КОМЕНТАРІ | Прийняття рішень 4 листопада 2009 р.

Як стрес впливає на прийняття рішень

Міра Вайт (Myra White), викладач курсів з управлінської результативності та організаційної поведінки у Гарвардському Університеті, а також автор відомої книги "Дотримуйтесь дороги із жовтої цегли..." (Follow the Yellow Brick Road: A Harvard Psychologist's Guide to Becoming a Superstar), розповідає про те, яким чином стрес може негативно впливати на рішення, які приймаються на найвищому рівні у компанії.

Міра Вайт (Myra White) Люди звикли вважати, що більшість рішень приймаються за законами логіки. Особливо, якщо це рішення, які здійснюються топ-менеджерами та керівниками компаній — тобто людьми, яких звикли поважати та захоплюватися їхніми досягненнями. Це все відбувається тому, що ми очікуємо відповідної долі відповідальності від людей, які отримують за свою роботу сотні і тисячі доларів.

Компанії люблять, як мантру, повторювати твердження, що вони працюють заради якоїсь (зазвичай — вищої) мети, а не тільки на емоціях. Важливі рішення завжди підкріплюються твердженнями про логіку, яка лежить в їх основі.

Наприклад, до такої "логіки" належить доволі розповсюджене останнім часом твердження "внаслідок фінансової кризи ми були змушені скоротити персонал компанії". Такі рішення дійсно створюють ілюзію підґрунтя, яке лежить в їхній основі. Втім, часто виявляється, що раціональність — це лише бажаний атрибут, якого не існує в дійсності.

Попри будь-які стереотипи, виявляється, що керівники компаній, які приймають найважливіші рішення, піддаються стресам і керуються емоціями анітрохи не менше, ніж будь-який рядовий співробітник. А отже, вони також надзвичайно вразливі до помилок.

Більше того, ті рішення, які день у день доводиться приймати топ-менеджерам, більш вразливі до стресу, ніж рішення рядових працівників, оскільки зазвичай вони складніші і потребують більшої напруги. Щоб ефективно вирішувати подібні проблеми та справлятися з викликами, топ-менеджерам необхідно застосовувати логічні ланцюжки процесів найвищого рівня. Втім, така висока напруга часто призводить до того, що менеджери починають діяти відповідно до інтуїції: якщо вони колись вже стикалися з чимось хоч приблизно подібним — вони приймають те саме рішення, навіть якщо воно не повністю відповідає даній ситуації.

Саме тому топ-менеджерам (а особливо тим, які знаходяться на найвищому рівні) потрібно ще раз замислитися над тим, як вберегти себе від "стресового" прийняття рішень. Один зі способів — це братися за планування майбутніх дій лише в умовах абсолютного комфорту і спокою. Економічні кризи завжди траплялися і будуть траплятися, але всі вони рано чи пізно закінчуються. Тому, якщо ви відчуваєте стрес — краще просто почекати з важливим рішенням.

За матеріалами "How stress impacts decision-making", management-issues.
Скорочений переклад: Ярослав Федорак, MCUa.
comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
12 червня 2020
Київ
KPI-Мотивація. Побудова системи оплати за результатом
12-13 червня 2020
Київ
Ефективне управління товарними запасами
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Код винятковості. Живи за власними правиламиКод винятковості. Живи за власними правилами
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
НЕ НЮНЬ. Просто, трясця йому, зроби це!НЕ НЮНЬ. Просто, трясця йому, зроби це!

bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)