Міфи щодо змін, або Як кайдзен усуває всі перешкоди

Розділ: Управління змінами
Автор(и): Роберт Маурер (Robert Maurer)
Джерело: За матеріалами книги «Метод Кайдзен»
розміщено: 29.08.2024
звернень: 687

Метод Кайдзен. Один маленький крок може змінити ваше життя (Роберт Маурер)
ДЕТАЛЬНО ПРО КНИГУ
«Зміни даються нелегко!» Це твердження так укоренилося в нашій свідомості як незмінний факт, що ми навіть не ставимо його під сумнів. Є вагомі причини, чому багато хто з нас розглядає зміни як вершину, яку потрібно підкорити. Пам’ятаєте обіцянки на Новий рік, які майже ніколи не виконуються? Середньостатистичний американець дає такі обіцянки десять років поспіль без будь-якого успіху. Через чотири місяці 25% обіцянок успішно забуваються. А ті, кому все-таки вдалося їх дотриматися, раніше п’ять чи шість разів зазнали невдачі.

Організаційні зміни в бізнесі також пов’язані з труднощами. Популярна бізнес-література рясніє швидкими рішеннями для менеджерів, яким терпець уривається мотивувати млявих працівників. Часто такі книжки набувають форми бізнес-байок із простим сюжетом і милими тваринками — щоби чіткіше висловити головну ідею. Деякі з них стають бестселерами, як-от книжка Джона Коттера «Наш айсберг тане» (Our Iceberg Is Melting), що ненав’язливо артикулює типову мудрість жанру: щоб ініціювати зміни, роботодавці мають бути переконані, що загроза неминуча.

Однак, усупереч поширеній думці, зміни — в особистому житті чи бізнесі — не обов’язково мають спричиняти болючі незручності. Вони також не мають бути результатом тактики залякування, яку використовують, щоби примусити нас і наших колег ужити значущих заходів.

Зміни далеко не завжди є радикальною відповіддю на небезпечну ситуацію. Приборкати їх допомагає кайдзен — досягнення великих цілей маленькими кроками. Кайдзен — це стародавня філософія, зосереджена в стислому висловлюванні Лао-цзи: «Шлях у тисячу лі починається з першого кроку». Хоча ця стратегія закорінена в стародавній філософії, вона не втрачає своєї практичності й ефективності сьогодні, в умовах сучасного неспокійного життя.

Є два визначення кайдзен:

  • використання дуже маленьких кроків для поліпшення звичок, процесу або продукту;
  • використання дуже маленьких моментів, щоби надихнути на нові продукти й винаходи.

За допомогою кайдзен ви можете позбутися шкідливих звичок, приміром куріння або переїдання, і культивувати нові, як-от фізична активність чи розвиток творчого потенціалу. У бізнесі кайдзен допоможе вам обрати такі методи мотивації й уповноваження співробітників, які надихали би їх.

Давайте розберімося з деякими традиційними уявленнями про зміни й подивімося, як кайдзен усуває всі перешкоди, які ми побудували протягом усього нашого життя.

Міф №1: Зміни — це завжди складно

Розгляньмо одразу один приклад, щоби довести, що зміни можуть бути легкими й не потребують багато часу, особливо жорсткого самоконтролю або дисципліни. Низка досліджень показала, що люди, які ведуть переважно малорухливий спосіб життя, мають високий ризик серцевого нападу й навіть передчасної смерті. Але дослідження, проведені в клініці Мейо, виявили парадокс: одна година на день у тренажерній залі не знижує ризиків, пов’язаних із сидінням протягом шести й більше годин на день.

Це суперечить усьому, що ми, як вважаємо, знаємо про фізичну активність. Менше з тим у центрі нашої уваги не фізичне навантаження, а тривала сидяча робота. Коли ми сидимо, наші м’язи переходять в енергозбережний сплячий режим, за якого припиняється вироблення ферменту КК1 (кетокислота), який розщеплює деякі жири в крові. Крім того, швидкість метаболізму й вироблення корисного холестерину уповільнюється. Причина такої руйнівної зміни в тому, що організм потребує низхідного потоку гравітації. Без нього порушується нормальне функціонування серця, зменшується об’єм крові, що циркулює, відбувається атрофія м’язів, негативні наслідки впливають навіть на масу кісток.

Вихід із цієї жахливої ситуації пропонує кайдзен. Уставши із сидячого положення, ви одразу ж удвічі прискорите метаболізм. Сходіть на коротку прогулянку — й інтенсивність обміну речовин збільшиться ще вдвічі. Мораль цієї історії: зниження потенційних ризиків сидячого способу життя є не колосальним надважким завданням, як, скажімо, щодня протягом години займатися в тренажерній залі, а досить-таки реальною й нескладною справою. Щогодини вставайте з-за столу, пройдіться туди-сюди, хоча б поковзайтеся на стільці — усе це сприяє нормальному функціонуванню організму.

