ІНСАЙТИ | Трансформаційне лідерство 28 квітня 2010 р.

Візія в управлінських рішеннях

Автор: Олександр Саврук, декан kmbs
Джерело: kmbs journal

Олександр Саврук
Історичний огляд минулого і тренди вчорашнього — важливі, але не вони визнають хід подій. Якщо говорити про розвиток, варто згадати Томаса Куна, американського філософа і історика науки. Він говорив, що часом розвиток природніше відбувається скачками через зміни в парадигмі. Тоді питання полягає у тому — хто є тим суб’єктом, який хоче вивести за межі усталеної парадигми і створити щось нове, що забезпечить відчуття якісних змін.

Ми сподіваємось на кризи, але інколи вони проходять досить безболісно, тому що не зачіпають того ядра, яке б перепакувало систему цінностей і переконань. Іноді потрібна більш глибока криза, яка здатна докорінно змінити правила гри. Але ми все ще продовжуємо жити в старому світі. А інколи треба мати амбіції лідера для такого скачка.

Трансформаційне лідерство

Якщо виходити з того, що весь світ складається з систем, то люди за своїми внутрішніми якостями (за своєю природою) поділяються на два типи: люди, які створюють системи і люди, які вписуються в систему.

Усвідомлюючи обмеженість освітніх ресурсів в Україні, ми, в першу чергу, фокусуємось на цінностях, які притаманні людям першого типу. Це люди, які ведуть себе свідомо чи не свідомо вторинно до правил гри, які вже створені кимсь. Поведінка лідерів не залежить від того, в якій частині ієрархії ця людина перебуває у даний момент. Тобто можна стати генеральним директором і бути "вписаним" у систему, тобто залежним. Тоді розвиток такої організації буде дуже обмеженим. Навіть харизма не заважає бути таким, більше того, вона часто є ознакою людини з швидким кар’єрним зростанням. Такі харизматики стають носіями "назавжди"-принципів гри, в якій вони перемогли. Проблема в тому, що коли організації об’єктивно потрібно змінюватись, такі люди є найбільшою проблемою системи. Для них розвиток означає підвищення інструментального рівня знань, що допомагає вписатись в систему.

Є інструментарій, а є ідеологія — проактивний спосіб реакції на зовнішнє середовище, або провокація зовнішнього середовища. Завдяки інакшому способу мислення, виникає тренд. Говорячи про бізнес-стратегію, варто згадати п’ять сил Майкла Портера, як приклад реактивної поведінки в зовнішньому середовищі.

Трансформаційне лідерство — це вміння працювати з системами. Логіка харизматика — я і мої заслуги, — сьогодні вже не працює. З’являється інша логіка та інша природа енергетики, яка базується на тому, що ми називаємо ідеєю. Головне — навчитися працювати з ідеями, а особливо системоутворюючими ідеями. Ідея допомагає сформувати візію, яка об’єднує і допомагає створити спільне бачення, а не просто образ майбутнього. Це спосіб самоідентифікації самодостатніх людей, які ціннісно готові йти в ту чи іншу сторону та прагнуть підкорити себе ідеї та системі. На сьогоднішній день рівень розвитку культури в суспільстві вимагає саме такого типу рішень.

Люди, які вписуються в системи, працюють переважно в полі негативної візії, тому що у них відсутнє відчуття зовнішнього середовища. Їм хочеться потрапити у зону комфорту — відчуття того, що щось таки досягнуто, але, досягаючи цього, вони зупиняються. Це відбувається через те, що вони не вміють працювати в полі позитивної візії і переходити від успішного періоду до більш успішного.

Ручне управління, яке сьогодні широко поширене у нас в Україні, не здатне забезпечити розвиток і розкриття потенціалу організації. Має бути створене смислове поле, яке і починається з візійної точки. Це смислове поле дає напрямок руху для кожного суб’єкту в організації.

Час вийти з інструментальної парадигми та виховувати людей, які спроможні оцінити систему як цілісність, мати спроможність створити нову систему і якісно змінити систему. Саме таких людей ми трактуємо як "лідерів".

У кожної організації є стратегія і цілі, але чи у кожної організації є сенс як стратегічна складова? Без сенсу система рано чи пізно розвалюється.

Трансформаційні лідери створюють системи через ідею. Вони наповнюють життя сенсом, діляться і об’єднуються навколо ідеї. Пам’ятаймо про те, що можна бути президентом і вписуватись систему, а можна бути фермером і будувати системи.

Стаття за виступом Олександра Саврука на Міжнародній візійній бізнес-конференції "Intro" у Львівській бізнес-школі УКУ (LvBS), 16-17 квітня 2010 року.
Текст: Анна Глива



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху
ПрокрастинаціяПрокрастинація
Шлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собоюШлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собою

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)