РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 24 листопада 2017 р.

Райдужні перспективи: «Компанії майбутнього» Фредеріка Лалу

Джерело: K.Fund Media

Компанії майбутнього (Фредерік Лалу)
ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КНИГУ
«Найважливіша та надзвичайно надихаюча книга про бізнес серед усіх, що я колись читав» — так охарактеризував книгу «Компанії майбутнього» (Reinventing Organizations) оглядач The New York Times Тоні Шварц (Tony Schwartz) — до речі, він також автор кількох бестселерів.

Книга Фредеріка Лалу (Frederic Laloux) завоювала величезну популярність після виходу в 2014-му році та стала бестселером The New York Times. Цього року робота Фредеріка Лалу вийшла друком українською мовою у видавництві КСД.

Введене автором поняття «бірюзова організація» активно увійшло в лексику бізнес-тренерів і просунутих керівників.

Чому бірюзова? Лалу створив шкалу еволюції компаній, і привласнив кожному етапу умовний кольоровий код.

Червона організація — щось на кшталт банди, у якій вождь постійно демонструє агресивність, щоб тримати інших у підпорядкуванні. Жовта організація нагадує армію, тут присутня жорстка ієрархія, ролі чітко розписані. Головна цінність — стабільність. Помаранчева організація — машина, заточена на інновації. Там управління спрямоване на цілі, а не на процеси, головне — бути попереду всієї планети. Зелена організація зорієнтована на людські цінності, широко делегує повноваження і нагадує сім’ю. Майже ідеал. Далі йде загадкова бірюза.

Бірюзові організації, якщо вірити Лалу, просунуті настільки, що для них «конкуренція — дурниця», і навіть прибуток є лише побічним продуктом добре зробленої роботи. Ієрархії в них практично немає, управління організовується за допомогою незалежних команд, які самі вирішують, коли працювати і що для цього закуповувати.

Звучить утопічно. Але подібні компанії існують. Однією з перших була Semco Рікардо Семлера (Ricardo Semler). Лалу про неї згадує, але у якості основних прикладів розглядає інші організації: нідерландське об’єднання догляду за хворими Buurtzorg, французький мідноплавильний завод FAVI, швейну фабрику Patagonia з США, міжнародного виробника електроенергії AES. Вся книга — узагальнення їх досвіду і, мабуть, найбільше цінна саме цим, а не дещо захопленими розмірковуваннями Лалу про майбутнє.

Наприклад, в FAVI немає менеджерів середньої ланки, проте є спеціальний інженер, що забезпечує зв’язок між автономними командами заради обміну досвідом. Одна з них три роки билася над технологією лиття, щоб отримати вироби з чистої міді, а не зі сплаву. Ринок сприйняв новинку прихильно: деталі роторів мали кращі електротехнічні властивості.

В AES придумали, як визначати максимальний розмір команд: добре, якщо всі учасники ще пам’ятають імена один одного і можуть вести невимушені бесіди. У Sun Hydraulics, що випускає гідравлічне обладнання, відмовилися від планування.

Але головне — в компаніях порушується освячений десятиліттями бізнес-підхід: «Є структура бізнесу, людина повинна займати в ній певну ланку». У бірюзових все навпаки: «Люди не створені для того, щоб бути відповідними до робочих місць». Там навіть відмовляються від термінів «робітник» і «менеджер». Залишаються «колеги», які вирішують питання шляхом консультацій. Як саме — автор детально описує, причому в різних ситуаціях: найм співробітника, встановлення зарплат, вирішення конфліктів і багато інших принципових нюансів.

Нагадує чи то анархізм, чи то комунізм. Але працює. Щоправда, у книзі є і приклади того, як «бірюзові» управлінські структури ламалися під впливом зовнішніх факторів.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Неординарні. Історії успіхуНеординарні. Історії успіху
100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті100 правил успішних людей. Маленькі вправи для великого успіху в житті
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)