ТЕНДЕНЦІЇ | FinTech 15 серпня 2019 р.

Фінтех-2019: дослідження українського ринку фінансових технологій

У сфері фінансових технологій в Україні на сьогодні працює понад 100 компаній, більшість із них розпочали свою діяльність за останні три роки. Найпопулярнішим напрямом роботи є платежі та мобільні гаманці. Такі дані наведені в Каталозі фінтех-компаній України 2019, який підготувала Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній спільно з технологічною платіжною компанією Visa та НБУ.

Фінтех-2019: дослідження українського ринку фінансових технологій

Український фінтех-каталог-2019 — це не лише дослідження українського ринку фінансових технологій, а й аналіз тенденцій розвитку цього ринку. Крім того, він є своєрідною мапою вітчизняної фінтех-екосистеми та каталогом компаній (з анкетами), що працюють на цьому ринку в Україні.

Драйвери ринку фінтеху в Україні

За даними дослідження, усього в Україні працює понад 100 фінтех-компаній, причому більша частина заснована протягом трьох останніх років. 63% фінтех-фірм фінансуються власним коштом, стільки ж — пройшли точку беззбитковості. На міжнародний ринок вийшли 43% бізнесів, а з тих, хто працює тільки в Україні, 73% планують підкорювати закордонні країни. Тенденція до зростання фінтех-сектора у 2019-му році не зміниться: на ринку з’явиться близько 20 нових компаній. Швидке зростання числа стартапів та паралельний розвиток екосистеми будуть сприяти збільшенню зацікавленості з боку інвесторів, а також зростанню кількості інкубаторів та акселераторів.

За думкою експертів, є кілька причин позитивної динаміки у цьому сегменті. По-перше, на нього впливають світові тенденції, адже фінансові технології залишаються актуальною темою у світі протягом останніх років. По-друге, недосконалість законодавства ускладнює вихід на український ринок глобальних гравців. До того ж, падіння купівельної спроможності внаслідок економічної кризи 2014-2015 років зробило для них український ринок малопривабливим. Таким чином, локальним гравцям не доводиться конкурувати з глобальними компаніями.

По-третє, внаслідок очищення банківської системи втратили роботу чимало банківських спеціалістів. Але деякі з них отримали роботу в фінтех-компаніях або ж навіть заснували власні, що і стало каталізатором розвитку ринку. І як показало дослідження, справді засновниками фінтех-компаній стають здебільшого фінансисти та вихідці з ІТ-галузі. І нарешті, традиційні гравці на фінансовому ринку все більше почали схилятися до співпраці з фінтех-компаніями.

Український фінтех у цифрах

Не останню роль в розвитку ринку зіграла і державна підтримка. Зокрема, Кабінет міністрів створив «Український національний фонд стартапів» обсягом 345 млн грн, який запрацює вже найближчим часом, а Національний банк України у квітні 2019-го року організував Експертну раду з питань комунікації з інноваційними компаніями, що надасть можливість НБУ зрозуміти потреби та напрямки розвитку інноваційного фінансового ринку.

Тренди українського фінтеху

Розставляння сил у сфері фінансових технологій постійно змінюється. Наприклад, число платіжних сервісів збільшилося на 5 компаній, однак частка стартапів в цьому сегменті знижується. Наприклад, якщо у 2016 та 2017 роках частка нових компаній становила 38% від новостворених компаній, то в минулому — 24%.

Розподіл фінтех-компаній за сферами діяльності

Розподіл фінтех-компаній за сферами діяльності

Сектор personal finance/wealth management зріс з трьох до шести гравців, до того ж п’ять з шести компаній з’явились за останні два роки. Це хороша ознака, оскільки свідчить про зростання фінансової грамотності населення.

А от інтерес до технології блокчейн все ще доволі слабкий: після максимуму 2016-го року (38% від усіх нових компаній), у 2018-му році з’явилися лише три компанії, що працюють у цій галузі.

