БІЗНЕС-ОСВІТА | Кар'єра 19 лютого 2018 р.

Міфи щодо кар'єри, які вкорінилися в бізнес-школах

Багатьма навчання в бізнес-школі сприймається як шанс покращити свої кар'єрні перспективи. Але чи завжди припущення, якими керуються слухачі, відповідають дійсності?

Нілеш Шрівастава: Міфи щодо кар'єри, які вкорінилися в бізнес-школах «Два роки навчання в бізнес-школі — це час дуже жорсткої конкурентної боротьби: за рейтинги, курси, і, звісно ж, за роботу; напруження, породжене змагальністю, поглиблюється через спантеличення (бо не так просто вирішити, який кар'єрний шлях вибрати) і тривогу за майбутнє», — пише Нілеш Шрівастава (Nilesh Shrivastava), портфельний менеджер Міжнародної фінансової корпорації (IFC). «Тому немає нічого дивного, що в цьому середовищі домінує "стадне" мислення, котре живить кар'єрні міфи», — додає він.

Це спостереження Шрівастави лягло в основу його книги «Inflection: Career Arcs from Evolving India» («Роздоріжжя: кар'єрні "віражі" в сучасній Індії»), співавтором якої є Пушп Діп Гупта (Pushp Deep Gupta).

Розповідаючи про процес написання «Inflection», Шрівастава пише:

«Ми зустрічалися з нашими колишніми однокашниками, щоб дізнатися, як склалася їхня кар'єра та дивилися, у що втілилися кар'єрні міфи, які засіли в наших головах тоді; а зустрічаючись із молодими професіоналами, я переконався в тому, що, на жаль, вони, здебільшого, мають такі ж оманливі уявлення, як і ми майже 20 років тому».

Ось деякі з описаних у книзі міфів.

Перша робота, яку отримано, ще навчаючись у бізнес-школі, є надзвичайно значущою. Так, ця робота може допомогли вам вибрати напрям, куди рухатися далі. Але, крім цього, навряд чи вона матиме якесь особливе значення для вашої кар'єри. Звісно, було б добре вже на цьому етапі потрапити до компанії вашої мрії. Проте дані з вибірки авторів показали, що це насправді немає жодного значення. В останні роки спектр професійних та кар'єрних можливостей кардинально розширився. Потрібні лише відкритість розуму та готовність їх сприйняти.

Найважливіше — це гроші. Ніхто не заперечує, що гроші — це дуже важливо. Але не у всі періоди життя. Якщо розмір винагороди і є основним рушієм прийняття рішень після закінчення бізнес-школи, то кількома роками пізніше на перший план виходять такі питання, як природа ролі в компанії, сімейні міркування та навіть причетність до вирішення соціальних проблем. Тобто з часом питання грошей стає лише однією із позицій набору задач, які потрібно розв'язати, а ще пізніше, не виключено, взагалі може відійти на задній план.

Кар'єрний шлях являє собою поетапне просування вгору. Лінійна модель розвитку кар'єри поступово відходить у минуле. Частково, тому що розширяється діапазон можливостей, особливо для перших десяти років кар'єри. Крім цього, компанії з різних секторів (наприклад, зі сфери телекомунікацій) стикаються з небувало високим рівнем невизначеності. А це відбивається на традиційних уявленнях про успішну кар'єру. Замість поступального сходження ієрархічними сходами, кар'єрні кроки можуть здійснюватись по горизонталі, діагоналі та подеколи по зигзагоподібній кривій. Якщо раніше тривала праця в одній галузі чи компанії розглядалась як плюс, то тепер більше цінуються гнучкість та готовність йти на ризик.

Основні критерії успіху — це сума винагороди і статус. Можна впасти в два види крайнощів: визначати параметри успіху виключно зовнішніми категоріями (як-от статус та рівень матеріального добробуту) або керуватися глибоко особистими вимірами (вдоволеність роботою, баланс професійного і приватного життя, можливість створити щось унікальне тощо). Як завжди, істина знаходиться десь посередині, а з часом все ж таки важливішими стають особисті критерії. Тож якщо кар'єра більше не піддається лінійним визначенням і якщо статус перестає сприймаюсь як показник досягнень, то, відповідно, ці споконвічні атрибути успіху втрачатимуть вартість. Десь 10 років тому статус співробітників деяких міжнародних компаній, які вели діяльність в Індії, можна було визначити за маркою авто, котре надавав працедавець. Але такий простий світ, в якому все було ясно і зрозуміло, — вже в минулому.

Рейтинги мають першорядне значення. Конкуренція в бізнес-школах є надзвичайно жорсткою, що, зрештою, цілком природно. Чого ще можна очікувати, коли блискучі уми збираються разом та змагаються за найбільш бажані можливості? Завжди вважалося: що вищий рейтинг — то впевненішим буде старт після отримання диплому MBA. Рекрутери ще більше «підливали масла у вогонь», значною мірою орієнтуючись на результати ранжувань. Хоча рейтинги допомагають при старті, згідно даних, на яких ґрунтувалися автори, в подальшому такі показники не мають суттєвого значення. Якщо в академічній сфері бали дають перевагу, то поза її межами вони можуть привести вас до певної точки, а далі втрачають будь-яку вагу. Зусилля, вдача, мережі, ініціативність, економічний клімат та деякі інші чинники визначають, яким буде шлях поза стінами бізнес-школи.

«Із часом важливо відійти від сподівань щодо кар'єри (і, можливо, життя в цілому), забарвлених у біло-чорні кольори, та дивитися на це крізь призму сірого; а якщо ще врахувати стрімкі темпи змін (і технологічних, і ринкових), то не залишиться жодних сумнів: традиційна філософія кар'єри має змінитися, що, власне, зараз і відбувається», — пише у завершенні Нілеш Шрівастава.

За матеріалами "Business School Career Myths", LinkedIn.comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
9-10 квітня 2020
Київ
Мегатренди 2030. Нова роль керівника майбутнього
11-12 квітня 2020
Київ
Категорійний менеджмент 4.0. Нові практики впровадження
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як ніколи не помилятися. Сила математичного мисленняЯк ніколи не помилятися. Сила математичного мислення
Кради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiстьКради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiсть
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)