Менеджмент.com.ua - головна сторінка
На головну
Зробити закладку
Мапа сайту
Розширений пошук
Зворотній зв'язок
Проекти MCUa
Розсилка оновлень порталу


РЕЦЕНЗІЇ | Книга 4 листопада 2011 р.

Мислення, швидке та повільне

Thinking, Fast and Slow

Протягом останнього десятиліття численні науковці намагалися спростувати сумнівну теорію раціональної економічної поведінки, яка стверджує, що люди поводяться як обчислювальні роботи, приймаючи виключно раціональні рішення щодо купівлі та продажу тих чи інших активів. І цим науковцям вдалося досягнути значних успіхів. Їхні дослідження дійсно підтверджують, що у більшості життєвих ситуацій люди не проявляють ознак раціональності, натомість демонструючи непослідовність, емоційність та упередженість.

Цікаво те, що першими за дослідження цієї сфери взялися зовсім не економісти. Деніел Канеман (Daniel Kahneman) та Амос Тверський (Amos Tversky) — два ізраїльські психологи, які звернули увагу, що люди рідко приймають рішення, керуючись виключно раціональними міркуваннями. Тверський помер у 1996-му році, а ще через шість років Канеман отримав Нобелівську премію з економіки.

У своїй книзі "Мислення, швидке та повільне" (Thinking, Fast and Slow) Деніел Канеман продовжує розвивати свою теорію, при цьому приділяючи значну увагу тому, як насправді мислять, реагують та приймають рішення люди.

Опираючись на десятиліття досліджень, Канеман вибудовує архітектуру людського прийняття рішень — своєрідну мисленнєву карту, на яку нанесені всі пастки та хибні зв'язки.

У книзі Канеман наводить безліч "систематичних помилок" та "нелогічних паттернів" людського мислення. Ось лише деякі з них:

  1. Вибіркове сприйняття. Люди більш охоче погоджуються на операцію, якщо їм сказати, що відсоток успішності ("виживання") складає 90%, ніж якщо повідомити, що рівень смертності досягає 10%.

  2. Страх провалу. Люди намагаються будь-якими способами уникати відчуття смутку. Саме тому вони зазвичай готові продовжувати інвестувати гроші та час у безнадійні проекти, тільки щоб не довелося визнавати власний провал.

  3. Страх втрати. Численні експерименти показують, що більшість людей радше погодяться гарантовано отримати $46, ніж отримати 50% шанс виграти $100. Хоча раціональне мислення свідчить, що друга пропозиція більш вигідна.

Канеман пояснює нелогічну поведінку та відсутність раціонального зерна у численних людських рішеннях тим фактом, що мислення людей по суті розділене на дві системи.

Система 2 — це свідоме мислення. Воно повільне, здатне до аналізу, врахування всіх факторів, оцінки, пошуку причинно-наслідкових зв'язків тощо. Свідоме мислення вимагає значних ментальних зусиль. І саме в результаті його діяльності виникають раціональними рішеннями.

Але є й зворотній бік мисленнєвої системи — це Система 1, яку Канеман називає протагоністом свідомого мислення. Система 1 відповідає за автоматичне мислення та миттєві ментальні реакції, для здійснення яких нам не доводиться докладати жодних зусиль. Саме Система 1 відповідальна за наше вміння множити 2 на 2 та закінчувати фразу "хліб та ..."

Основний недолік Системи 1 полягає в тому, що вона намагається працювати з інформацією, яка їй доступна і приймати рішення, базуючись тільки на цій інформації. Тому, наприклад, якщо вас запитають, чи хотіли б ви інвестувати кілька мільйонів доларів у компанію Ford при цьому не надаючи ніяких деталей про компанію, Система 1 спробує прийняти рішення на дотичній, але нерелевантній інформації. Наприклад на тому, чи подобаються вам автомобілі Ford.

Система 1 на пристосована для здійснення складних аналітичних чи статистичних обчислень. Ви чуєте про чергову терористичну атаку і намагаєтесь у цей день уникати всіх автобусів та потягів, хоча статистично поїздка в потязі не стала більш небезпечною.

Для того, щоб користуватися Системою 2 — потрібна сила волі. Канеман стверджує, що здатність свідомо перемикатися до Системи 2 — це ознака "активного розуму" та часто визначальний фактор успішності.

Ярослав Федорак, за матеріалами Bloomberg Businessweek.


I Всеукраїнська конференція дистанційного навчання НЕ ПРОПУСТІТЬ:

Приєднуйтесь до професіоналів e-learning! На I Всеукраїнській конференції дистанційного навчання Ви дізнаєтеся про останні тренди та розробки в галузі навчання, зможете впровадити e-learning у компанії.

ДОКЛАДНІШЕ ►


РЕКОМЕНДАЦІЇ    
   


система корекції помилок Увага! На сайті працює система корекції помилок. Побачивши помилку в слові (реченні), виділіть його та натисніть Ctrl+Enter.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖКНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Доведи идею до ума. 100 творческих упражнений для мозгового штурма, проработки и реализации проектовДоведи идею до ума. 100 творческих упражнений для мозгового штурма, проработки и реализации проектов
Привычка к творчествуПривычка к творчеству
Як ви збудуєте своє життя?Як ви збудуєте своє життя?
Горшочек, не вари! Как обуздать бесконечный поток писем и задачГоршочек, не вари! Как обуздать бесконечный поток писем и задач
Искусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игрыИскусство офисных интриг. Как построить успешную карьеру в мире лжи, подстав и грязной игры

Відгуки

Відгуків немає

Ваше ім'я:
E-mail:
Коментар: 
 

  

Успешные инвестиции начинаются с бонуса 100%

bigmir)net TOP 100
МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Робота, Семінари, Книги, Форуми, Глосарій, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

RSS RSS Актуально   RSS RSS Методологія   RSS RSS Книги   RSS RSS Форуми   RSS RSS Менеджмент@БЛОГ
RSS RSS Відео   RSS RSS Візіонери   RSS RSS Бізнес-проза   RSS RSS Бізнес-гумор


Copyright © 2001-2016, Management.com.ua
Портал створено та підтримується STRATEGIC

Підписка на Менеджмент Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)