БІЗНЕС-ОСВІТА | Вступ на MBA 18 травня 2017 р.

Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA

Автор: Яна Сєдова
Джерело: K.Fund Media

З чого почати, що врахувати, що варто пам’ятати під час підготовки МВА-досьє, рекомендаційних листів і написання есе — розповідає Павло Матюша, який навчається у HEC Paris MBA.

Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA

Найкращі з кращих

Передусім — чому школа має бути топовою? Тому що зараз конкуренція настільки зросла, що вкладати час і гроші в посередню MBA-освіту недалекоглядно. Краще їх витратити на «ретрокомісію» при працевлаштуванні, купівлю нової квартири або навіть на створення бізнесу — користі буде більше.

Отже, за умови, що майбутній МВА-кандидат визначився, навіщо йому бізнес-ступінь, постає наступне питання: як обрати відповідну школу? Виходячи з того, що переважна більшість закладів високого рівня знаходяться в таких країнах як США, Англії, Франції, Іспанії, Канаді, Швейцарії, Китаї та Гонконґу, то й обирати потрібно в першу чергу між цими країнами. Наступний ешелон МВА-освіти із найвищою концентрацією шкіл високого рівня — це Нідерланди, Італія, Німеччина, Індія, Сінгапур тощо.

Спеціалізація і майбутня зарплата

Найважливішою в МВА є вартість усіх фінансових потоків, на які можна буде розраховувати завдяки цій освіті у майбутньому. І тут варто пам’ятати, що найбільші зарплати зазвичай отримують після закінчення американських бізнес-шкіл. У Європі лише кілька бізнес-шкіл можуть успішно конкурувати із заокеанськими закладами. Тому є сенс переглянути звіт про працевлаштування їх випускників.

Наразі найпопулярнішими спеціалізаціями у світі є фінанси, стратегія, підприємництво, маркетинг, соціальний бізнес, енергетика, фінтех тощо

Це не означає, що кожна школа підпадає лише під одну категорію. Насправді грані між ними нечіткі, і хороший університет швидше за все буде хорошим у всьому. До того ж фінанси з консалтингом чи маркетинг з підприємництвом, як правило, тісно переплетені.

Якщо немає чіткої причини йти до тієї чи іншої школи, особливого тяжіння до її програми, отримання стипендії, прийнятної вартості освіти і проживання, наявності там друзів чи рідні, або географічної близькості чи мовної та культурної компетенції, краще вивчити рейтинги (зокрема рейтинги кожної спеціалізації).

Найпопулярніші на сьогодні рейтингові списки бізнес-шкіл складають U.S. News & World Report, Financial Times, The Economist, Forbes, Business Week, Poets&Quants

Поради на форумах

Є корисні МВА-форуми: gmatclub.com чи beatthegmat.com. У назвах цих інтернет-ресурсів присутнє слово GMAT. Ідеться про комплексний екзамен, який потрібно скласти, перш ніж подавати своє досьє в обрані школи. GMAT (Graduate Management Admission Test, стандартизований тест для визначення рівня кандидата; популярним є також тест GRE, Graduate Record Examinations), який коштує $250, перевіряє менеджерські якості кандидата на основі математичних та логічних завдань. Крім того, за допомогою комплексних питань перевіряють так зване інтегральне мислення, а короткими есе — критичні якості.

Екзамен, стандартизований по всьому світу, складається англійською мовою протягом трьох з половиною годин в єдиному в Україні екзаменаційному центрі у Києві. Хороший результат — 700 балів (з 800) і вище. Якщо набрали 670 — це також нормально, для школи середнього рівня вистачить і 600, хоча така кількість балів може негативно вплинути на стипендію. Менший результат неконкурентний, утім, знову ж таки, трапляються винятки.

Є багато онлайн та оффлайн шкіл і курсів, які допомагають у підготовці до GMAT, і варто ними скористатися.

Також потрібно здати TOEFL чи його аналог, якщо ви не походите з англомовної країни чи не проживали/навчалися там протягом 2-3 років. Кожна школа вказує пороговий рівень необхідних результатів. Утім, це доволі рудиментарна практика, адже є безліч інших способів перевірити рівень англійської (той же GMAT, відео- та особисті інтерв’ю тощо). Наприклад, Дюкський і Єльський університети чи швейцарський IMD вже не вимагають TOEFL.

