Ключові риси, які лежать в основі стратегічного мислення

Розділ: Стратегія
Автор(и): Ів Доз (Yves L. Doz), Кілі Вілсон (Keeley Wilson)
Джерело: INSEAD Knowledge
розміщено: 26.04.2024
звернень: 1084

Директорам і СЕО необхідно розвивати певні риси, щоб ефективно орієнтуватися в стратегічних питаннях і допомагати формувати майбутнє компаній, — вважають представники бізнес-школи INSEAD Ів Доз (Yves L. Doz) і Кілі Вілсон (Keeley Wilson).
Ключові риси, які лежать в основі стратегічного мислення Взаємозв’язок між корпоративним управлінням та стратегією в організаціях вже давно є слабким. Керівники часто розглядають корпоративне управління лише як регуляторну вимогу, делегуючи його фінансовому директору, аудиторам та юристам, а з радою директорів проводять лише заплановані зустрічі за певним сценарієм. І навпаки, наш досвід спілкування з директорами на семінарах INSEAD показує, що ради, як правило, не звертають уваги на стратегічні питання.

Однак розробка стратегії та корпоративне управління мають бути тісно пов’язані між собою. Зростаюча складність бізнес-середовища вимагає стратегічного підходу до питання. Але директори, особливо ті, що представляють великі пасивні інвестиційні фонди, не поспішають заглиблюватися в стратегію через свою фідуціарну відповідальність. CEO часто не можуть налагодити відносини співпраці з радою, зберігаючи дистанцію, яка дає їм автономію, але перешкоджає стратегічному мисленню. Вони можуть подолати цей розрив, розробивши спільний стратегічний погляд на майбутнє.

Ключ до успішного нагляду за майбутнім компанії та формування її стратегічного напрямку лежить у розвитку стратегічного мислення серед директорів та команд вищого керівництва. Незалежно від навичок, знань і досвіду, якими володіють директори та топ-менеджери, важливо, щоб вони були досвідченими стратегами. Розвиваючи стратегічне мислення, вони можуть служити ефективними хранителями майбутнього компанії, формулюючи мету, визначаючи стратегічний напрямок і стимулюючи амбітні стратегічні наміри.

Пекка Ала-Пієтіля (Pekka Ala-Pietila), один із ключових стратегів, що стояв за успіхом Nokia у виробництві мобільних телефонів у 1990-х роках, вважав, що «ніхто не може бути членом ради директорів, не маючи справжнього розуміння стратегії». Таке розуміння виходить за рамки експертизи в стратегічних функціях або ролях бізнес-лідера. Стратегічне мислення — це поєднання переважно вроджених рис, які дозволяють людям бачити світ інакше, ніж більшість, ставити під сумнів речі, які інші не визнають або сприймають як належне, і встановлювати зв’язки між, здавалося б, розрізненими подіями та інформацією таким чином, щоб у фокус уваги потрапляли нові можливості або загрози.

Хоча дослідження рис стратегічного мислення є досить обмеженими, десятиліття спостережень і вивчення стратегів — від виняткових до посередніх — дозволили нам виділити наступні ключові риси, які лежать в основі.

1. Когнітивна гнучкість

Ми інтерпретуємо світ через призму нашого досвіду, нашого оточення, панівних норм і сформованих на їх основі ментальних рамок. Когнітивна гнучкість — це вміння виходити за межі цього контексту, щоб розпізнавати, інтерпретувати, синтезувати і бачити значення речей, які є когнітивно далекими, важкими для сприйняття або незнайомими — а потім відкривати і досліджувати спорідненість і зв’язки між цими віддаленими фактами або спостереженнями.

2. Нелінійне мислення

Лінійне або послідовне мислення є життєво важливим для ефективної діяльності — воно дозволяє пройти від А до Я через певний набір кроків — але дослідження показали, що нелінійні підходи, такі як системне або асоціативне мислення, дають більш креативні плоди. Саме такий тип мислення потрібен стратегічним умам.

Асоціативним мисленням певною мірою користується кожна людина, оскільки ми інтуїтивно осмислюємо світ, проводячи асоціації між новим незнайомим і нашим минулим досвідом. Але люди зі стратегічним мисленням набагато більш відкриті, ніж більшість, і здатні свідомо «вільно асоціювати», пов’язуючи численні вхідні дані з наявними знаннями. Вони бачать світ не просто лінійно, а як низку складних взаємопов’язаних систем, в яких невеликі зміни можуть призвести до драматичних наслідків.

