РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 26 вересня 2019 р.

Міфи і реальність лідерства

У своїй новій книзі «Leaders: Myth and Reality» («Лідери: міфи і реальність»)1 Стен Маккристал (Stan McChrystal) намагається знайти відповідь на питання, в чому полягає сутність повідництва, та спростовує деякі спотворені уявлення про те, що означає бути лідером.

Leaders: Myth and Reality (Лідери: міфи і реальність)

Найкращі провідники є лідерами від народження або протягом життя набували вміння, потрібні, щоб повести за собою людей? Упродовж століть філософи, вчені та самі провідники намагаються знайти відповідь на це питання. Ми маємо нескінченну кількість рольових моделей, котрі пропонується використовувати як зразок; описані у найменших подробицях історії кар’єрного шляху видатних лідерів з бізнесу, політичної та військової сфер; детальний аналіз найважливіших рішень, які вони приймали. Все це робиться в надії, що колись нам нарешті вдасться виокремити критично важливі характеристики, які мають найкращі провідники, з тим аби можна було відтворювати їхній успіх та уникати невдач.

У книзі «Leaders» відставний генерал Стен Маккристал, розглядаючи лідерство крізь призму біографій 13-ти різних провідників (з них 12 представлені в парах і один окремо), показує, що в реальності лідерство може дуже сильно відрізнятися від теоретичних моделей.

Це третя книжка Маккристала присвячена провідництву. В першій — «My Share of the Task» («Моя частка завдання») — він звертається до основних епізодів своєї кар’єри та описує уроки лідерства (як хороші, так і погані), які взяв у своїх наставників. Друга книга «Team of Teams» («Команда команд»), бестселер за версією The New York Times, містить історію перетворення Об’єднаних сил спеціальних операцій США в «набагато більш пласку і гнучкішу структуру» — організацію, спроможну перемогти «Аль-Каїду» в Іраку.

За формою книга наслідує «Порівняльні життєписи» Плутарха. Ця ідея виникла в Маккристала після того, як він прослухав лекцію журналіста Девіда Брукса (David Brooks), назва якої звучала так: «Who Would Plutarch Write About Today?» («Про кого писав би Плутарх сьогодні?»). Лідери, котрі представлені в книзі, належать до різних епох і сфер діяльності («від гендиректорів компаній до політиків і революціонерів»).

Те, що об’єднує лідерів із шести пар, не відразу є очевидним. Спільним є хиба що незвичність шляху, яким вони йшли до успіху.

Автор цитує експерта з питань лідерства Джозефа Роста (Joseph Rost), який стверджує, що знайшов 221 різних визначень лідерства в 587 публікаціях. «Щоб не загрузнули в цій плутанині, ми вирішили сфокусуватися на лідерстві як на процесі впливу на групу, з тим щоб стимулювати її рухатися до певної цілі», — пише автор.

Те, що автор об’єднав таких лідерів, як Волт Дисней і Коко Шанель у парі, й розмістив у категорії «Засновники», а Босса Твіда (Boss Tweed) (американський політик ХІХ сторіччя) і Маргарет Тетчер у категорії «"Брокери" влади», свідчить про його невдоволення звичним підходом, коли з лідерів роблять супергероїв. Так само, об’єднавши Альберта Ейнштейна і Леонарда Бернстайна (Leonard Bernstein) (американський композитор та диригент) в категорії «Генії», Маккристал змушує читача критичніше подивитися на традиційне бачення провідництва, коли лідера представляють видатною постаттю, що знаходиться на недосяжних для звичайних людей висотах, та замислитися над тим, з яких ще елементів (крім особистісних якостей) складається формула дієвого лідерства.

Маккристал недарма обрав формат Плутархових «Життєписів». Бо цей давньогрецький історик, узагальнюючи портрети своїх героїв та виводячи десять характеристик, котрі має наслідувати читач, не дає якоїсь базової моделі, котра давала б відповідь на запитання «Як стати ефективним лідером?»

На переконання Маккристала, підхід, коли головна увага приділяється характеру лідера є неправильним за своєю суттю. Звісно, особистісні якості є критично важливими для успішного провідницва. Проте, фокусуючись в основному тільки на них, дослідники випускають із поля зору контекст, в якому діє провідник. Згідно автора, першорядними мусять бути питання: «Чому індивід проявив себе як лідер?» або «В контексті яких обставин його лідерський стиль виявися таким дієвим?» Саме тому Маккристал обрав своїми героями таких різнопланових лідерів, показуючи їхні переваги та не приховуючи недоліків.

Отже, автор підводить нас до висновку про те, що сила лідерства криється не в особистісних характеристиках. Головне для провідника — це зрозуміти, які саме якості потрібні у конкретній ситуації. Бо, як стверджує Стен Маккристал, у різних обставинах потрібні різні лідери і послідовники підуть за тими, хто відповідає запитам, які виникли в них у певний момент.

За матеріалами Soundview Book Review.


    1 Книга написана у співавторстві з Джеффом Еггерсом (Jeff Eggers) та Джеєм Мангоном (Jay Mangone).


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Одна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатівОдна справа. На диво простий рецепт неперевершених результатів
Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомствНіколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств
Міф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогуМіф про мотивацію. Як налаштуватися на перемогу

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)