РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 26 жовтня 2017 р.

«Зсув блакитного океану»: де шукати можливості для зростання

Є два основні способи обійти конкурентів — це або генерувати більшу цінність, або зменшувати вартість продукту. А що якщо робити і одне і друге, трансформуючи ринок чи, ще краще, створюючи новий? Цьому питанню присвячена нова книга Чана Кіма (Chan Kim) та Рене Моборн (Renée Mauborgne) «Blue Ocean Shift: Beyond Competing — Proven Steps to Inspire Confidence and Seize New Growth» («Зсув блакитного океану: поза межами конкуренції — апробований шлях до вселення довіри і виходу на нові етапи росту»).

Blue Ocean Shift: Beyond Competing — Proven Steps to Inspire Confidence and Seize New Growth (Зсув блакитного океану: поза межами конкуренції — апробований шлях до вселення довіри і виходу на нові етапи росту)
» Докладніше на Amazon
У своїй першій книзі «Blue Ocean Strategy» («Стратегія блакитного океану»), яка стала бізнес-бестселером (було продано більш ніж 3,6 млн. її примірників), Кім та Моборн виклали «концептуальні відмінності та базові закономірності, котрі розмежовують кроки, спрямовані на ведення ринкової конкуренції, від кроків, метою яких є створення ринків (це, власне, і є стратегією блакитного океану)».

У новій книзі автори заглиблюються у процес формування стратегії переходу із червоної до блакитної сфери. Щоб успішно здійснити такий зсув, потрібно:

  1. прийняти спосіб мислення блакитного океану;
  2. мати в наявності інструменти створення ринку;
  3. підходити до справи з гуманістичних позицій.

Прийняти спосіб мислення блакитного океану — не так просто, як може здатися. Для цього потрібно відкинути вже сформовані уявлення та «найкращі підходи», котрі ствердились як у галузі, так і у вашій організації. Вам доведеться розширити межі свого мислення та подивитись на питання інакше. Зробити це, швидше за все, буде некомфортно, а може навіть і ризиковано.

Наступний крок — це спорядити себе необхідним знаряддям. Інструменти, потрібні для переходу з червоного океану до блакитного, було описано у «Blue Ocean Strategy». Але, допомагаючи іншим здійснити цю трансформацію, автори вдосконалили процес і представили його оновлену версію у своїй новій книзі «Blue Ocean Shift».

І, нарешті, третій компонент, який автори визначають так:

    «Що довше ми розмірковували — то чіткіше усвідомлювали, що в цьому процесі є щось, пов’язане з людьми — з визнанням їхніх побоювань, непевності, яка їх хвилює, потреби поваги до себе, прагнення бути значущим. Було непросто знайти слово, котре якомога точніше описувало б зазначене вище. Найкраще, що ми змогли придумати — це термін “людяність”».

Хоча кожний із цих елементів доповнює решту, останній є органічною часткою перших двох, бо він визначає спосіб мислення, інструменти та скеровує процес. Недостатньо, якщо тільки керівники приймуть спосіб мислення блакитного океану — ціла організація мусить свідомо відмовитись від статус-кво. Саме від індивідів, які знаходяться на нижніх рівнях ієрархії, залежить, наскільки ефективно функціонуватимуть команди та як продуктивно використовуватимуться інструменти. А це буде рушієм процесу реалізації стратегії, котрий скеровуватимуть лідери. При цьому зростатимуть творчий потенціал та професіоналізм персоналу, що ще більше зміцнюватиме організацію.

Зараз у бізнесі багато говориться про концепцію «творчого руйнування» Джозефа Шумпетера та про «підривні» інновації. Запропонувавши термін «підривне творення», автори привели ці два поняття до спільного знаменника й представили свій погляд на те, як розгортатиметься гра на полі створення нового ринку. Але у книзі розглядається й альтернативний підхід або «творення без "підриву"». Найвідоміші історії про такий перехід обертаються навколо впровадження цифрових технологій. Проте не слід ототожнювати поняття «Кремнієва долина» і «блакитний океан». Фактично найяскравіші приклади трансформацій, які представлено в книзі, запозичені з анналів Kimberly-Clark. Так, бразильський підрозділ цієї компанії здійснив перехід у царину блакитного океану, спираючись на такий прозаїчний продукт, як туалетний папір. Провівши ярмарок блакитного океану (в книзі детально описується, в чому полягає зміст цього заходу), компанія вирішила паралельно реалізовувати три трансформаційні кроки: по-перше, почала використовувати більш екологічний папір; по-друге, було додано просту, але міцну ручку до упакування з тим, щоб його було комфортніше нести; по-третє, перейшла на вакуумну упаковку рулонів, що зробило їхнє зберігання та транспортування набагато зручнішим.

Домінує припущення: аби створити новий ринок, потрібно бути підприємцем. Хоча всі ми знаємо, що вияв креативності при пошуку нових ринків — це запорука виживання традиційних бізнесів.

    «Навіть якщо створення нових ринків є невід’ємною часткою організаційної стратегії, це не може бути спонтанним високоризикованим дійством, яке здійснюється через спроби і помилки. Потрібний надійний процес, який можна відтворювати. Інакше, навіть якщо організація стикатиметься з невідворотною потребою вчиняти дії, вона ухилятиметься від здійснення відповідних інвестицій».

Отже, потрібен шлях, дуже відмінний від сповненої ризиками типової підприємницької «подорожі».

Що є спільного між Національним молодіжним оркестром Іраку, підрозділом Actifry французької Groupе SEB і програмою реабілітації громад, яку реалізовує уряд Малайзії? Оркестр виконує музику, Actifry виробляє новаторську фритюрницю, а завдання програми малайзійського уряду полягає у зменшенні наповненості тюрем. Кожний із цих гравців прийшов до успіху, переосмисливши фундаментальні припущення та стандартну логіку своїх галузей. Всі вони вирішили не конкурувати в площині галузевих метрик з використанням традиційних методологій та «найкращих підходів», а знайти нові способи досягнення цілей своїх організацій. Замість того, аби грати в гру «перемогти будь-що», результат якої може бути тільки нульовим, вони знайшли те, що стало основою генерування нової цінності для світу. Тож блакитний океан несе в собі як економічні, так і соціальні переваги.

За матеріалами 800-CEO-READ.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Рік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергієюРік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергією
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час
Шлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собоюШлях Virgin. Як слухати, вчитися, жартувати та вести за собою
bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2022, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)