ТЕНДЕНЦІЇ | Ринок праці 8 липня 2019 р.

Конкуренція людей і машин: як штучний інтелект вплине на професії майбутнього

Автор: Ілля Кенігштейн, засновник і CEO Creative States
Джерело: ЛіГА.БІЗНЕС

У найближчі десять років лише 40% з 1 млрд людей знайдуть роботу. Причина — стрімкий розвиток штучного інтелекту. Він замінить багато професій.

Конкуренція людей і машин: як штучний інтелект вплине на професії майбутнього (Ілля Кенігштейн)

Роботи замість бухгалтерів

Ми увійшли в епоху четвертої промислової революції — Industry 4.0. Це масове прогнозоване впровадження кіберфізичних систем виробництва і обслуговування людських потреб.

Штучний інтелект розвивається. Роботизовані системи різного типу замінять багато професій у найближчі 10-15 років. Це спричинить зміни в усіх сферах нашого життя.

За даними World Bank, з мільярда молодих людей, які прийдуть на ринок праці в найближче десятиліття, лише 40% знайдуть роботу. Решта 600 млн залишаться безробітними. Вдумайтеся в цю цифру.

Нещодавно знайомий юрист розробив чатбот, який замінює бухгалтера. Коли вартість цього рішення буде нижча від зарплати фахівця, відбудеться моментальна заміна. Компаніям буде вигідно впровадити рішення, яке окупиться через п’ять-шість місяців. Воно не буде хворіти, йти у відпустку, брати вихідний. Воно буде працювати завжди. В цьому і є головний сенс того, що відбувається.

Виробництва стануть доступними, безпечними, функціональними, ефективними, автономними. Менше часу знадобиться для впровадження ідеї на ринку, налагодиться зв’язок між дизайном і функціоналом. З’явиться С2С-ринок: ви будете розробляти продукт для вузької групи людей моментально.

Навички та професії майбутнього

Емоційний інтелект, навички прийняття рішень, орієнтованість на послуги, вміння вести переговори, когнітивна еластичність, а також уміння знаходити рішення в складних ситуаціях і працювати в команді, критичне мислення, креативність, управління персоналом — навички, які потрібно розвивати в собі і своїх дітях. Навіщо? Щоб протягом наступних 10-15 років не опинитися на узбіччі.

Професії майбутнього — біофармакологи, проектувальники роботів, оператори безпілотників, кліматологи, IT-медики та генетики, молекулярні дієтологи, міські кібераналітики, екологи, архітектори живих систем.

У всіх цих майбутніх професій є спільна суть — робота як хобі, те, що б ви хотіли робити в дитинстві. Програмісти стануть архітекторами, архітектори стануть коміками, а коміки — самі знаєте, ким.

Економіка пересичення і емоційний продукт

Таких же розумних, як ви, багато. Попереду виявляться ті, хто займається "дизраптом" (технології та ідеї, які суттєво змінюють правила гри). Нам здається, що в країні злидні. Частково це правда. Але в контексті благ, якими користуємося, ми — на стадії економіки пересичення. У ній злітає тільки емоційний продукт — той, в який ви вклали частину себе. Не хліб на полиці, а історія: як він був зроблений, як потрапив до вас, чому виглядає саме так.

Через 20-25 років гроші відійдуть на другий план. Головною цінністю стане затребуваність на ринку праці (завдяки величезній конкуренції за право працювати).

Apple вже замінила роботами більше 60 000 співробітників на своїх заводах у Китаї. Amazon розширює мережу супермаркетів, в яких взагалі немає касирів. У США десятками закриваються традиційні магазини. Роботи масово замінюють людей практично у всіх сферах, в тому числі в медицині, освіті, юриспруденції та журналістиці — там, де до недавна вважалося, що замінити людину неможливо.

У Китаї під загрозою скорочення виявиться більше 70% робочих місць. Світ буде схильний до глобального безробіття і зіткнеться з проблемою величезної кількості непотрібних людей.

Десятки мільйонів людей опиняться на вулиці. Це сумна реальність, але ми до неї наближаємося.

Зникне половина професій — аналітики, бухгалтери, телемаркетологи, чиновники. Викорінення останніх — це перемога.

Безумовний базовий дохід і конкуренція

Цукерберг і Гейтс багато говорять про безумовний базовий дохід — коли держава утримує безробітних людей. Але концепція спірна.

Безумовний базовий дохід — це соціальні знижки і умови, які в майбутньому дадуть можливість жити без грошей, тому що в світі буде правити затребуваність. Люди будуть конкурувати не тільки між собою, а й з машинами.

Як це відбивається на нашій реальності? Поки ніяк. Україна веде себе як величезний лісосплав, який пливе по річці еволюції і не впливає на процеси, що відбуваються навколо.

Проблема непотрібних людей поки що здається суспільству несерйозною і мікроскопічною, а для держави такої проблеми взагалі не існує. За рахунок закритості, корупції і низької купівельної спроможності наша країна так і залишилася в зоні провінції. Тут більшість перебуває в ілюзії щодо стійкості світу. Всі зміни у нас відбуваються вкрай повільно і з великою затримкою. Подумаєш, якась технологічна еволюція, роботи. В країні доріг майже немає. Гарячу воду веерно відключають. 3G з’явився два роки тому. А тут якісь Hyperloop, безпілотні таксі, 3D-принтери для їжі, багатоповерхівки з HD-екранами замість вікон.

Але прогресу плювати на тих, хто спізнюється. Він їх пожирає і перетравлює. І соціуми тих країн, які не враховують це сьогодні, завтра опиняться за бортом. Через 10 років світ стане радикально іншим. Зміни вже почалися.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
Створення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світСтворення інноваторів. Як виховати молодь, яка змінить світ
Дай жару. 10 кроків до креативної майстерностіДай жару. 10 кроків до креативної майстерності

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2023, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)