РЕЦЕНЗІЇ | Інсайти з книги 14 березня 2024 р.

«On the Brink of Utopia»: перевинайдення інновацій для вирішення найбільших світових проблем

Томас Рамґе (Thomas Ramge), науковець, спікер, письменник жанру нон-фікшн, і Рафаель Лагуна де ла Вера (Rafael Laguna de la Vera), підприємець, інвестор і директор-засновник Федерального агентства з проривних інновацій (SPRIND), поділилися п’ятьма ключовими інсайтами зі своєї нової книги «On the Brink of Utopia: Reinventing Innovation to Solve the World’s Largest Problems» («На межі утопії: перевинайдення інновацій для вирішення найбільших світових проблем»).

On the Brink of Utopia: Reinventing Innovation to Solve the World’s Largest Problems

1. Ми живемо в епоху інноваційного театру

Мова не про наступний TikTok чи Instacart: платформи Кремнієвої долини та Китаю можуть зробити життя зручнішим, але чи є вони настільки «підривними», як про це заявляють? Ми знали, як робити покупки до появи Amazon і замовляти таксі без Uber, і хіба політичний дискурс не став набагато суперечливішим завдяки платформі, раніше відомій як Twitter?

За останні два десятиліття наука і технології не змогли добитися радикальних зрушень, яких ми так прагнемо. Ми досягли незначного прогресу в боротьбі з раком і практично нічого не вдіяли, щоб зупинити деменцію. Психічне здоров’я погіршується, а не стає кращим, і ми вступили в епоху пандемії з невеликою кількістю противірусних препаратів. У нас недостатньо зеленої енергії, і немає технології, яка могла б висмоктати з повітря достатню кількість CO2, щоб відновити кліматичну рівновагу на довгий час. За даними ООН, сьогодні понад 800 мільйонів людей недоїдають — це десята частина світового населення. Тим часом, ми не знаємо, як впоратися зі зростаючим чисельністю населення планети і припинити надмірну експлуатацію ресурсів Землі, які зараз швидко виснажуються. Усе це має швидко змінитися.

Нас стримує технологічний інкременталізм, фальшиві інновації та відсутність оптимістичної візії зеленішого, здоровішого та заможнішого майбутнього. Щоб перетнути межу утопії, ми мусимо перевинайти інновації; ми повинні мислити стрибками, а не кроками. Справжній інноваційний стрибок робить більше, ніж трохи полегшує наше життя — він фундаментально покращує умови життя людства.

Подумайте про вирощування пшениці айнкорн, перший вітрильник чи друкарський верстат. Подумайте про вплив біотуалету на поширення хвороб, про те, як використання добрив зробило міське життя сталим. Або про те, як комп’ютери та всесвітня павутина вплинули майже на все. Потім подумайте на 10 років вперед про те, як мРНК, ядерний синтез і вертикальне землеробство можуть мати такий самий вплив.

2. Піраміда інновацій Маслоу

Зміна клімату, здоров’я, бідність — не бракує великих викликів, де вкрай необхідні інноваційні стрибки. Дійсно, інкременталізм може бути контрпродуктивним, поглиблюючи залежність від попереднього шляху: технології повинні нарешті зосередитися на вирішенні реальних проблем для справжніх людських потреб. Це можна назвати «ієрархією інновацій Маслоу» і пов’язати з 17 цілями сталого розвитку ООН.

Із піраміди інновацій Маслоу можна зробити висновок, що технологічний прогрес допомагає задовольнити наші базові потреби, зміцнює наші соціальні зв’язки і дає нам більше свободи і незалежності. Таким чином, він створює основу для більшої кількості людей, які можуть прагнути і розвивати власні таланти, потенціал і творчість, щоб формувати власне життя.

«Інкременталізм може бути контрпродуктивним, поглиблюючи залежність від попереднього шляху»

Щоб максимізувати щастя якомога більшої кількості людей, замість орієнтованої на прибуток культури великих технологічних компаній, вам потрібно мати орієнтовану на місію культуру інновацій. У такій культурі громадяни беруть участь у визначенні викликів, а уряди відіграють набагато активнішу роль у їх втіленні в життя.

3. Ботаніки з місією

Хто здатен здійснити інноваційний стрибок? У Федеральному агентстві підривних інновацій (SPRIND) шукають «ботаніків із місією», або «HiPos». Люди з високим потенціалом до радикальних інновацій майже завжди мають спільні характеристики. Інтелект, талант до абстрагування та комбінаторне мислення є частиною цього, але це більше схоже на гігієнічні фактори — необхідні, але не достатні передумови, яким відповідають багато талановитих людей і найкращих виконавців.

