БІЗНЕС-ОСВІТА | Вступ на MBA 18 травня 2017 р.

Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA

Автор: Яна Сєдова
Джерело: K.Fund Media

З чого почати, що врахувати, що варто пам’ятати під час підготовки МВА-досьє, рекомендаційних листів і написання есе — розповідає Павло Матюша, який навчається у HEC Paris MBA.

Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA

Найкращі з кращих

Передусім — чому школа має бути топовою? Тому що зараз конкуренція настільки зросла, що вкладати час і гроші в посередню MBA-освіту недалекоглядно. Краще їх витратити на «ретрокомісію» при працевлаштуванні, купівлю нової квартири або навіть на створення бізнесу — користі буде більше.

Отже, за умови, що майбутній МВА-кандидат визначився, навіщо йому бізнес-ступінь, постає наступне питання: як обрати відповідну школу? Виходячи з того, що переважна більшість закладів високого рівня знаходяться в таких країнах як США, Англії, Франції, Іспанії, Канаді, Швейцарії, Китаї та Гонконґу, то й обирати потрібно в першу чергу між цими країнами. Наступний ешелон МВА-освіти із найвищою концентрацією шкіл високого рівня — це Нідерланди, Італія, Німеччина, Індія, Сінгапур тощо.

Спеціалізація і майбутня зарплата

Найважливішою в МВА є вартість усіх фінансових потоків, на які можна буде розраховувати завдяки цій освіті у майбутньому. І тут варто пам’ятати, що найбільші зарплати зазвичай отримують після закінчення американських бізнес-шкіл. У Європі лише кілька бізнес-шкіл можуть успішно конкурувати із заокеанськими закладами. Тому є сенс переглянути звіт про працевлаштування їх випускників.

Наразі найпопулярнішими спеціалізаціями у світі є фінанси, стратегія, підприємництво, маркетинг, соціальний бізнес, енергетика, фінтех тощо

Це не означає, що кожна школа підпадає лише під одну категорію. Насправді грані між ними нечіткі, і хороший університет швидше за все буде хорошим у всьому. До того ж фінанси з консалтингом чи маркетинг з підприємництвом, як правило, тісно переплетені.

Якщо немає чіткої причини йти до тієї чи іншої школи, особливого тяжіння до її програми, отримання стипендії, прийнятної вартості освіти і проживання, наявності там друзів чи рідні, або географічної близькості чи мовної та культурної компетенції, краще вивчити рейтинги (зокрема рейтинги кожної спеціалізації).

Найпопулярніші на сьогодні рейтингові списки бізнес-шкіл складають U.S. News & World Report, Financial Times, The Economist, Forbes, Business Week, Poets&Quants

Поради на форумах

Є корисні МВА-форуми: gmatclub.com чи beatthegmat.com. У назвах цих інтернет-ресурсів присутнє слово GMAT. Ідеться про комплексний екзамен, який потрібно скласти, перш ніж подавати своє досьє в обрані школи. GMAT (Graduate Management Admission Test, стандартизований тест для визначення рівня кандидата; популярним є також тест GRE, Graduate Record Examinations), який коштує $250, перевіряє менеджерські якості кандидата на основі математичних та логічних завдань. Крім того, за допомогою комплексних питань перевіряють так зване інтегральне мислення, а короткими есе — критичні якості.

Екзамен, стандартизований по всьому світу, складається англійською мовою протягом трьох з половиною годин в єдиному в Україні екзаменаційному центрі у Києві. Хороший результат — 700 балів (з 800) і вище. Якщо набрали 670 — це також нормально, для школи середнього рівня вистачить і 600, хоча така кількість балів може негативно вплинути на стипендію. Менший результат неконкурентний, утім, знову ж таки, трапляються винятки.

Є багато онлайн та оффлайн шкіл і курсів, які допомагають у підготовці до GMAT, і варто ними скористатися.

Також потрібно здати TOEFL чи його аналог, якщо ви не походите з англомовної країни чи не проживали/навчалися там протягом 2-3 років. Кожна школа вказує пороговий рівень необхідних результатів. Утім, це доволі рудиментарна практика, адже є безліч інших способів перевірити рівень англійської (той же GMAT, відео- та особисті інтерв’ю тощо). Наприклад, Дюкський і Єльський університети чи швейцарський IMD вже не вимагають TOEFL.

Особистий контакт і рекомендації

Збирати досьє в ідеалі треба починати за рік до початку навчання. Вибір школи — це теж робота, яка забере у вас 2-3 місяці. Варто напряму зв’язуватися з приймальними комісіями, щоб ставити їм питання, які у вас з’являються. Особистий контакт пізніше може стати вирішальним чинником при розгляді профілю кандидата.

Підготовка до комплексного вступного іспиту GMAT відбере ті ж самі три або більше місяців. TOEFL — це ще один місяць. Крім того, потрібно забезпечити конкурентні рекомендації, найкраще від поточного і минулого роботодавця.

Рекомендацій треба стільки, скільки буде досьє, а переконати керівництво у необхідності написати таку кількість листів буває нелегко

Есе на задану бізнес-тему

Після цього залишається власне сам процес подачі заявки. Це передбачає завантаження низки документів на сторінку кандидата (українці також додають завірений переклад дипломів і додатків до них), а також написання вступних есе. Кожного року теми есе змінюються, утім завжди вони стосуються таких питань, як: «навіщо вам МВА», «ваші найбільші досягнення», «ваша найприкріша помилка» чи щось на кшталт «що про мене скажуть друзі за 10 років» тощо. Одне досьє може містити біля п’яти есе. МВА-індустрія породила немало консультантів, які допомагають у цьому процесі, утім їхні ціни можуть сягати $500 і вище за кожне есе (300-500 слів).

Подача заявки в бізнес-школу вимагає безмежну кількість ретроспективного споглядання своєї особистості, сильних і слабких сторін, найбільших життєвих драйверів і середньострокових цілей

Як тільки всі етапи завершено, можна натискати кнопку «надіслати». Робити це варто за 6-8 місяців до дати початку навчання. По-перше, в такому випадку залишається більше шансів потрапити в багатонаціональну і багатопрофільну матрицю, тобто групу студентів різних національностей і бекграунду, під яку школи підбирають кандидатів. По-друге, це дозволяє спокійно вирішити всі візові, робочі, фінансові, логістичні та інші питання.

Правильні відповіді

Найоптимальніше подаватися відразу в 3-5 шкіл для більш певного результату, хоч і вартуватиме це приблизно $200-250 за кожну подачу.

Тепер до вступу залишається ще один етап — інтерв’ю. Вони бувають із приймальною комісією або з випускниками школи, особисті та записані на відео, в країні кандидата або ж у кампусі університету. Це варто брати до уваги, плануючи свій час. Загалом розгляд заявки разом з інтерв’ю триває 2-3 місяці.

Звичайно, після стількох зусиль і витрачених часових та фінансових ресурсів особливо приємно отримати лист про зарахування від однієї з найбажаніших бізнес-шкіл світу.

Утім, все тільки розпочинається, і більшість складних питань ще попереду. Зрештою, це не страшно, бо ступивши на дорогу серйозної бізнес-освіти, назавжди змінюєшся, навчившись ставити правильні запитання і отримувати на них правильні відповіді.

Ілюстрація: Depositphotos.com



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Надприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розумуНадприродний розум. Як досягнути надзвичайного силою розуму
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Tiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життяTiny Habits. Крихітні звички, які змінюють життя

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management



➥ Дякую, я вже підписана(-ий)