РЕЦЕНЗІЇ | Огляд книги 18 грудня 2020 р.

Лідерство у буремні часи

Темпи змін невпинно набирають обертів і, як передрікають деякі фахівці, «ймовірно, у наступні два роки їх буде більше, ніж у попередні два десятиріччя». Що означає бути лідером у такий час?

Цьому питанню присвячена книга Гері Бернісона (Gary Burnison) «Leadership U: Accelerating Through the Crisis Curve» («Лідерство “U”: як подолати кризову криву у прискореному темпі»).

Лідерство у буремні часи

Коли автор завершував працю над книгою, колеги запитали його, з чого б він розпочав промову, як би був лідером, котрий виступає перед аудиторією. «Сутність лідерства не в вас — але лідерство розпочинається із вас», — не замислившись ані на мить відповів той. Це і є наріжною ідеєю книги («U» — літера, що є сучасним скороченням слова «You» — позначає особисту відповідальність лідера за все, що він робить).

Від «я» до «ми»

«Вся сутність лідерства в інших — у тому, щоб вселити в них віру, а потім втілити її в реальність», — пише автор. А засобом досягти це є мета, зміст якої втілюється у відповіді на запитання: «Чому існує організація?»

«“Чому?” є засобом трансформування власних інтересів в інтереси спільні», — зауважує Бернісон. За його словами:

«Розуміючи суть мети, люди прагнутимуть вийти за межі свого вузького світу та належати до чогось масштабнішого і тоді з більшою ймовірністю вони рухатимуться в одному напрямі до пункту призначення; а саме це потрібно для подолання кризи».

У великих компаніях щодня тисячі співробітників приймають сотні рішень. Як наголошує автор, ваше завдання як лідера «не зазирати їм через плече», щоб перевірити, чи правильно вони це роблять, а окреслити чіткі лінії — зліва та справа, котрі скеровуватимуть їхні рішення, і найважливіше, створюватимуть нерозривну цілісність між організацією і її метою.

«Як лідер ви маєте втілювати мету в собі, — пише автор. — Адже це є основою всього, що ви робите; інші мають простежувати мету у ваших словах та діях».

Шість ступенів лідерства

«За своєю суттю лідерство — це подорож; “транспортування” людей із однієї точки в іншу та надання їм впевненості в тому, що можливо подолати величезну відстань, яка віддаляє їх від пункту призначення», — зауважує Бернісон. Аби втілити це в реальність, потрібні дії, які автор описує моделлю «шість ступенів лідерства».

  1. Передбачення. Бачити те, що чекає попереду навіть в умовах небувалої непевності, яка обрушилась на нас сьогодні.
  2. Лавірування. Коригувати курс організації практично в режимі реального часу.
  3. Комунікування. Безупинно спілкуватися з іншими — доносити всю потрібну інформацію.
  4. Вислуховування. «Прокласти тунелі» до самого низу організаційної ієрархії, щоб почути все, особливе те, що лідеру не дуже приємно вислуховувати.
  5. Навчання. Спиратися на засаду «навчальної гнучкості»: застосовувати минулий досвід у контексті розв’язання нових проблем — «знати що робити, коли ви не знаєте, що робити».
  6. Управління. Розширювати можливості для інших, формувати культуру, що спирається на засаду «знизу вгору».

«Все це окремі елементи, але при цьому вони взаємопов’язані, як руль, осі та чотири колеса автомобіля — якщо ви хочете кудись потрапити, мусите все це привести в рух», — пише автор.

Комфорт у дискомфорті

Сьогодні бути лідером означає комфортно відчувати себе в ситуації, коли рівень непевності зашкалює і коли навколо може вирувати безлад, — вважає Бернісон.

«Коли закриваються двері, ви не можете дозволити собі просто стояти та дивитися. Потрібно зробити вибір: або здатися, або продовжити рух. Але якщо ви лідер, вибору у вас немає: ви мусите знайти інші двері».

Як стати видатним лідером

Бернісон наголошує, що для того, аби вдосконалювати організацію та допомагати розвиватися іншим людей, лідер має працювати над собою. І тут все розпочинається зі скромності:

«Якщо вам бракує скромності, то, швидше за все, вам бракує і самоусвідомлення, що означає: ви ніколи не зможете навчатися, зростати або вдосконалюватися. Ви надмірно високо оцінюватиме свої сильні сторони та ігноруватимете недоліки. Люди, які переоцінюють свої здібності, зазнають краху у 6,2 рази частіше, ніж ті, хто в стані об’єктивно подивитися на себе. Тож ви зможете надихати та мотивувати інших виключно, якщо дивитиметеся в дзеркало».

За матеріалами "Leadership U: The Inclusive Leadership Book", Korn Ferry.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Сила продуктивності. Як подолати прокрастинаціюСила продуктивності. Як подолати прокрастинацію
Ваш надійний тилВаш надійний тил
Максимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалуМаксимум успішності. Стратегії і навички для розкриття прихованого потенціалу

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)