РЕЦЕНЗІЇ | Стаття по книзі 19 серпня 2022 р.

5 прийомів подолання невизначеності, коли вам потрібен творчий прорив

У своїй новій книзі «Navigating Ambiguity: Creating Opportunity in a World of Unknowns» Андреа Смолл (Andrea Small) і Келлі Шмутте (Kelly Schmutte) пишуть, що вивчення перешкод як на детальному, так і на високому рівнях може дати вам перспективу для інновацій.

Документальний фільм «Сили десяти» («Powers of Ten») дизайнерів Рея та Чарльза Імсів 1977 року є одним із найвідоміших короткометражних фільмів серед коли-небудь створених.

Дія фільму розпочинається з пікніка на березі озера. Точка огляду камери перебуває прямо над головою і показує сцену шириною в один метр. Камера віддаляється. Кожні 10 секунд вона відкриває більший огляд, кожен з яких у 10 разів ширший за попередній. Спочатку ми бачимо парк, потім озеро, потім місто, штат, країну, планету і так далі, поки наша галактика не стане лише краплинкою світла.

Потім камера знову наближається у тому ж темпі. Повернувшись до місця пікніка, вона фокусується на одній із рук і починає наближатися до текстури та структури шкіри, окремих клітин тощо. Тепер кожні 10 секунд те, що ви бачите, збільшується в 10 разів. Перш ніж ви це усвідомите, ви опинитесь у середині протону. Ось де закінчується подорож.

Цей невеликий фільм вплинув на поширення науки. Переміщаючись від крихітних деталей молекулярної біології до величезних просторів астрофізики, фільм розкриває взаємозв’язки між науковими областями. Розуміння масштабу, або, як любили називати це Імси, «ефект додавання ще одного нуля», допомагає з’єднати ці приховані точки, роблячи нас найкращими дизайнерами — і громадянами.

Імес Деметріос (Eames Demetrios), онук Рея та Чарльза, вважає, що масштаб — це позачасовий метод подолання невизначеності:

«Багато викликів, з якими ми стикаємось сьогодні, — це поєднання дуже великих речей із можливостями та загрозами і дуже маленьких речей, які мають можливості та загрози».

І ви не зможете по-справжньому орієнтуватися у цих великих можливостях, якщо не зрозумієте основ: із чим ви маєте справу? Наскільки воно велике? Яке його відношення до інших речей? Незалежно від того, чи це дивний предмет, який ви підібрали на горищі, чи абстрактна концепція, від якої ви не можете відмовитися, «відчуття масштабу, — каже Деметріос, — дає вам інструменти для нового типу розуміння».

Navigating Ambiguity: Creating Opportunity in a World of Unknowns

Збільшення

Вникайте в подробиці та відомості

Коли ви оповиті невизначеністю, називання того, що ви знаєте, може допомогти вам щось зрозуміти. Дизайнери роблять розбивку продукту, щоб ближче познайомитися з нутрощами об’єкта. Лікарі роблять рентген, щоб вивчити тверді внутрішні структури тіла, і МРТ і ПЕТ-сканування, щоб побачити м’які тканини більш детально. Керівники проєктів використовують списки справ, розклади та календарі.

Коли ви не знаєте, як щось працює, розберіть це (метафорично чи буквально) та уважно вивчіть. Заземліть себе в тому, що ви знаєте про виклик. Це може допомогти вам налагодити зв’язки, яких ще немає у вашій голові, та створити простір для дослідження.

Орієнтуйтесь на людину

Є причина, через яку «Сили десяти» починаються з людського рівня. Зв’язок із потребами, які ви хочете задовольнити, зосереджує вас на «чому» вашої роботи. Ствердження сильної точки зору може бути інструментом для чіткого визначення того, що ви намагаєтеся зорієнтувати, для кого це і чому це важливо. Це може підтримувати мотивацію, коли ви відчуваєте, що буксуєте або застрягли в окопах. Збільшуючи масштаб і розглядаючи проблему через призму конкретної людини, ваша робота стає цілеспрямованішою.

