ІНСАЙТИ | Прийняття рішень 30 березня 2016 р.

Точність управлінських рішень

Автор: В’ячеслав Геращенко, заступник декана kmbs з МВА-програм
Джерело: innovations

Управлінець — це той, хто займається виключно майбутнім. Радіус його впливу може відрізнятись залежно від статусу (умовно кажучи, 20 років чи 20 хвилин) — але у будь-якому разі це про майбутнє. Тому єдине, чим управлінець може і має займатись — це приймати рішення. У тому числі — якою бути компанії через певний час.

В’ячеслав Геращенко
В’ячеслав Геращенко
Прийняття рішень — це розумова діяльність із визначення майбутнього стану певного об’єкта, суб’єкта, або їх комбінацій. Проблема в тому, що на практиці (як свідчать наші опитування) точність управлінських рішень — не більше ніж 50%. Половину, або й більше, рішень, які приймають управлінці, не акцептує або вищий керівник, або життя. Тобто вони виявляються хибними у конкретному контексті.

На стратегічному рівні не буває монорішень. Там взагалі не існує монологіки, яка є припустимою в більш простих ситуаціях. У випадку стратегії будь-яке рішення є композицією рішень.

Управлінець, власне, і працює через композиції. Звичайна людина може приймати певні рішення. Добре навчена людина може приймати багато хороших рішень. Але композиції може генерувати лише управлінець-стратег. Він має композиційне мислення. Про що говорить і сучасне визначення стратегії — це композиція управлінських рішень або виборів.

Композиція виникає у певний час, у певному місці — і відразу. Вона не може виникати послідовно. Потім можлива якась корекція, якесь шліфування, але сутність композиції — «все й одразу».

Композиційна логіка складніша за звичайну не просто в рази — а на порядки. Як упоратись із такою складністю? Тільки завдяки моделям. Власне, моделі — це і є композиції, які існують у нашому ментальному просторі, а потім трансформуються у рішення (скажімо, у стратегію).

Половину, або й більше, рішень, які приймають управлінці, не акцептує або вищий керівник, або життя

Управлінець фактично ніколи не працює з реальністю. Він має справу з певними моделями, з яких повинен створити власну, і вже на її основі формувати рішення й брати відповідальність за їх наслідки. І ця відповідальність завжди більша, ніж 100%. Адже ти відповідаєш не тільки за те, чого ти очікував, але й за те, чого ти не міг навіть уявити. У лідера завжди є зона неочікуваних наслідків, за які він теж має відповідати.

Якщо навчитись створювати композиції — це має збільшити відсоток правильних рішень. Звісно, не до 100%, бо ми маємо справу з майбутнім. Але вона вже точно стане кращою, ніж в інших.

Управлінець фактично ніколи не працює з реальністю — він має справу з певними моделями

Також точність можна підвищувати завдяки кращим моделям, на базі яких ми формуємо рішення. А створення якісних ментальних моделей — це наслідок роботи з концептами (такими, як системне мислення, екосистеми, стратегічна ідея). Коли мозок натренований на цих концептах, ментальні моделі можуть стати іншої якості, а композиції — більш повними, більш адекватними контексту. А це ж і є завданням управлінця — максимізувати ймовірність адекватних наслідків своїх рішень (тобто таких, які він міг передбачити — і вони дійсно стались).



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
Напролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемогиНапролом. Мистецтво перетворювати перешкоди на перемоги
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)