Особистий контакт і рекомендації

Збирати досьє в ідеалі треба починати за рік до початку навчання. Вибір школи — це теж робота, яка забере у вас 2-3 місяці. Варто напряму зв’язуватися з приймальними комісіями, щоб ставити їм питання, які у вас з’являються. Особистий контакт пізніше може стати вирішальним чинником при розгляді профілю кандидата.

Підготовка до комплексного вступного іспиту GMAT відбере ті ж самі три або більше місяців. TOEFL — це ще один місяць. Крім того, потрібно забезпечити конкурентні рекомендації, найкраще від поточного і минулого роботодавця.

Рекомендацій треба стільки, скільки буде досьє, а переконати керівництво у необхідності написати таку кількість листів буває нелегко

Есе на задану бізнес-тему

Після цього залишається власне сам процес подачі заявки. Це передбачає завантаження низки документів на сторінку кандидата (українці також додають завірений переклад дипломів і додатків до них), а також написання вступних есе. Кожного року теми есе змінюються, утім завжди вони стосуються таких питань, як: «навіщо вам МВА», «ваші найбільші досягнення», «ваша найприкріша помилка» чи щось на кшталт «що про мене скажуть друзі за 10 років» тощо. Одне досьє може містити біля п’яти есе. МВА-індустрія породила немало консультантів, які допомагають у цьому процесі, утім їхні ціни можуть сягати $500 і вище за кожне есе (300-500 слів).

Подача заявки в бізнес-школу вимагає безмежну кількість ретроспективного споглядання своєї особистості, сильних і слабких сторін, найбільших життєвих драйверів і середньострокових цілей

Як тільки всі етапи завершено, можна натискати кнопку «надіслати». Робити це варто за 6-8 місяців до дати початку навчання. По-перше, в такому випадку залишається більше шансів потрапити в багатонаціональну і багатопрофільну матрицю, тобто групу студентів різних національностей і бекграунду, під яку школи підбирають кандидатів. По-друге, це дозволяє спокійно вирішити всі візові, робочі, фінансові, логістичні та інші питання.

Правильні відповіді

Найоптимальніше подаватися відразу в 3-5 шкіл для більш певного результату, хоч і вартуватиме це приблизно $200-250 за кожну подачу.

Тепер до вступу залишається ще один етап — інтерв’ю. Вони бувають із приймальною комісією або з випускниками школи, особисті та записані на відео, в країні кандидата або ж у кампусі університету. Це варто брати до уваги, плануючи свій час. Загалом розгляд заявки разом з інтерв’ю триває 2-3 місяці.

Звичайно, після стількох зусиль і витрачених часових та фінансових ресурсів особливо приємно отримати лист про зарахування від однієї з найбажаніших бізнес-шкіл світу.

Утім, все тільки розпочинається, і більшість складних питань ще попереду. Зрештою, це не страшно, бо ступивши на дорогу серйозної бізнес-освіти, назавжди змінюєшся, навчившись ставити правильні запитання і отримувати на них правильні відповіді.

Ілюстрація: Depositphotos.comcomments powered by HyperComments
БІЗНЕС-ПОДІЇ ДЛЯ ВАШОГО РОЗВИТКУ:
4 грудня 2021 — 15 січня 2022
Онлайн-курс
Стратегічний розвиток бізнесу
8-9 грудня 2021
Київ
Сучасні методи управління виробничими процесами
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Як ніколи не помилятися. Сила математичного мисленняЯк ніколи не помилятися. Сила математичного мислення
Великий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздівВеликий потенціал. Припиніть гонитву за успіхом і отримайте більше щастя й гараздів
Лаяти не на те деревоЛаяти не на те дерево


bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тенденції, Інтерв'ю, Бізнес-освіта, Коментарі, Рецензії, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Семінари, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Ресурси, Статті партнерів
ПРОЕКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2021, Management.com.ua
Портал створено та підтримується Strategic

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)