РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 27 жовтня 2022 р.

«Leading Wisely»: як стати вдумливим лідером у неспокійні часи

У своїй новій книзі «Leading Wisely» гуру лідерства Манфред Кетс де Вріс (Manfred F. R. Kets de Vries) називає рефлексію і самопізнання королівським шляхом до мудрості — якістю, необхідною лідерам понад усе.

Нинішня одержимість бізнес-лідерів даними, яка тепер ще посилилася з опорою на алгоритми і штучний інтелект, може стати новою дурістю. Провал алгоритму британських іспитів A-levels 2020 року і фіаско Google з прогнозуванням грипу (від Flu Trends відмовилась у 2015-му) — лише два приклади того, чому алгоритми не можуть замінити критичне людське мислення, рефлексію і мудрість.

Нинішня бізнес-мантра, здається, звучить так: накопичуйте все більше і більше даних, і все стане зрозумілим. У своїй новій книзі «Leading Wisely: Becoming a Reflective Leader in Turbulent Times» («Керувати мудро: як стати вдумливим лідером у турбулентні часи») заслужений професор INSEAD Манфред Кетс де Вріс зазначає: хоча багато хто з нас живе з ілюзією, що набуття більшої кількості знань є панацеєю, «надто мало уваги приділяється більшому накопиченню мудрості — як приймати мудріші рішення». Визнаючи, що це важко визначити, він показує, що мудрість, яка йде зсередини, є важливим каталізатором ефективного використання знань — і що самі по собі знання є «безплідною пропозицією».

Leading Wisely: Becoming a Reflective Leader in Turbulent Times

Надмірний акцент на даних — просіюванні минулого для прогнозування майбутнього (ключова помилка, допущена до пандемії Covid-19) — це лише одна з проблем. Кетс де Вріс нагадує нам про іншу, цитуючи британського філософа і математика Бертрана Рассела: «Проблема цього світу в тому, що дурні та фанатики завжди впевнені в собі, а розумні люди сповнені сумнівів». У світі, якому загрожують війни, пандемії та кліматичні зміни, не кажучи вже про численні помилки політичних лідерів, ми маємо гостру потребу в мудрому лідерстві на всіх рівнях — у тому числі і в бізнесі.

Автор використовує проникливі історії та цитати з широкого спектру духовних і культурних традицій — від Езопа до дзен — щоб допомогти визначити мудрість і проілюструвати описаний ним королівський шлях її здобуття. Експерт із лідерства, психоаналітик і коуч для керівників, він розглядає мудрість як універсальну потребу, але тут він фокусується на мудрості, оскільки вона ототожнюється зі стилем лідерства, який пронизаний глибиною і проникливістю; що надає пріоритет смиренності, судженню, емпатії, співчуттю і певній мірі «нічному баченню» — здатності «бачити те, що не так очевидно, і не бути обдуреним поверхневими речами».

У той час як знання походять від навчання (а тепер і від «машинного навчання»!), мудрість походить від досвіду і роздумів. Прагнення до мудрості — це шлях довжиною в життя, і, як і в будь-якій довгій подорожі, на цьому шляху будуть пастки, яких слід уникати. Першою з них є людська схильність до негативу — гніву, заздрості і жадібності, затаювання образ, боягузтва, перекладання провини тощо. Для подолання цих перешкод на шляху до мудрості автор звеличує цінність Золотого правила: ставитися до інших так, як би ви хотіли, щоб ставилися до вас. Тут він наголошує на важливості дійсно слухати і чути те, що говорять колеги, зберігаючи при цьому незалежний погляд.

Книга не є рецептом того, як бути споглядальним естетом, а радше про мудрість, яка керує рішучими лідерськими діями. Для того щоб мудрість поєдналася з правильними діями, Кетс де Вріс робить наголос на мужності, цитуючи Балтасара Грасіана: «Без мужності мудрість не приносить плодів». Потенціал мужності — відстоювати свої переконання, бути підзвітними, з ентузіазмом зустрічати виклики, свідомо обирати битви, бути наполегливими — є людською якістю, доступною для всіх.

Що є первинним — мудрість чи мужність — спірне питання: «Мудрість — це мужність», — сказав Софокл. У будь-якому випадку, ця мудра книга, яка на завершення показує, як мудре керівництво може принести щастя і реалізацію, є напрочуд стислим, багатим і глибоким посібником, що має цінність для всіх нинішніх і майбутніх лідерів. Кетс де Вріс, автор багатьох попередніх книг, каже, що ця книга «була в роботі дуже довго» — і вона дійсно була варта того, щоб на неї чекати.

За матеріалами IEDPЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Тригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бутиТригери. Сформуй звички і стань тим, ким хочеш бути
Діяти як переможець, думати як переможецьДіяти як переможець, думати як переможець
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)