РЕЦЕНЗІЇ | Стаття по книзі 20 березня 2014 р.

«Великі дані»: чи піде революція на благо?

Big Data: A Revolution That Will Transform How We Live, Work, and Think

Якщо кількість даних, що сьогодні генерується у світі, представити у вигляді цунамі, то висота хвилі, напевно, накрила б усю земну кулю. Так, впродовж перших тижнів проекту The Sloan Digital Sky Survey (масштабне дослідження зображень та спектрів зірок та галактик) було зібрано більше даних, ніж за всю історію астрономії. А кількість даних, котрі щодня переробляє Google, у тисячі разів перевищує обсяги текстової інформації, що зберігається у Бібліотеці Конгресу США.

Ще недавно обробка цих квінтильйонів біт даних була річчю неможливою. Натомість зараз ситуація докорінно змінилася. Збереження даних стало напрочуд дешевим, а величезна кількість досконалих алгоритмів дозволяє «виловити» в океані інформації певний сенс. Але найбільш вражаючим є те, що і організації, і окремі індивіди придумують нові й нові способи, як все це можна застосувати.

Большие данные. Революция, которая изменит то, как мы живем, работаем и мыслим (Виктор Майер-Шенбергер, Кеннет Кукьер)
ДОКЛАДНІШЕ ПРО КНИГУ
Так, сервіс Google Flu Trends, аналізуючи статистику запитів у пошуковій системі Google, прогнозує спалахи епідемії грипу краще за медиків. SecDev Group може визначити місця порушення домовленості про перемир’я у «гарячих» точках світу протягом 15 хвилин. А науковці HP Labs доволі точно прогнозують касовий успіх фільму, аналізуючи швидкість появи відповідних твітів.

У своїй книзі «Big Data: A Revolution That Will Transform How We Live, Work, and Think» («Великі дані. Революція, що змінить наше життя, роботу і мислення»)1 Віктор Маєр-Шонбергер (Viktor Mayer-Schonberger), професор Оксфордського університету, та Кеннет Цукєр (Kenneth Cukier), редактор видання Economist, аналізують революційний вплив «великих даних» на сучасний світ. При цьому автори висувають дві важливі тези.

По-перше, отримати значущі висновки можна лише, якщо розмір вибірки наближається до чисельності групи, що вивчається. Проводячи паралелі із кінострічкою, яка народжується із низки численних фотографій, автори зауважують, що збільшення обсягів даних є критично значущим, бо кількісні зміни породжують зміни якісні. Здатність вивчати не вибірку, а увесь сегмент населення, котрий є предметом дослідження, — одна із кардинальних змін, яку принесла з собою епоха «великих даних».

По-друге, «великі дані» дозволяють прогнозувати широкий спектр явищ з допомогою кореляції, навіть якщо причинно-наслідкові зв’язки не встановлено. «Суспільству потрібно скинути з очей пелену одержимості причинністю та задовольнятися простою взаємозалежністю, знаходячи відповідь на запитання "що?" замість "чому?"», — пишуть Маєр-Шонбергер та Цукєр, при цьому додаючи: «Ми відмовляємося не від точності як такої, а лише від нашої беззастережної відданості їй». Інакше кажучи, розуміння теоретичного підґрунтя питання та точність не завжди потрібні для того, щоб отримати реальні переваги, своєчасно розпізнаючи хаотичні та непояснимі кореляції.

В основному «великі дані» є «побічним ефектом» людської діяльності, скажімо, це можуть бути секунди, протягом яких наші курсори нависають над іконками на веб-сторінках; щоденна ціна на масло у мільйонах різних магазинів світу чи посекундна локалізація незлічених мобільних телефонів. Автори розглядають це як «руду», з якої видобувається те, що шляхом витягування корисних знань можна перетворити на реальну цінність. І неважливо про що йдеться — про збільшення обсягів продажу певного продукту або про подолання наслідків стихійного лиха.

Втім, «великі дані» — це не одні лише переваги. Пригадаймо скандал навколо AOL, що грянув 2006-го. Тоді компанія надала анонімні дані щодо поведінкових проявів кількох мільйонів своїх користувачів для цілком легітимного соціального дослідження. Але знайшовся журналіст, котрий зумів з допомогою «великих даних» визначити особистості задіяних в дослідженні людей. Отже, чи може хтось гарантувати, що участь людини у невинному маркетинговому опитуванні не закінчиться вельми небажаною появою десь її персональних даних? А чому б не застосувати алгоритми, схожі з тими, що використовуються з метою аналізування тенденцій поширення епідемії грипу, для прогнозування — хто може потенційно скоїти злочин? Атмосфера поліцейської держави дуже добре передана у фільмі Стівена Спілберга «Особлива думка». Як підкреслюють Маєр-Шонбергер та Цукєр, реальні не лише можливості, які відкривають для нас «великі дані», але й також перспектива жити в умовах тотального спостереження за кожним нашим кроком.

За матеріалами strategy+business.
comments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
25-26 січня 2020
Київ
Математичні методи прогнозування рівня попиту і закупівель у компанії
5-6 лютого 2020
Київ
Фахівець із закупівель. Ефективна закупівля від А до Я
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час
Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіхуНалаштуйся на зміни. Нова психологія успіху


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2020, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)