БІЗНЕС-ОСВІТА | Executive MBA 28 березня 2012 р.

Executive MBA в українських бізнес-школах

Автор: Павло Петриченко
Джерело: Освіта.ua

Програми Executive MBA упевнено облаштувалися у портфелях програм більшості українських бізнес-шкіл. І хоча ці програми мають багато спільного, в кожній бізнес-школі є свої особливості.

Executive MBA в українських бізнес-школах Програми Executive MBA різних бізнес-шкіл об'єднує, насамперед, їх цільова аудиторія — це досить успішні топ-менеджери та власники бізнесу, які мають досвід управління компанією, як правило, не менше 5-7 років. Програми побудовані так, що працюючі управлінці можуть поєднувати навчання з керівною роботою.

Термін навчання на програмах Executive MBA в провідних українських бізнес-школах становить від 18 до 24 місяців. Більшість програм передбачає зарубіжний study tour, хоча деякі школи крім закордонного туру пропонують ознайомлення з особливостями ведення бізнесу в локальному та національному контекстах. Вартість програм Executive MBA в Україні коливається від 116 тис. грн. до 238 тис. грн.

Кожна бізнес-школа, що пропонує Executive MBA, робить свої акценти у програмі. Так, у бізнес-школі МІМ-Київ приділяють велику увагу системності отримуваних знань.

Віце-президент з маркетингу бізнес-школи МІМ-Київ Олексій Виноградов каже, що їхня програма Executive MBA дає можливість не просто отримати набір інструментів, а дає розуміння управління бізнесом як єдиною системою, що в подальшому може бути використано в будь-якій компанії, як на позиції управлінця, так і на позиції власника бізнесу.

«Наша програма має чотири модулі, — розповідає Олексій Виноградов. — Перший блок — це формування загальної платформи, де ми даємо можливість управлінцям з різних областей, з різною першою вищою освітою прийти до спільного бачення ключових положень бізнес-адміністрування для того, щоб далі вони вже могли відштовхуватися від однієї бази. У другому модулі ми даємо набір основних управлінських інструментів, пов'язаних з управлінням ринковою, фінансовою діяльністю компанії, кадровими питаннями і т.ін.. Третій модуль присвячений тому, щоб слухачі з цього набору інструментів шляхом інтеграції змогли створити системний підхід для прийняття управлінських рішень, тобто ми формуємо спільний системний підхід до управління бізнесом. У четвертому модулі формується розуміння застосування отриманих знань для збільшення ефективності бізнесу в національному та глобальному середовищі».

Києво-Могилянська Бізнес-Школа (kmbs) акцентує увагу на розвитку критичних можливостей власників бізнесу та топ-менеджерів створювати і розвивати бізнес-системи в умовах невизначеності. Директор МВА-програм kmbs Володимир Павелко вважає, що перевагою їх програм є авторські розробки викладачів-практиків, які трансформуються в такі курси як «Стратегічна ідея для бізнесу», «Системне мислення», «Рефлексивне мислення», «Філософія бізнесу» тощо: «Ми не просто навчаємо, а, в першу чергу, створюємо навчальне середовище для персонального розвитку управлінця. Ми розвиваємо можливості мислити категоріями творця систем, з розумінням їх подальшого розвитку, даємо можливість творцю системи бачити і розуміти цілісну картину бізнесу, що дозволить більш ефективно управляти компанією».

У Київській бізнес-школі до програми Executive MBA — інший підхід. Тут програма побудована навколо поняття «ефективність». Декан КБШ Михайло Крикунов розповідає, що перевагою їх програми є те, що вона являє собою не просто набір предметів, а відображає концепцію забезпечення ефективності бізнесменів за чотирма ключовими напрямками: ефективності менеджера (персональної ефективності), стратегічної ефективності бізнесу, операційної ефективності бізнесу і підприємницького управління. «Ми вважаємо, що саме ці чотири чинники — персональна ефективність, стратегічна ефективність, операційна ефективність і підприємницька спрямованість формують їх загальну ефективність», — каже декан КБШ.

Свої особливості і переваги є і у британських програм Executive MBA Університету Шеффілда і Единбурзької бізнес-школи.

