БІЗНЕС-ОСВІТА | Вибір бізнес-школи 11 вересня 2014 р.

Європа чи США — де краще навчатися?

Європа чи США - де краще навчатися?
Ілюстрація: Shutterstock
Бізнес-школи Європи переживають не найкращі часи. Серед головних причин — рецесія, яка вирувала на континенті, що мало посприяло привабливості європейських закладів в очах вихідців з неєвропейських країн. Зрештою, як і жорсткіші візові правила для студентів, котрі запровадила Великобританія, що, зокрема, включає обмеження для тих, хто хотів би залишитися в цій країні після закінчення закладу. А наявність такої можливості — це важливий фактор для випускників програм MBA.

Проте у міру виходу Європи з рецесії, її бізнес-школи знову зміцнюють свої позиції. Адже вони завжди мали певні переваги над закладами, що знаходяться по той бік Атлантики. Можливо, найочевиднішим «плюсом» є те, що випускники європейських бізнес-шкіл після завершення навчання заробляють більше, ніж до цього. Скажімо, вчорашній студент HEC Paris заробляє більше, ніж випускник бізнес-школи Чикагського університету ($124 тис. проти $115 тис.) Частково, це тому, що в європейських школах, здебільшого, навчаються не юні «новачки» у бізнесі, а люди, старші за віком, які мають певний досвід роботи.

Також студенти європейських бізнес-шкіл репрезентують ширший спектр регіонів, ніж той, що представлено в закладах США. Так, лише 36% студентів денної форми навчання London Business School проживають у європейських країнах; натомість 27% — представляють Північну чи Південну Америку, а ще 28% — Австралію, Нову Зеландію та Океанію. А це ще один чинник, який лежить в основі показника «зростання рівня оплати праці», що вимірює успіх випускників бізнес-шкіл. Серед студентів провідних бізнес-шкіл Європи — чимало індивідів, які до навчання мали відносно низько оплачувану роботу у країнах Південної Америки та Азії, а здобувши диплом MBA вони опинилися в компаніях, що базуються в Лондоні та Франкфурті. Так, середньостатистичний випускник іспанської бізнес-школи IESE може розраховувати на те, що отримуватиме на 153% більше, ніж до навчання на MBA-програмі.

Втім, попри все, європейські заклади ділового навчання все ще відстають від своїх американських конкурентів по низці ключових показників. Так, студенти європейських закладів демонструють нижчі, ніж їхні американські колеги, результати іспиту GMAT. Не мають європейці й ореолу належності до царини високих фінансів, а доступні їм інструменти кар’єрного розвитку менш досконалі, ніж ті, з яких можуть скористатися випускники програм MBA, що надаються американськими закладами. Якщо ж брати інші виміри, то тут європейські школи не можна назвати ані кращими, ані гіршими, — просто вони інші, ніж американські. Чисельність студентів бізнес-шкіл Європи нижча, тому групи згуртованіші, а кількість слухачів на одного викладача менша. Але масштаб також має неабиякі переваги, якими у першу чергу є широкі мережі випускників.

Хоча якими міркуваннями ви б не керувалися, обираючи бізнес-школу не варто дивитися на рейтинги закладів. Найголовніше — це те, яка школа найкраще підійде саме вам.

20 провідних MBA-програм, які надаються європейськими
бізнес-школами, за версією The Economist

Позиція Бізнес-школа Місце у рейтингу
Top 100 MBA Programs
Країна
1 IESE Business School — University of Navarra 5 Іспанія
2 HEC School of Management, Paris 8 Франція
3 London Business School 11 Велика Британія
4 IMD — International Institute for Management Development 13 Швейцарія
5 ESADE Business School 16 Іспанія
6 University of Bath — School of Management 20 Велика Британія
7 INSEAD 26 Франція
8 ESMT European School of Management and Technology 30 Німеччина
9 University of Cambridge — Judge Business School 37 Велика Британія
10 University of Strathclyde — Business School 40 Велика Британія
11 Mannheim Business School 41 Німеччина
12 City University — Cass Business School 42 Велика Британія
13 Cranfield School of Management 46 Велика Британія
14 SDA Bocconi School of Management 47 Італія
15 IE Business School 50 Іспанія
16 University of St. Gallen 52 Швейцарія
17 University of Oxford — Said Business School 54 Велика Британія
18 Warwick Business School 56 Велика Британія
19 Rotterdam School of Management, Erasmus University 57 Нідерланди
20 EDHEC Business School 62 Франція

За матеріалами "Small classes, big money", The Economist.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу
50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності50 найкращих книжок в інфографіці. Інструменти особистої ефективності
Творча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний часТворча крива. Як створити потрібну ідею в потрібний час
bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2022, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)