У сучасній культурі широкоформатних фільмів, збільшених порцій та екстремальних перетворень, що пропагує девіз «більше — краще», важко повірити, що маленькі кроки приводять до великих змін. Але, на щастя, так і є.

Міф №2: Розмір кроку визначає величину результату, тому для досягнення помітних результатів слід робити помітні кроки

Автори багатьох статей про бізнес проповідують поширену мудрість: грати можна в малу гру, роблячи покрокові зміни, як-от ті, що пропонує кайдзен, або у велику (інновації), і саме інновації ведуть до розвитку, креативності, успіху. У нашому особистому житті ми також часто граємо у велику гру, роблячи ставку на всі гроші на інновації — наприклад, сувору дієту або програму інтенсивних вправ, — сподіваючись на великі результати. Але суворі дієти й виснажливі тренування часто марні, бо потребують величезної сили волі, а вона зазвичай не безмежна. Американська асоціація кардіологів уже багато років радить фізичну активність протягом 30 хвилин на день принаймні п’ять днів на тиждень. Жоден із моїх знайомих не має достатньо часу (або такого щедрого роботодавця), щоби слідувати цій пораді. Ну хто в напружений робочий день знайде час, щоби поїхати в тренажерну залу, переодягтися, позайматися, прийняти душ, знову переодягтися й повернутися на роботу?

Пошукайте дослідження клініки Мейо, яке демонструє, що активні рухи протягом дня дають вражаючий результат. Відстежуючи рівень активності учасників за допомогою крокомірів, дослідники виявили, що худі люди ніколи не відвідували тренажерний зал, просто більше рухалися протягом дня. Вони крокували, розмовляючи телефоном, паркувалися далі від входу в магазин і стояли більше, ніж ті, хто має надлишкову вагу. Різниця в 300 кілокалорій на день може перетворитися в 14 кілограмів на рік.

Головний висновок ось який: хоча більше вправ краще, ніж менше, невелика кількість також багато що змінює. Одне тайванське дослідження, в якому брали участь 416 000 осіб, показало: ті, хто займався спортом 15 хвилин на день, прожили на три роки довше, ніж ті, хто займався менше. І зовсім не обов’язково вправлятися всі 15 хвилин поспіль! Досить почати із 3 хвилин і поступово збільшити час тренувань, згодом довівши його до 15 хвилин і більше, — це принесе величезну й помітну користь вашому здоров’ю. Усі згадані стратегії не потребують колосальних витрат часу й енергії, а також сили волі та дисципліни.

Міф №3: Кайдзен дає результати довго, інновації — швидко

Чи не найдраматичнішим прикладом зловживання інноваціями є Toyota, компанія, що називає кайдзен своєю душею. Упродовж більшої частини своєї історії після Другої світової війни Toyota була моделлю якісного автомобільного виробництва. Споживачі купували автомобілі Toyota не за їхній зовнішній вигляд або престиж, а за неймовірну надійність. 2002 року керівництво компанії вирішило, що недостатньо виготовляти найякісніші й найвигідніші машини. Воно прагнуло зробити компанію найбільшим у світі виробником автомобілів. I Toyota досягла в цьому успіху. Вона стрімко будувала заводи та збільшувала виробничі потужності, щоби випустити 3 мільйони додаткових автівок усього за шість років. Але висока продуктивність коштувала їй задорого: постачальники не змогли зберегти якість, якою так славилася Toyota, а нові заводи не встигли запровадити культуру кайдзен. У результаті компанії довелося відкликати 9 мільйонів машин, здійнявши хвилю суспільного обурення, багато в чому, однак, заслужену. Наводимо службову записку, написану ще до того, як про кризу стало широко відомо.

Ми виробляємо забагато автомобілів у дуже багатьох місцях, використовуючи надто багато людей. Найбільше ми боїмося, що, коли ми виростемо, ми перестанемо дотримуватися культури кайдзен.

Теруо Сузукі, генеральний менеджер із персоналу

Із часом Toyota визнала, що, відмовившись від кайдзен, вона пішла далеко від своїх основних принципів. Після кризи Toyota сповільнила темпи виробництва, наділивши керівників у США більшою відповідальністю за контроль якості й навчання нових співробітників культури кайдзен. Компанія знову зосередилася на якості, припинивши гонитву за кількістю, акцентуючи увагу на виправленні виробничих дефектів, поки вони ще невеликі і їх можна легко усунути. І репутація Toyota як виробника якісних авто відновилася.

Історія компанії є прекрасною ілюстрацією того, як кайдзен формує сильні звички, що допомагають уникнути болісних наслідків завеликих кроків для однієї людини або групи людей.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ НА ТЕМУ:
Занепад владиЗанепад влади
Нескінченна гра. Гнучкість як суперсила в епоху змінНескінченна гра. Гнучкість як суперсила в епоху змін
Цифрова трансформація економіки та проблеми кібербезпекиЦифрова трансформація економіки та проблеми кібербезпеки

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)