БІЗНЕС-ОСВІТА | Бізнес-виклики 18 травня 2020 р.

Більш смілива візія для бізнес-шкіл

Пітер Туфано (Peter Tufano), декан Said Business School і колишній професор Гарвардської школи бізнесу, міркує про візію для бізнес-шкіл. На його думку, вона повинна стати більш сміливою, аби протистояти викликам, з якими стикається сучасний бізнес.

Пітер Туфано: Більш смілива візія для бізнес-шкіл Базова модель сучасної управлінської освіти була сформована у кінці 1950-х років. Це була адаптивна, гнучка модель, яка в цілому задовольняла потреби як студентів, так і їх наймачів — із точки зору не лише бізнес-курсів, а й ідей, отриманих у результаті факультетських досліджень. Без бізнес-шкіл багато з управлінських фреймворків і концепцій, які ми зараз приймаємо як належне, просто не існували б: це і «5 сил» Майкла Портера, і нобелівська робота в області оцінки активів і фінансів, і концепція «підривних інновацій» Клейтона Крістенсена, і «стратегія блакитного океану», і концепції агентської теорії, що нині дискутуються.

На цьому тлі посилюється соціальний тиск на бізнес, із тим щоб він керував пошуком рішень кліматичної кризи і був агентом соціальних змін. У міру наростання цього тиску традиційна модель бізнес-школи виглядає застарілою. Темпи змін у бізнес-школах відбуваються набагато повільніше, ніж у бізнесі, в результаті чого MBA у цілому все менше і менше підготовлені до складних завдань провідних компаній і підприємств.

Щоб залишатися так званою «силою добра» протягом наступних десятиліть, бізнес-школам слід навчитися протистояти викликам, з якими стикається бізнес, і відповідним чином орієнтувати своє навчання і дослідження. Ці проблеми діляться на наступні три категорії.

Різноманітність стейкхолдерів

Оскільки фірми покликані бути більш цілеспрямованими і налаштованими на широке коло стейкхолдерів, представляючи їх інтереси, бізнес-школам слід вивчати і навчати навичкам, необхідним для капіталізму стейкхолдерів. Business Roundtable і Davos Manifesto є заявами про наміри фірм визнати і просувати інтереси різноманітних стейкхолдерів, а не просто прийняти першість акціонерів як данність. Щоб перетворити ці благі наміри в реальність, бізнес-школам слід:

  • Навчити студентів розуміти природу і наслідки капіталізму стейкхолдерів.
  • Створити курси, які дозволять студентам зрозуміти потреби і проблеми всіх стейкхолдерів, а не розглядати їх як знаряддя для підвищення цінності для акціонерів.
  • Створити нові метрики, щоб відобразити рівень задоволення фірмами потреб своїх більш широких груп.
  • Дослідити і розробити нові механізми зворотного зв’язку (наприклад, нові форми управлінського обліку та обліку стейкхолдерів, нові показники ефективності інвестицій, нові договірні структури для створення стимулів для просування інтересів стейкхолдерів тощо).

Крім цих очевидних змін, капіталізм стейкхолдерів вимагає від фірм ще більш явних компромісів між різними зацікавленими сторонами. Хоча уряди можуть надавати певні рекомендації, фірмам все частіше доведеться вирішувати, кому це вигідно. Роблячи цей вибір, керівники бізнесу будуть покликані здійснювати справедливість.

На жаль, традиційні набори інструментів MBA, що ґрунтуються на економіці, науці про дані або психології, не готують належним чином студентів до роздумів над питаннями справедливості, а це означає, що бізнес-школам потрібно буде переглянути і розширити свої навчальні програми. Принаймні, їм доведеться розширити коло мислителів і викладачів у своїх кампусах, аби вони включали істориків, філософів і гуманітаріїв. Справедливість є набагато більш тонкою сутністю, ніж чиста поточна вартість.

Реальність кліматичних змін

Якщо від фірм вимагається терміново боротися зі зміною клімату, то бізнес-школам необхідно не менш терміново підготувати студентів до вирішення цих питань. Наука, що стоїть за зміною клімату, повинна викладатися в бізнес-школах, розширюючи навчальні програми MBA і спектр дисциплін, які ми ще включаємо. Якщо інвестори хочуть включити екологічні міркування у свої інвестиційні критерії або розрахунки чистої приведеної вартості, то ми, викладачі та мислителі, повинні це зрозуміти і показати їм, як це зробити.

