ТЕНДЕНЦІЇ | Дослідження 1 жовтня 2014 р.

За що цінують українських ІТ-шників: думки рекрутерів

Автор: Світлана Буко, к. соц. н., Precedent Academics
Фундація ERSTE, дослідник проекту Fellowship for Social Research 2013/2014

Ціллю дослідження було зрозуміти бажаний професійний рівень ІТ-спеціалістів з точки зору рекрутингових агенцій. Співбесіди з професійними IT-кадровиками виявили навички, рівень освіти та пропозицію/попит українських ІТ-спеціалістів на міжнародному ринку1.

За що цінують українських ІТ-шників: думки рекрутерів
Ілюстрація: Shutterstock

Що нам відомо про український ринок інформаційних технологій

Загальна кількість суб'єктів ЄДРПОУ у сфері IT-технологій станом на 01.05.2014 дорівнює 7970. Державне агентство з науки, інформації та інформатизації прогнозує зростання кількості нових робочих місць до 168,5 тисяч у 2015-му році, усього в галузі інформаційних технологій буде задіяно 350 тисяч спеціалістів, для порівняння у 2012-му ця цифра була 215 тисяч. Приблизно третина спеціалістів (125 тисяч) будуть задіяні в експортному сегменті (аутсорсинг). Міжнародні дослідження з аутсорсингу минулого року розмістили Україну у списку країн-лідерів у регіоні разом із Румунією, Угорщиною, Польщею, Білорусією та Чехією. За оцінками Світового Банку, до 2015-го року Україна може вийти на 6-те місце в світі за обсягом ІТ-експорту. Внутрішній сегмент ІТ теж зростатиме, дещо нижчими темпами: 5-10% на рік.

Ключовими характеристиками ринку є:

  • зростаючі обсяги ринку та послуг експорту;
  • попит на споживання послуг аутсорсингу на внутрішньому ринку;
  • збільшення частки послуг сфери інформаційних технологій (підтримка інфраструктури ІТ);
  • існування провайдерів послуг, які вдосконалюють свої технологічні процеси та якісну систему управління;
  • конкурентоспроможні операційні витрати;
  • перевірені фінансові переваги — дешевша робоча сила (ACC Chamber of Commerce IT Ukraine Report).

Українські ІТ-виробники змушені здійснювати інноваційне вирішення проблем та забезпечувати якісний сервіс, замість дешевого задоволення рутинних вимог. Їм також необхідно надати освічених та талановитих ІТ-спеціалістів; створити культурну спорідненість; окрім цього ще й продемонструвати досконалість виробництва (дані Pan-European IT Outsourcing Intelligence Report).

Особливості IT-ринку

Щоб зрозуміти український ІТ-ринок, важливо описати його особливості та охарактеризувати працівників та роботодавців. Загалом ринок відзначається високою оплатою праці, працівниками молодого та середнього віку, та отриманням задоволення від роботи.

Опитування громадської думки демонструє, що сфера інформаційних технологій є дуже престижною, а її спеціалісти мають яскраве професійне майбутнє. Їхня праця вважається найбільш престижною та перспективною, і водночас найбільш високооплачуваною на ринку праці. ІТ-спеціалісти належать до 10-ти найбільш престижних професій в Україні (дослідження HeadHunter Україна). Українська ІТ-сфера — це ринок досить молодих, амбітних, щасливих та самодостатніх працівників. ІТ-кар’єра вважається дуже престижною та популярною в Україні.

Згідно з демографічними даними, середньостатистичний український ІТ-спеціаліст — це чоловік 26-35 років, із вищою освітою, щонайменше трьома роками професійного досвіду. Окрім цього, 50% спеціалістів та менеджерів сфери інформаційних технологій вільно володіють англійською мовою. Жінки також починають заповнювати ринок, першочергово як тестувальники / спеціалісти з забезпечення та контролю якості (Quality Control specialists), технічні автори (technical writers), та менеджери (HeadHunter Україна).

На думку IT-рекрутерів

Згідно з інформацією, отриманою в результаті співбесід із професійними IT-кадровиками, ринок сфери інформаційних технологій характеризується значним попитом на ІТ-продукцію. Опитані НR-менеджери вірять, що міжнародні клієнти очікують знайти хороших ІТ-спеціалістів в Україні із меншими фінансовими затратами, аніж у своїй країні. Міжнародні клієнти зазвичай слідують класичному зразку аутсорсингу у сфері інформаційних технологій, де нижча ціна диктує більший попит. ІТ-послуги коштують менше в Україні, порівняно з США та Європою, де знаходяться ключові споживачі послуг.