Василь Бужак, менеджер програм Університету Шеффілда (The University of Sheffield), говорить, що дана програма Executive MBA поєднує в собі престижну міжнародну акредитацію і міжнародний авторитет самого Університету Шеффілда у світових рейтингах. Програма акредитована Асоціацією МБА (AMBA) і визнана професійним співтовариством менеджерів — Chartered Management Institute (Великобританія). Сам Університет Шеффілда займає високі позиції у всіх міжнародних рейтингах. У 2011 році Times Higher Education визнала Університет Шеффілда університетом року. Навчання в Україні проводиться англійською мовою міжнародною командою викладачів Університету. 2 навчальних модуля є виїзними і проходять в Шеффілді і Салоніках (Міжнародному факультеті Університету Шеффілда).

«Це на 100% британська програма, яку українські слухачі можуть отримати, не покидаючи України, слухаючи модулі в Києві, на які приїздять різні викладачі-практики Університету та інших зарубіжних вузів-партнерів, — розповідає Василь Бужак. — Також особливістю програми є те, що крім загальноуправлінської спрямованості та універсальності вона передбачає спеціалізацію з маркетингу, фінансів, логістики, менеджменту охорони здоров'я і загального менеджменту у вигляді двох профільних дисциплін. Наприклад для маркетингу це буде бренд-менеджмент та сучасні проблеми в маркетингу».

В результаті успішного закінчення програми і захисту дипломного проекту студенти отримують два дипломи — оригінальний диплом Університету Шеффілда англійською мовою без позначок про те, що його отримано в Україні. І другий — це диплом професійної асоціації, яка визнала цю програму — Chartered Management Institute, Велика Британія — диплом в стратегічному менеджменті та лідерстві.

Схожою особливістю, яка полягає в тому, що диплом українського слухача не прив'язаний до України, характерна і програма Executive MBA Единбурзької бізнес-школи.

Доктор філософських наук, академічний директор Единбурзької бізнес-школи в Східній Європі Наталія Кривда каже, що складати іспити за програмою можна в будь-якій країні світу, де є Британська Рада. «Наші слухачі якщо їм зручно складають іспити в Лондоні, в Калгарі, в Москві — ми не прив'язуємо їх до України», — розповідає Наталія Кривда.

За її словами, найголовнішою перевагою Executive MBA в Единбурзькій школі є британськість цієї програми. «Під цим терміном ми розуміємо міжнародний диплом: студенти, які закінчили цю програму, отримують диплом британського зразка, який приймається в усіх країнах світу, в тому числі і в США. Другим аспектом цього поняття є стандарти британської освіти — англо-саксонська модель, яку ми пропонуємо в нашій програмі», — говорить Наталія.

Програма розроблена в Англії і розрахована на те, щоб розкрити всі аспекти діяльності керівника і дати, таким чином, йому системне уявлення про управління бізнесом. Це 9 курсів, побудованих на основі міжнародного досвіду: економіка, бухгалтерський облік, фінанси, організаційна поведінка, управління людськими ресурсами, ведення переговорів, маркетинг, управління проектами, стратегічне планування. Ще однією особливістю програми є можливість навчання як російською, так і англійською мовами.

«Одним із завдань тьюторів, які викладають на програмі, є локалізація міжнародного досвіду, міжнародних знань, стандартів та інструментів, технік і технологій, які застосовуються на Заході, — розповідає Наталія Кривда. — Іншою особливістю нашої програми є її онлайн-супровід. Це означає, що слухач може зайти на наш портал і займатися самостійно в будь-який час».

Крім того, Единбурзька бізнес-школа як і Міжнародна бізнес-школа «Нікленд» надають слухачам можливість прослуховування програми частинами. «Наша програма створена таким чином, щоб працюючому менеджеру було зручно — ми займаємося в зручний для нього час, людина може вибрати ту кількість курсів, яка йому сьогодні під силу, — каже Наталія Кривда. — Наприклад, слухач може почати з двох курсів — потім після академічної перерви він може відновити навчання».

