ІНСАЙТИ | HR 31 січня 2022 р.

Як передбачити звільнення співробітника: 15 тривожних сигналів

Джерело: Hurma

Звільнення ефективного співробітника — це не лише печаль та біль будь-якого HR. Це втрата грошей і часу для компанії. У цій статті розповідаємо про «дзвіночки», які допоможуть визначити майбутніх «втікачів».

Ви підкорили рекрутинговий Еверест і нарешті закрили позицію senior-розробника. Це навіть зайняло у вас відносно небагато часу — шампанське, конфетті, оркестр!

Але вже за годину двоє акаунт-менеджерів повідомляють вас про звільнення через 2 тижні. Директор із продукту, який попереджав про звільнення за місяць, йде вже наприкінці тижня, а заміни все немає. А як тільки-но ви робите глибокий вдих і наливаєте собі чашку кави, вам приходить лист — директор із маркетингу вже 2 тижні не отримував від вас гідних кандидатів на позицію менеджера: «Є прогрес?»

Якщо вам здається, що ви втрачаєте таланти швидше, ніж знаходите — ви не самотні. Згідно зі статистикою Deloitte, коефіцієнт плинності кадрів у 2021 році досяг 2,4% у місяць. Іншими словами, лякаючі 25% співробітників змінюють роботу щороку. І це максимальний показник за останні 20 років.

Зберігати найкращі таланти — одна з головних задач HR-фахівців із будь-яких сфер. Але особливо яскраво це відображається на IT-компаніях. У середньому, закриття вакансії коштує їм від $3,5 тис., у залежності від ролі й рівня нового співробітника.

Тому будь-яка можливість заздалегідь передбачити негативні тенденції та, можливо, навіть запобігти їм — це HR-клондайк. У цій статті розберемо 15 конкретних сигналів, які свідчать про можливе звільнення співробітника найближчим часом.

Як передбачити звільнення співробітника: 15 тривожних сигналів

«Червоний прапор»: низька залученість

Вже 70% компаній вважають, що залучення співробітників — одна з найважливіших складових корпоративної культури. І посперечатися з ними складно — залученість безпосередньо пов’язана з ефективністю роботи.

Тут розберемо ознаки низької залученості, які можуть призвести до звільнення співробітника:

 • Співробітник перестав брати на себе зобов’язання по довгостроковим проєктам. Якщо член команди раніше ніколи не втрачав можливості взяти участь у великому проєкті, але тепер став їх ігнорувати, можливо, він збирається піти в найближчі місяць-два.

 • Співробітник пасивний на командних зустрічах або не дає фідбек за загальним завданням. Співробітник, якому не байдужий розвиток компанії, як правило, ділиться своїми ідеями на командних зустрічах. Йому хочеться працювати там, де він виконує важливу роботу. Якщо співробітник несподівано перестав ділитися своїм баченням за завданнями та проєктами, ймовірно, він не планує залишатися в компанії у довгостроковій перспективі.

 • Співробітник починає і закінчує робочий день чітко за розкладом. Деякі співробітники настільки люблять свою роботу, що починають її робити задовго до офіційного старту робочого дня і закінчують з першими зірками. Якщо такий співробітник раптом починає працювати чітко за графіком — це тривожний дзвіночок.

 • Співробітник не зацікавлений у підвищенні та кар’єрному зростанні. Якщо співробітник без ентузіазму сприймає пропозицію щодо підвищення, можливо, він представляє своє кар’єрне зростання вже в іншій компанії.

 • Співробітник приходить на роботу «для галочки». Такий співробітник робить чітко те, що зобов’язаний: приходить вчасно, витрачає на обід максимум годину, йде за розкладом. Але саму роботу робить непродуктивно і не з таким залученням, як раніше. Це може бути знаком, що він вже знайшов нову роботу, а тут допрацьовує свої останні тижні.

 • Співробітник більше не прагне догодити своєму начальнику або менеджеру. Залучений співробітник зазвичай готовий копати ширше і глибше та часто перепрацьовує, щоб прискорити свою віддачу. Якщо він різко змінив звички, можливо, він зрозумів — вкладати стільки сил у компанію, в якій не залишишся надовго, безглуздо.

 • У менеджера співробітника низький показник утримання. Ви чули вислів: «Люди йдуть не з компанії, а від поганих керівників»? Якщо ви бачите, що у якогось із менеджерів показник утримання набагато нижчий, ніж середній по компанії, чекайте біди. Це означає, що його підлеглі завжди «на волосині».

Як «виміряти» залученість?

Ті ознаки поведінки, про які ми розповіли вище, можливо розпізнати тільки якщо у менеджерів є час пильно спостерігати за кожним зі своїх співробітників. В реальності ж його майже ніколи не буває. Як бути?

Насправді нічого кращого за планомірні опитування співробітників людство ще не вигадало. Причому, краще, якщо це будуть короткі та часті опитувальники, ніж на 100 запитань два рази на рік — менше ніж 20% співробітників вірять, що такі «велетні» потім дійсно беруться в роботу і на щось впливають. Якщо говорити конкретно про залученість, то тут вам допоможе опитування Q12 від Gallup.