Однак ті, хто робить інноваційні стрибки, зазвичай демонструють високий рівень таких п’яти додаткових особистісних рис або моделей поведінки:

  • Інтерес, ледь зрозумілий для інших, до спеціалізованої області, що іноді межує з маніакальною одержимістю
  • Надзвичайно високий рівень наполегливості та стійкості перед обличчям невдач у поєднанні з непохитною незалежністю думки у відповідь на критику чи навіть остракізм
  • Відкритість до розпізнавання та прийняття важливих ідей та імпульсів від інших людей
  • Здатність передавати власний ентузіазм іншим, створювати та очолювати команди, не опускаючись до мікроменеджменту
  • Прагнення до того, щоб власна робота справді мала вплив.

Таке поєднання зустрічається рідко. Суспільство має запропонувати ботанікам із місією та командам, що їх оточують, найкращі можливості для розвитку технологій: свободу, визнання і, звісно, фінансування.

4. Подолання «Долини смерті» інновацій

Радикальні інновації завжди мають вирішувати проблему «курки і яйця». Коли ринки залишаються самі по собі, вони часто зазнають невдачі, тому уряди повинні взяти на себе роль прискорювачів технологічної готовності. Вони мають використовувати свою купівельну спроможність, щоб перестрибнути через «Долину смерті» радикальних інновацій, в якій важливі ідеї гинуть через відсутність надійного повернення інвестицій. Це не обов’язково стосується ракетобудування. Тисячі миль дорожнього покриття, яке не розтріскується під час холодної зими, або 100 000 екологічно чистих квартир за ціною $165 за квадратний фут являють собою інноваційний прорив для суспільства. Нова участь уряду може також означати менше втручання через регулювання, особливо в Європі; радикальне усунення бюрократичної тяганини з державного фінансування інновацій може призвести до значного прогресу.

«Радикальні інновації завжди мають вирішувати проблему "курки і яйця"»

Тим часом, нам також доведеться заново винаходити венчурний капітал (VC). У нас є надлишок VC для венчурних проєктів, які не є настільки ризикованими. Більшість цих грошей йде на цифрові сервіси та платформи, які вже довели свою ефективність в інших сферах. Венчурним інвесторам, які хочуть досягти успіху, потрібно заново навчитися ризикувати і придивитися до інвестицій у високі технології, які відповідають потребам людства у важливих і невідкладних сферах. У довгостроковій перспективі це окупиться і для них, і для майбутнього людства. Першопрохідці у венчурному бізнесі вже зрозуміли, що в часи зміни технологічних парадигм найбільший ризик полягає у відмові від високих ризиків і натомість покладаються на лінійне продовження поточних трендів.

5. Зображаємо утопію

Мета і завдання інновацій — якомога більше щастя для якомога більшої кількості людей. Ми раціонально оптимістично вважаємо, що у 2050 році, завдяки радикально досконалішим технологіям, людство матиме під контролем багато сьогоднішніх проблем. Проблеми, які здаються майже неможливими для вирішення, а іноді навіть загрожують нашому подальшому існуванню, будуть вирішені, якщо ми будемо вірити в волю і здатність людського творіння.

Песимізм, із технологіями чи без них, по суті, є марнуванням розумової енергії. Можливо деінде можна знайти позитивні побічні ефекти ставлення як до кінця світу, але менеджери в технологічній індустрії люблять цитувати книгу співзасновника Intel Енді Гроува (Andy Grove) «Only the Paranoid Survive» («Виживуть лише параноїки»). Здавалося, що апокаліптичні настрої досягли своєї точки граничної корисності кілька років тому. Тривожні розлади не покажуть нам шлях до успішного майбутнього; натомість вони призводять до упередженості статус-кво та нездорової несхильності до ризику. Страх перед майбутнім також лежить в основі надмірного регулювання.

Ще одна концепція з психології, яка може бути більш корисною для нас, — це необхідність розвивати більшу колективну самоефективність у технологічному розвитку, оскільки вона має ефект самопідсилення: ми досягаємо інноваційних стрибків, тому що віримо в себе, а оскільки ми віримо в себе — ми досягаємо інноваційних стрибків. Оптимістична візія майбутнього та позитивна самооцінка йдуть пліч-о-пліч зі світлим майбутнім. Це також допоможе нам зменшити надмірне регулювання та бюрократію.

Технооптимізм — це не самоціль, а етичний імператив, мета, яку не так важко визначити, як ми часто собі уявляємо. Джонас Солк (Jonas Salk), американський лікар, імунолог і розробник інактивованої вакцини проти поліомієліту, описав цю мету наступним чином: «Наш найбільший обов’язок — бути хорошими предками». Наші нащадки повинні мати ще краще життя, ніж ми, але для цього ми зобов’язані бути оптимістами і налаштуватися на стрибок через межу утопії, щоб зробити світ зеленішим, здоровішим і багатшим.

За матеріалами Next Big Idea Club



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Сила продуктивності. Як подолати прокрастинаціюСила продуктивності. Як подолати прокрастинацію
Принцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєриПринцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і карєри
Технологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та життіТехнологія EQ-BOOST. Як використовувати емоційний інтелект у бізнесі та житті

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)