевно взяли б $1500, а вам неодмінно треба їх обійти. Ви думаєте: "Якщо я не перевиконую, значить, я недовиконую."

Або вам треба відповісти на електронний лист протягом 24 годин, але ви прагнете впоратися за 6. Ключовий момент тут: розумне рішення не співвідноситься з вашою особистою завищеною планкою.

Іноді такий образ мислення виникає через те, що вам не вистачає впевненості в собі або підстраховки — і ви прагнете зробити все з запасом. Це може також бути викликано занепокоєнням, невпевненістю в собі або синдромом самозванця. Наприклад, вам здається, що єдиний спосіб запобігти розчаруванню чи невдоволенню вами — це завжди перевищувати очікування.

Рішення: складіть план того, як ви будете коригувати курс, якщо помітите ці патерни мислення. Зрозумійте, що постійне прагнення до успіху має свою ціну. На що ще у вас немає часу, енергії, уваги та сили волі? Можливо, це ваше власне здоров’я, ваші великі цілі або ваша сім’я. Якщо ви вважаєте, що витрати значні, спробуйте виробити емпіричне правило для проблемних випадків. Наприклад, ви можете вирішити, що в трьох з десяти модельованих ситуацій ви приймете одне рішення, а в решти семи — інше.

Встановлені для конкретної ситуації звички теж можуть вам допомогти. Наприклад, якщо репортер прислав мені більше шести питань для статті, над якою вони працюють, я, як правило, детально відповідаю на шість питань і мінімально відповідаю або пропускаю інші. (Я, ймовірно, дам більш точні відповіді, використовуючи цю стратегію, тому що я зосереджуюся на тих сферах, в яких мені є що сказати найбільш цікаве).

Вас надмірно дратує, коли ви не на 100% дотримуєтеся хороших звичок

Коли перфекціоністи виховують в собі нові звички, вони, як правило, потрапляють в одну з трьох категорій: або намагаються відкусити більше, ніж можуть проковтнути, і їх плани в результаті стають надто обтяжливими, аби ними управляти; або уникають виникнення будь-якої звички, якщо не впевнені на 100%, що зможуть щодня досягати своєї мети; або ж вибирають тільки ті звички, яких можуть дотримуватися незважаючи ні на що.

Гнучкість є відмінною рисою психологічного здоров’я. Ви повинні мати можливість взяти вихідний від занять у тренажерному залі, коли ви захворіли, або напередодні здійснили виснажливий переліт, навіть якщо це означає, що потрібно розірвати ланцюжок досягнень. Ви також повинні бути в змозі відмовитися від звичок, котрі колись були важливі для вашої продуктивності або розвитку навичок, але які ви переросли. Можливо, будучи блогером-початківцем, ви поклялися завжди публікувати три пости в тиждень, але тепер це стомлює вас; або ж ви приділяли один день на місяць інвестиціям, але тепер це не приносить вам очікуваного прибутку.

Іноді більш дисциплінована поведінка (відхилення від вкоріненої звички або моделі поведінки) виглядає як менш дисциплінована (перерва). Але коли звичайна самодисципліна перетворюється на примус, перфекціоністи можуть зіткнутися з проблемами.

Рішення: розробіть особистий механізм для перевірки того, що ви не дотримуєтеся звички лише для поклоніння вівтаря самодисципліни. Якщо ви, наприклад, ніколи не пропускали тренування протягом двох років, цілком ймовірно, що були дні, коли її виконання не було найкращим використанням вашого часу. Регулярно перевіряйте вартість будь-яких дій або бездіяльності, щоб переконатися, що ви найкращим чином інвестуєте вашу фізичну і розумову енергію.

Перфекціоністом часто рухає прагнення до досконалості, але він може просто «загнати» себе неправильною поведінкою, в результаті так і не досягнувши своїх цілей.

За матеріалами "Don’t Let Perfection Be the Enemy of Productivity", HBR.

Ілюстрація: Nick Dolding/Getty ImagesЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Творча впевненість. Як розкрити свiй потенцiалТворча впевненість. Як розкрити свiй потенцiал
Працюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіхуПрацюй чотири години на тиждень. Нова психологія успіху
Емоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішностіЕмоції на роботі. Як вони сприяють нашій успішності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2023, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)