Але крім оснащення випускників MBA розширеним інструментарієм управління, ми також повинні навчити майбутніх бізнес-лідерів як співпрацювати з іншими для досягнення більш широких соціальних цілей і системних змін. Це означає, що потрібно поглянути на те, як ми врівноважуємо два основні чинники успіху: конкуренцію і співпрацю.

Для більшості шкіл конкуренція залишається домінуючим фактором. Біблією бізнес-освіти з моменту своєї публікації в 1980 році стала знаменита книга Майкла Портера «Конкурентна стратегія». Це посібник для успіху у виграшних умовах. Варто відзначити, що з тих пір відбувся деякий розвиток концепції: пізніша робота Портера «Конкурентна перевага» і його концепція спільної цінності визнають можливість співпраці, так само як і книга 1996 року «Co-opetition» Адама Бранденбургера і Баррі Нейлбаффа. Проте, справедливо буде сказати, що бізнес-освіта все ще фокусується на конкуренції, а не на співпраці, забезпечуючи рецепти для особистого успіху, а не для суспільної вигоди.

Це не є життєздатним. Проблеми 2020 року вимагають змін у всіх системах: наприклад, продовольство, вода, споживання енергії і ланцюжки поставок роблять свій внесок у проблеми клімату. Якщо ми хочемо, щоб наші студенти керували змінами на рівні системи, вони мають розуміти, як працюють складні системи і скільки різних сил переплітаються, створюючи майже нерозв’язні проблеми. Їх не можна викласти в коротких кейсах або презентаціях PowerPoint. Студенти повинні думати з точки зору горизонтів, які простягаються за межі їх робочих ролей і потребуватимуть кількох поколінь для вирішення. Вони мають розуміти потреби своїх колег в інших секторах і знаходити способи ведення переговорів, посередництва і співпраці. На жаль, жодна з цих навичок сьогодні не є основною у більшості навчальних програм бізнес-шкіл.

Необхідність інклюзивності

Бізнес-школи, як і фірми, покликані стати більш інклюзивними. Дослідження наочно демонструють, що більш різноманітні середовища дають кращі результати. Крім цієї реальності, ми повинні сьогодні визнати і навчити лідерів протягом чверті століття з цього моменту. Де світові знадобляться кращі управлінські та лідерські навички в 2045 році?

Багато шкіл працюють над досягненням більшого гендерного балансу, але нам потрібно буде зробити набагато більше. Світові лідери бізнесу в 2045 року майже напевно не будуть на 60-70% американцями — нинішній склад більшості бізнес-шкіл США. Тому зараз нам потрібно активно взаємодіяти, аби знайти і навчити таланти в тих регіонах, де управлінські навички будуть найбільш затребувані.

Якщо ми серйозно ставимося до необхідності бути більш інклюзивними, ми маємо повністю відмовитися від поточної метрики успіху для рейтингу MBA: зарплати. Зарплати випускників MBA за три роки після випуску становлять частку в 43% у рейтингу Financial Times і велику частку в інших рейтингах. Проте, власні дані Financial Times по випускникам MBA показують, що чоловіки отримують на 16% більше, ніж жінки через три роки після закінчення університету. І я знаю з наших даних, що географічні та галузеві відмінності є ще більш екстремальнішими.

Ті з нас, хто представляє провідні бізнес-школи, часто стверджують, що ми прагнемо до збільшення різноманітності, і що бізнесу необхідно відучити себе від домінування в ціні акцій. Чому ж ми продовжуємо дозволяти іншим вимірювати наш успіх у спосіб, що прославляє однорідність щодо статі, географії та галузі? Ці метрики зазвичай представлені в тих же виданнях, в яких ми проголошуємо чесноти різноманітності та відкритості, що ще більше посилює наше лицемірство.

* * *

Протягом десятиліть після Другої світової війни стабільні національні уряди та мир давали можливість бізнесу процвітати. Бізнес-школи були важливим учасником цієї історії. Під час і після Другої світової війни деякі бізнес-школи проявили велику сміливість у розробці інновацій, щоб виграти війну, а потім здобути мир, який тривав протягом кількох поколінь.

Зараз, у 2020 році, бізнес, а значить і бізнес-школи, стоять перед визначальною місією — вони можуть провадити інновації для досягнення довгострокового планетарного процвітання. Суспільство ж вимагає не менше, і лідери бізнес-шкіл повинні проявити таку ж сміливість, що і наші попередники вісімдесят років тому.

За матеріалами "A Bolder Vision for Business Schools", HBR.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як вижити серед токсичних людейЯк вижити серед токсичних людей
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Дисципліна — це свобода. Як звільнитися від слабкостей і досягти бажаногоДисципліна — це свобода. Як звільнитися від слабкостей і досягти бажаного

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)