Дотримуйтесь обмежень

Ми постійно стикаємося з обмеженнями. Ваша дитина відмовляється їсти моркву, ви повинні використовувати певне програмне забезпечення, на вулиці смертельна пандемія, і ви не можете вийти з дому — відомі чи непередбачені обмеження можуть можуть здатися перешкодами. Але вони часто є найпотужнішою силою, яка змушує нас вигадувати креативні рішення. Ваші найкращі ідеї можуть з’явитися, коли вам доведеться імпровізувати в рамках теми, тишком-нишком замінюючи моркву пастернаком. Час, матеріали, бюджет, простір, людські ресурси — це може бути дуже цінним обмеженням. Якщо ви не знаєте, як почати, поверніться до відомого й подивіться, чи це спонукає вас до наступного кроку.

Поверніться до правил

Після того, як ви зафіксуєте деякі «відомі», ви можете відчувати себе в безпеці, щоб дослідити. Визначте, що вам потрібно і присвятіть цьому себе. У команді обмін індивідуальними потребами та окреслення спільної домовленості про те, як ви працюватимете, створює основу, яка може стати захистом, коли ви почуваєтеся невпевнено. Наприклад, який час є сакральним часом для зустрічі? Хто за що відповідає? Як ви справлятиметеся з конфліктом? Які ваші норми спілкування?

Зменшення

У 1971 році Едгар Мітчелл був пілотом місячного модуля на борту місії НАСА «Аполлон-14». Мітчелл відповідав за сам місячний модуль, а також за науку про Місяць. Коли його роботу було завершено, він мав хвилину, щоб відпочити, так би мовити, перед поверненням на Землю. І як кожен у автобусі, літаку чи кораблі, він дивився у вікно. Мітчелл побачив Землю — блакитну, яскраву, з тонкою оболонкою атмосфери, що її оточувала, — що пливла в непроглядній темряві. «У відкритому космосі ви миттєво розвиваєте глобальну свідомість, орієнтацію на людей, сильну незадоволеність станом світу і непереборне бажання щось із цим робити», — казав Мітчелл.

Це відчуття називається «ефектом огляду» — термін, введений філософом Френком Вайтом. «Кожен, хто живе в космічному поселенні… завжди матиме огляд», — зауважив Вайт. «Вони побачать те, що ми знаємо, але чого не відчуваємо, тобто те, що Земля є єдиною системою. Ми всі є частиною цієї системи, і в усьому цьому є певна єдність та узгодженість».

Інший астронавт НАСА Рон Гаран присвятив свою кар’єру поширенню інформації про ефект огляду. Він вважає, що те, що він називає «орбітальною перспективою», може мати «глибокий позитивний вплив на траєкторію нашого глобального суспільства та нашого світу». Його нова місія полягає в тому, щоб «повідомити про трансформаційну силу отримання загальної картини та довгострокової перспективи нашої планети».

Дизайнери усвідомлюють і надихаються реальністю того, що все взаємопов’язане. Коли ви створюєте нову ідею, це допомагає плавно переміщатися між конкретними деталями та більш абстрактними системами. Такі дії, як заповнення карти стейкхолдерів або візуалізація зв’язків у системі, допоможуть вам зменшити масштаб, щоб зрозуміти всю картину наслідків.

Від Бакмінстера Фуллера до Карла Сагана люди знаходили натхнення та розуміння концепції зменшення масштабу. Коли ми робимо крок назад і дивимося на картину в цілому, ми отримуємо невловиме розуміння того, як усе працює та взаємодіє. Нам потрібно приділити цьому час, щоб зробити крок назад, задуматися і подивитися на наш світ як на крихітну частинку. Побачивши щось здалеку, ми можемо це зрозуміти.

За матеріалами Fast CompanyЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Іди туди, де страшно. І матимеш те, про що мрієшІди туди, де страшно. І матимеш те, про що мрієш
Пробуй, не зупиняйся. Коли востаннє ви щось робили вперше?Пробуй, не зупиняйся. Коли востаннє ви щось робили вперше?
Теорія каст і ролейТеорія каст і ролей

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)