РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 1 лютого 2019 р.

Навіщо читати книгу «Мета. Процес безперервного вдосконалення»

Джерело: m!nd

Андрій Поляков, керівник бізнесу смартфонів Motorola в Україні, Білорусі, Грузії, Молдові та Вірменії, розповів, чим саме книга «Мета. Процес безперервного вдосконалення» (The Goal: A Process of Ongoing Improvement) може стати у пригоді для ведення успішного бізнесу і чому підвищення продуктивності не має сенсу, поки ви не визначили головну мету.

Мета. Процес безперервного вдосконалення (Еліягу Ґолдратт, Джефф Кокс)

Особливості сюжету книги

Книга Еліяху Голдратта «Мета» написана в жанрі бізнес-роману і легко читається навіть новачками у менеджменті. Уже з перших сторінок сюжет залучає в історію директора заводу Алекса. Завод випускає складні й потрібні ринку деталі, оснащений новим обладнанням, але постійні зриви термінів постачання призводять до зменшення обсягів виробництва та кількості замовників. Якщо в найкоротші терміни завод не вийде з кризи і не стане рентабельним, Алекс та його співробітники втратять робочі місця. Кількість часу і енергії, які головний герой віддає порятунку заводу, посилюють напругу в його родині, посилюючи стрес у житті керівника. Випадкова зустріч з фізиком Іоною стає каталізатором змін у мисленні Алекса, розумінні суті того, що відбувається, і пошуку дієвих варіантів виходу з кризи.

Трохи історії

За легкістю подачі та художністю викладу стоять епохальні для менеджменту знахідки й методики. Якщо поглянути ширше, 1980-ті роки були досить проривними для теорії менеджменту.

По-перше, буквально за 7-10 років до цього розвинувся напрямок стратегічного планування, де все сфокусовано навколо аналізу внутрішніх можливостей організації і зовнішніх конкурентних сил. По-друге, в 1980-х Майкл Портер (Michael Porter) дарує світові теорію конкурентної переваги, а трохи пізніше в менеджменті відкривається значення організаційної культури як сильного інструменту управління.

Саме в цей період Еліяху Голдратт і розробив свою Теорію Обмеження Систем (ТОС), виклавши її основні ідеї в 1984-му році в книзі «Мета». Суть методики — у пошуку та управлінні обмеженнями системи, які зумовлюють її ефективність в цілому. Завдання менеджера з ТОС — управляти ключовими елементами системи, що дозволяє мінімізувати витрати на її утримання, досягаючи мети максимально швидко.

Фішки книги

Повна назва книги «Мета. Процес безперервного вдосконалення». Тобто уже в назві закладено гарну ідею, яка перегукується з японським кайдзен.

У книзі наголошено на необхідності визначення стратегії, розумінні важливості вибору курсу навіть у розпал кризи. Простими словами, підвищення продуктивності не має сенсу, поки ви не визначили головну мету.

Детально описано поняття «вузьке місце» на простому прикладі. Алекс, виконуючи обіцянку, супроводжує свого сина і його приятелів — загін бойскаутів — в невеликому поході. Під час походу, міняючи місцями на чолі колони найсильнішого хлопчика і товстуна з величезним рюкзаком, він спостерігає, як змінюється швидкість руху всього загону.

Знайшовши в рюкзаку товстуна багато зайвих речей, Алекс розподіляє їх між іншими бойскаутами, і швидкість руху збільшується. Таким чином Алекс робить головний висновок, що швидкість одночасного руху загону обмежена найповільнішим ходоком. Це відкриття Алекс разом з Іоною переносять на завод, розуміючи, що величина виробітку всього заводу дорівнює роботі найслабшої його ланки, «вузького місця», так званого «пляшкового горлечка».

Для боротьби з «вузькими місцями» Алекс вирішив забезпечити безперебійну роботу за рахунок перекидання людей із ділянок, що простоюють. Крім того, на заводі ввели поняття пріоритетів, наклеюючи на деталі ярлики різного кольору для маркування першочерговості обробки.

Зрозуміла система показників. Один із них — виробіток, тобто, цитуючи Голдратта, це «швидкість, з якою система генерує доходи за допомогою продажу». При цьому, те, що виробляється, але не продається, не може бути виробітком.

Теорія обмежень підходить для поліпшення роботи будь-яких систем, навіть особистих відносин. У книзі описано, як Алекс за допомогою ТОС рятує свій шлюб.

Чому варто прочитати цю книгу?

Книга сповнена цікавих і застосовних ідей, написана зрозумілою мовою і цікава. Багато що подається в якості методичних інструкцій, з таблицями та прикладами. Іноді зустрічається якась категоричність і спрощеність у судженнях героїв. Але не варто забувати, що це перш за все бізнес-книга, а не роман. Книгу однозначно варто прочитати. Ба більше, приміряти сюжет книги на себе і свій бізнес цікаво і корисно.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Ваш надійний тилВаш надійний тил
Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблемВитончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем
Теорія каст і ролейТеорія каст і ролей
bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2022, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)