Директор програм МВА, викладач Міжнародної бізнес-школи «Нікленд» Лариса Шкурка так говорить про цю можливість: «Період кризи вплинув на систему бізнес-освіти як у світі в цілому, так і в нашій бізнес-школі, в тому числі зміни відбулися і в програмі Еxecutive MBA. Тому програма була переформована таким чином, що кожен слухач може вибрати окремий практичний курс, який необхідний йому саме зараз. Ми не вимагаємо від слухача навчатися на всій програмі одразу. Він може пройти, як окремий курс, так і окремий модуль. При бажанні прослухавши той чи інший курс слухач може отримати окремі сертифікати про підвищення кваліфікації, додаткові міжнародні кваліфікаційні сертифікати або ж престижний диплом МВА Еxecutive». Крім цього наша програма кардинально відрізняється від вузівських програм МВА, які дають лише професійну підготовку. Наша програма Еxecutive МВА розвиває по-перше управлінські якості, які полягають у професійному застосуванні і відпрацюванні на практичних кейсах знань фінансового менеджменту, управління кадрами або ж управління бізнес процесами, а по друге багато часу приділяється розвитку лідерських якостей і лідерського потенціалу кожного слухача».

Лариса Шкурка стверджує, що ще одною вирішальною перевагою програми Еxecutive MBA в бізнес-школі «Нікленд» є лекторський склад програми, який на 80% складається з консультантів — практиків, а не просто викладачів теоретиків. «Зараз слухач не хоче слухати просто лекції викладачів, нехай навіть іменитих або іноземних. Слухач готовий вкладати гроші в свою освіту, але тільки якщо вона буде мати практичне застосування».

Ще більш жорстку позицію в цьому питанні займає Київська бізнес-школа. За словами декана КБШ програма Еxecutive МВА на 100% реалізується практиками бізнесу, а не просто спікерами.

Ще однією особливістю програми Еxecutive MBA в Київській бізнес-школі є високий прохідний бар'єр при наборі — сім років управлінського досвіду. Таким чином, на програму набираються слухачі, здатні ділитися своїм багатим досвідом.

Контингент слухачів також є предметом гордості програми Единбурзької бізнес-школи. За словами Наталії Кривди, це менеджери вищої ланки міжнародних і великих українських компаній, які формують своє бізнес-середовище за західним зразком.

А віце-президент з маркетингу бізнес-школи МІМ-Київ Олексій Виноградов каже, що аудиторія програми сама по собі є конкурентною перевагою: «Це перевага, яку складно створити, складно підтримати і складно скопіювати, бо це мікроколектив, який характерний саме для нашої школи. Два роки навчання в такому колективі дають можливість отримувати знання не тільки від викладачів. 50% — це частка набутого досвіду завдяки спілкуванню з одногрупниками».

Олексій Виноградов розповів ще про одну особливість програми МІМ-Київ: «Це застосування симуляції Management Game, яка розроблена університетом Карнегі-Меллон, що є лідером по інноваційним технологіям в Сполучених Штатах. Ця бізнес-симуляція дозволяє інтегрувати отримані знання в єдиний системний підхід для прийняття управлінських рішень. І наші слухачі, граючи в міжнародну версію цієї гри на світовому рівні, де беруть участь близько 300 команд з усього світу, займають призові місця у світовому заліку — входять до п'ятірки кращих».

Однією з особливостей Києво-Могилянської Бізнес-Школи, за словами Володимира Павелко, є розробка і застосування в навчальному процесі унікальних живих кейсів, подібних яким немає, не тільки в Україні, а й у багатьох країнах. Також, унікальністю навчання в kmbs є проведення таких живих кейсів в різних регіонах України: у Львові, Донецьку, Одесі, Дніпропетровську, де учасники самі розуміють, що то про що kmbs говорить на своїх заняттях, реально працює в різних регіональних контекстах, які мають свою специфіку.

Як бачимо, українські слухачі можуть обрати програму відповідно до специфіки, яка цікава саме їм: чи то міжнародне визнання диплома або ж акцент на особливості українського бізнесу, прослуховування програми частинами з можливістю академічної перерви або ж інтенсивне зростання в напрямку системності власного мислення, глибока практична спрямованість або ж активне відпрацювання навичок за допомогою комп'ютерної симуляції або практичних кейсів.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Кмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесіКмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесі
Усе замахало. Але надія єУсе замахало. Але надія є
Великий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздівВеликий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздів

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)