Новим трендом для українського ринку 2018-го року стала поява компаній, що працюють у галузях персонального фінансового менеджменту, страхування, роботи з податковими реєстрами та інші. Це перспективні галузі, на які найближчими роками очікує суттєве зростання. Наприклад, за прогнозами Reuters, уже до 2020-го року обіг у сфері регуляторних технологій становитиме $120 млрд.

Напрям консалтингу та аналітичних систем досить популярний серед стартапів протягом останніх трьох років і у 2018-му році випередив за популярністю сферу мобільних гаманців.

Разом із тим, експерти вважають, що в майбутньому понад 50% ринку фінтех буде рухати технологія штучного інтелекту та big data, а ще 40% — будуть розвиватися внаслідок блокчейну. Водночас поки тільки 10% компаній мають структуровані дані, які годяться для big data.

Плани щодо виходу на ринок

По стану розвитку фінтех-компаній ми поступаємося західним країнам, оскільки там більш розвинута екосистема для бізнесу стартапів. В Україні ж бракує акселераторів, які допомагали б розвиватися компаніям на ранніх стадіях. Крім того, на відміну від загальновизнаної практики, в Україні чимало компаній намагаються виходити на ринок уже з готовим продуктом. Тому більшість українських фінтехів за ступенем розвитку перебувають на стадії початку продажів або масштабування бізнесу й лише кожна п’ята є зрілою. Усього 8% компаній заявили, що перебувають на стадії реалізації ідеї чи мінімально життєздатного продукту (MVP).

Стадії розвитку фінтех-компаній

Стадії розвитку фінтех-компаній

57% компаній з опитаних працюють виключно на вітчизняному ринку. Водночас 73% планують згодом поширити поле діяльності на закордонні країни, а майже 60% хочуть зробити це вже поточного року. Серед перепон стартапери відзначають відсутність міжнародних зв’язків, незнання законодавства та специфіки роботи конкретних ринків. Цікавий факт: компанії, що були засновані з початку 2018-го року, є більш глобально-орієнтованими, адже лише 43% із них працює тільки в Україні.

Серед закордонних ринків найбільшою популярністю користуються країни Європи (72%), пост-радянські країни (30%) та США (215).

Проблеми фінансування та доходи

Одне з головних питань для стартапів — знайти фінансування на ранніх стадіях розвитку. До 80% стартапів у світі фінансуються власними коштами, а також коштами друзів і родичів (так звана категорія friends & family).

В Україні близько 70% фінтех-компаній працюють без залучення грошей сторонніх інвесторів, з них 61% покладається виключно на свої кошти, ще 9% — залучають гроші друзів та родичів. 30% користуються зовнішніми інвестиціями, в основному це приватні інвестори та ангельські інвестиції. Лише одна команда провела ІСО для залучення інвестицій і жодна поки що не збирається робити це в майбутньому.

Частка джерел фінансування у структурі фінтех-компаній України

Частка джерел фінансування у структурі фінтех-компаній України

Втім, слід зазначити, що низка компаній є дочірніми підприємствами провайдерів телекомунікаційних та логістичних послуг, тому мають відповідне фінансування. Провайдери вважають, що фінтех надає переваги для їхнього основного бізнесу та клієнтів, або оптимізує витрати на платіжні послуги.

Головний клієнт для більшості фінтех-компаній — це бізнес, як великий корпоративний, так і СМБ-сегмент (по 37% для кожного). На масовому ринку обслуговування фізичних осіб працює 21 % компаній, а на преміум-сегмент обслуговування «фізиків» націлено лише 6%.

Розподіл моделей доходів фінтех-компаній

Розподіл моделей доходів фінтех-компаній

Серед моделей доходів домінують комісійні платежі за реалізовані товари чи послуги та транзакційні комісії. Водночас збільшується популярність моделі підписок (регулярних платежів) і profit sharing (розділення доходу між кількома партнерами у спільному проекті).