HR-cпеціалісти прокоментували, що культура праці та звички ІТ-команд часто формуються у середовищі міжкультурної комунікації з клієнтами. Цей факт додає більшої ваги інтелектуальній праці у міжнародному середовищі та часто спричиняє більше задоволення працею та швидший професійний розвиток спеціалістів.

Згідно із думкою рекрутерів у ІТ-сфері, попит на українських спеціалістів на міжнародному ринку є досить високим. Експерти зазначили, що українські ІТ-розробники цінуються міжнародними клієнтами, тому що вони 1) мають досвід у роботі з новими технологіями; 2) є гнучкими у використанні культурних аспектів ділової етики; 3) вчасно виконують завдання.

Hеобхідні якості / професійні компетенції

Співбесіди з представниками компаній із працевлаштування у сфері інформаційних технологій допомогли підсумувати необхідні якості для працівників цієї сфери. Успіх ІТ-командам, що співпрацюють із іноземними клієнтами, приносить:

  • професійний досвід щодо розвитку ІТ-проектів (преференції у використанні більш ніж однієї мови програмування);
  • володіння інформацією про новітні послуги у сфері інформаційних технологій;
  • досконалі комунікаційні навички;
  • знання іноземних мов (англійської) з метою уникнення культурних розбіжностей та для комунікації із західними колегами;
  • активна життєва позиція та проективний пошук потенційно цікавих проектів із міжнародними клієнтами;
  • натхнення та мотивація для подальшого розвитку та самовдосконалення.

Проблеми та напрями вдосконалення

Кілька HR-експертів висловили стурбованість українською системою освіти, а саме її недосконалістю у підготовці ІТ-спеціалістів згідно з міжнародними стандартами: випускники часто покладаються на випадок, аніж на побудову ґрунтовної стратегії. IT-кадровики зазначають, що незважаючи на насичення ринку багатьма професіоналами, зазначена комбінація якостей рідко зустрічається в Україні.

Фрагмент із інтерв’ю: "Чимало клієнтів шукають ІТ-спеціалістів на українському ринку. Вони сподіваються, що отримають хороших технічних працівників, досконалі новітні технології, а також надіються, що спеціалісти володітимуть комунікаційними навичками. Проте, гадаю, вони часто не знаходять бажаного в Україні".

HR-менеджери також зазначили, що українські університети надають чудову технічну базу ІТ-спеціалістам, проте комунікаційні навички (soft skills) залишаються їхньою слабкістю. Загалом, працівники ІТ-сфери — конкурентоспроможні у професійному сенсі, проте аж ніяк не у комунікаційному.

Фрагмент інтерв’ю з працівником відділу кадрів щодо демографії ІТ-лідерів та їхнього кар’єрного розвитку: "Демографічний портрет середньостатистичного ІТ-спеціаліста: молодий чоловік / випускник ВНЗ (20-40 років), який швидко навчається новому, а отже, здійснює швидкий кар’єрний розвиток зростання. Такий швидкий кар’єрний розвиток є складним для розуміння міжнародних клієнтів. Ми часто наймаємо на роботу випускників; вони навчатимуться дуже швидко й досягатимуть так само швидко високого професійного рівня. Протягом кількох місяців можна прослідкувати ріст такого випускника від молодшого спеціаліста до старшого".

Очікування міжнародних клієнтів

Міжнародні клієнти, які наймають українських ІТ-спеціалістів очікують:

  1. високого рівня віддачі та активного залучення у процес прийняття рішень;
  2. внеску ідей у розвиток проектів та участь у них;
  3. вчасності у виконанні завдань (досконала організація власного часу);
  4. відповідність вимогам та стандартам високої якості.

Редакція: к.філол.н., доцент Галаса І, Крот О., Алехина С.

Результати дослідження було поширено на ERSTE конференціях:
Буко С., (вересень, 2013). Попередній якісний аналіз даних: характеристика українських ІТ-розробників. Академічна літня школа "New Methodologies of Social Research" ("Нова методологія соціальних досліджень"), фонд ERSTE (Турин, Італія). 23-29 вересня, 2013 р.

Дослідження на тематику IT:


    1 Дослідження булo профінансоване австрійським фондом "Erste Stiftung" (Відень, Австрія) як складова глобального проекту Fellowship for Social Research «Ринок праці та працевлаштування у Центральній та Південно-Східній Європі». Проект реалізовувався в Україні соціологами Precedents Academics.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час
Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомствНіколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств
Усе замахало. Але надія єУсе замахало. Але надія є

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)