3. Робота з невизначеністю

Більшість людей відчувають дискомфорт від невизначеності, віддаючи перевагу ясності та баченню майбутнього, в якому не потрібно багато змін, оскільки це дозволяє їм зберігати відчуття контролю. Це не стосується людей зі стратегічним мисленням — вони мають високу толерантність до невизначеності, яка проявляється в конкуруючих точках зору, суперечливих вхідних даних і складності. Вони розуміють, що невизначеність — це факт, а контроль — ілюзорний, і тому залишаються відкритими до численних гіпотез щодо змін, які вони сприймають.

4. Вирішення складних проблем

Можливо, завдяки своїй когнітивній гнучкості, нелінійному мисленню та відкритості до неоднозначності, люди зі стратегічним мисленням не цураються складних проблем і не намагаються їх спростити. На противагу цьому, більшість менеджерів уникають серйозних проблем, а коли їх неможливо уникнути, вдаються до «когнітивного спрощення», використовуючи набір евристик, яких вони навчилися протягом своєї кар’єри, щоб розбити проблему на складові і застосувати існуючі гіпотези.

5. Бачення загальної картини

Стратегічні уми інтуїтивно більше тяжіють до загальної картини, ніж до ізольованих подій, і відчувають на собі її вплив. Тому вони розвивають широкий спектр відносин як всередині компанії, так і за її межами. У певному сенсі вони є сучасним еквівалентом давніх поліматів, які шукають знання і розуміння в різних дисциплінах і сферах.

6. Вправність у ставленні запитань

Здобуваючи освіту та просуваючись щаблями корпоративної ієрархії, ми навчаємося давати відповіді, причому до такої міри, що запитання можуть розглядатися як слабкість, яка свідчить про нерозуміння чогось. Хоча останніми роками завдяки роботі Гела Грегерсена (Hal Gregersen), присвяченій важливості ставити запитання, ідея мозкового штурму за допомогою запитань увійшла в моду, люди зі стратегічним мисленням завжди виділялися з натовпу керівників, озброєних готовими відповідями. Керуючись своїм допитливим розумом, вони ставлять запитання, щоб розширити своє розуміння, кинути виклик потенційним упередженням і допомогти іншим побачити нові загрози та можливості.

7. Уважність і осмислення

Для стратегічного мислення подорож ніколи не завершується. Існує чітке усвідомлення того, що ідеї та припущення необхідно постійно піддавати сумніву та уточнювати, коли з’являються нові знання чи досвід. Але просто бути дуже проникливим недостатньо — абстрактні ідеї та уявлення потрібно перетворити на дієві рамки, які мають сенс для решти організації. Іншими словами, необхідно додати значення.

8. Самосвідомість

Було б дивно знайти людину зі справді стратегічним мисленням, яка була б ще й самозакоханою або жадібною до влади. Сама суть стратегічного мислення означає активне прагнення кинути виклик власному світогляду та припущенням, а отже, власній ідентичності та владі — те, що є анафемою для більшості менеджерів. Потрібен високий рівень самосвідомості, щоб постійно і відкрито ставити під сумнів і потенційно підривати контекст, в якому ви працюєте, і не ставати жертвою домінуючої логіки компанії. Самосвідомість також має вирішальне значення для залучення інших до нових напрямків або ідей, особливо коли маєш справу з керівниками успішних, зрілих компаній, які займають захисну позицію.

Розвиваючи стратегічне мислення, директори можуть стати ефективними хранителями майбутнього компанії та рушіями її стратегічного розвитку. Оволодіння цими рисами дозволяє директорам, CEO та їхнім командам більш творчо та ефективно вести свої організації до успіху в сучасному швидкоплинному бізнес-середовищі.

За матеріалами INSEAD Knowledge.

Ілюстрація: betterboards.netЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ НА ТЕМУ:
Розробляємо ціннісні пропозиції. Як створити продукти та послуги, яких хочуть клієнтиРозробляємо ціннісні пропозиції. Як створити продукти та послуги, яких хочуть клієнти
Вибачте, я зруйнувала вашу компанію. Коли бізнес-консультанти — проблема, а не рішенняВибачте, я зруйнувала вашу компанію. Коли бізнес-консультанти — проблема, а не рішення
Як керують найкращіЯк керують найкращі

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)