Географія українського фінтеху

Понад 80% українських фінтех-компаній розташовані в Києві. Інші міста базування — Дніпро, Одеса, Харків, Рівне та Львів. Така концентрація пояснюється тим, що в столиці розташовані штаб-квартири великих банків та і взагалі Київ є центром ділового життя. Але наявність просунутої ІТ-інфраструктури в регіонах дасть змогу фінтеху активніше розвиватися в обласних центрах, особливо в тих, де розташовані головні офіси банків.

До речі, цей розподіл значно різниться з даними по ІТ-ринку загалом. Згідно зі звітом про розвиток української ІТ-індустрії, у Києві зареєстровано лише трохи більше 50% ІТ-компаній.

Близько 25% стартапів нараховують до 10 співробітників, ще 25% — від 11 до 25. Понад 50 працівників має лише 27% компаній. Такий розподіл за кількістю співробітників в Україні збігається зі світовим, адже за даними Venture Scanner, у світі 35% фінтех-компаній мають до 10 співробітників, а 73% — до 50. Загалом у фінтех-компаніях України працюють понад 4000 осіб.

Українські банки приглядаються до фінтех-компаній

Інтерес банків до фінансових технологій доволі великий: майже всі респонденти мали чи мають спільні проекти з фінтех-компаніями або планують запустити їх поточного року. Винятком є лише ПриватБанк, який має власний потужний центр розробок. Та загалом банки частіше ведуть спільні проекти, потім ідуть власні «центри інновацій» та власна інкубація/акселерація, оскільки вартість створення команди всередині доволі висока. Чимало таких проектів реалізуються за моделлю, що дає змогу банкам знизити інвестиційні витрати та мінімізувати ризики.

Залученість банків України до співпраці з фінтех-компаніями

Залученість банків України до співпраці з фінтех-компаніями

Жоден банк поки що не інвестував у фінтех, але не виключено, що ситуація зміниться після кількох успішних кейсів. Таке припущення цілком логічне, адже на заході ситуація зовсім інша. Наприклад, Банк ING, що належить нідерландському фінансовому конгломерату ING, в рамках програми ING Fintech Village співпрацює майже із сотнею фінтех-компаній та має інвестиційний фонд для стартапів розміром 300 млн євро. Банк Credit Agricole володіє інвестиційним фондом для стартапів розміром 100 млн євро та інкубатором The Village by СА. BNP Paribas має власний акселератор Fintech Boost of L’Atelier BNP Paribas та інвестиційний фонд розміром $3 млрд для фінансування перспективних проектів.

Загалом українські банки зацікавленні у взаємодії з компаніями, які пропонують інноваційні рішення, що здатні принести реальну користь для бізнесу та потребують значних ресурсів для створення всередині банку. Основними сферами співпраці банків та фінтех-компаній, на думку експертів, у найближчий рік будуть платіжні сервіси, системи штучного інтелекту, великі дані, автоматизація бізнес-процесів та кібербезпека.

Серед основних проблем, що стримують прогрес фінансових технологій в Україні, називають надмірну регульованість, відсутність потрібної юридичної бази та низьку фінансову грамотність населення. Разом з тим, фінтех-компанії вважають консерватизм банків суттєвим фактором, що заважає розвитку ринку.

За матеріалами Blog Imena.UAcomments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
17 жовтня — 15 листопада 2019
Київ
HR UNIVERSE. Системний курс підготовки HR-менеджерів
21 жовтня 2019
Київ
Управління проектами за методологією PMI
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Кради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiстьКради як митець. Креативнi «фiшки», про якi тобi нiхто не розповiсть
Діяти як переможець, думати як переможецьДіяти як переможець, думати як переможець
Серійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіхуСерійний переможець. 5 дій для створення вашого циклу успіху


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2019, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Підписка на Менеджмент.Дайджест

Отримуйте найновіші матеріали на свій e-mail (1 раз на тиждень)Дякую, я вже підписана(-ий)