«Червоний прапор»: співробітник активно розвиває свій професійний бренд

Сьогоднішні співробітники все частіше шукають можливості для розвитку. І якщо раніше людина могла працювати в одній компанії протягом усієї професійної кар’єри, то тепер це вже не вважається нормою.

Люди хочуть працювати над різними проєктами, застосовувати свій досвід для підкорення нових вершин, розвивати навички. І, звичайно ж, просуватися вгору кар’єрними сходами — отримувати більше відповідальності та нові регалії.

Кожні 10 місяців стагнації співробітника у своїй поточній ролі підвищують ймовірність його звільнення на 1%. Тому ось ще кілька ознак, які говорять про невдоволення поточним становищем:

 • Активність співробітника у соцмережах злетіла в рази. Якщо ваш співробітник раптом підвищує активність у LinkedIn або Facebook, починає спілкуватися з великою кількістю людей із професійної спільноти та репостити записи, пов’язані зі сферою його діяльності, ймовірно, він робить внесок у свій професійний бренд для майбутніх роботодавців.

 • Співробітник почав вбиратися на роботу. Якщо до цього співробітник не особливо дбав про свій зовнішній вигляд на роботі (мінімально підтримував дрес-код), але тепер вирішив блиснути гардеробом, можливо, в обідні перерви він ходить на співбесіди.

 • Співробітника ігнорують у підвищенні зарплати та посади. Якщо співробітник добре працює, але йому не пропонують підвищень, він може почати замислюватися над питаннями про своє майбутнє у вашій компанії та шукати «шляхи відступу».

 • Співробітник почав навчатися на курсах із підвищення кваліфікації або нової спеціальності. Цей пункт пов’язаний із попереднім. Якщо співробітника давно не підвищували, а він починає навчатися чомусь новому, є ймовірність, що він хоче зробити себе більш привабливим в очах інших роботодавців. Адже, не дуже логічно інвестувати в додаткове навчання, щоб заробляти ті ж гроші, на тій же позиції та в тій же компанії, що і зараз?

 • Раніше не зацікавлений у цьому співробітник просить про участь у професійних конференціях. Швидше за все, кілька разів на рік ви відправляєте пару співробітників на різні індустріальні конференції та заходи. Якщо раніше незацікавлений у цьому співробітник просить вас про участь у них, ймовірно, він хоче поспілкуватися з потенційними роботодавцями.

«Червоний прапор»: у співробітника серйозно змінилися обставини

У компаній досить багато даних про співробітників, у тому числі про лікарняні, про дні відпустки, сімейний стан та багато іншого. Наступні ознаки грунтуються на них і допоможуть передбачити, коли співробітник покладе на стіл заяву про звільнення:

 • Співробітник недавно одружився / вийшла заміж або у нього з’явилася дитина. Це дзвіночок не для всіх компаній, але деяким варто звернути на нього увагу. Наприклад, якщо ви помітили, що співробітник пішов після весілля або народження дитини, можливо, йому потрібна була робота з можливістю гнучкого графіку (віддалена або з розподілом годин). Співробітники часто відзначають, що на поточній роботі у них немає такого вибору.

 • Співробітник став брати занадто багато лікарняних або «випадкових» відгулів. Якщо ви використовуєте інструменти аналітики, то можете визначити, якщо раптом співробітник взяв набагато більше відгулів у цьому році, ніж у попередньому. Можливо, він використовує їх, щоб ходити на співбесіди. Якщо цей співробітник цінний, поговоріть із ним — можливо, він незадоволений своєю поточною роллю в команді.

 • Хтось із найближчих колег співробітника недавно звільнився. «Друзі по роботі» безпосередньо впливають на щастя та кар’єрні успіхи співробітника. Вони допомагають пройти складні періоди або знизити напругу між співробітником і менеджером. Коли такий «друг» йде з компанії, є ймовірність, що він запросить співробітника на своє нове місце роботи. Так що після звільнення співробітника, опитуйте їх колег, що залишились. Наскільки вони задоволені роботою? Бо тепер у них вже не буде такої підтримки, як раніше.

«Утримати не можна звільняти» — де поставити кому?

Всі ті ознаки, про які йшла мова у статті, не можуть на 100% свідчити про наближення звільнення співробітника. Все дуже сильно залежить від вашої корпоративної культури, від індивідуальних особливостей співробітників, їх обов’язків, досвіду і відносин із вашою компанією.

Але важливо розуміти — якщо з їх допомогою навіть одного «втікача» вдасться заздалегідь розпізнати, переконати та знову зробити ефективним, відділу HR впору буде влаштовувати велике командне свято. Тому у ваших руках та силах переконати менеджерів відстежувати поведінку своїх співробітників. Тоді й у заголовку цього абзацу кома закріпиться після першого слова: «Утримати, не можна звільняти!»

За матеріалами "How to Predict Employees Leaving (And 15 Strong Signs That Someone is About to Quit)", Sparkbay.

Ілюстрація: mccabeandco.comЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Мистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесіМистецтво змінювання сердець, умів, дій: шлях зачарування в бізнесі
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності
Лаяти не на те деревоЛаяти не на те дерево

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)