ТЕНДЕНЦІЇ | Mindfulness 24 жовтня 2019 р.

Усвідомленість для лідера

Джерело: open

Розвиток усвідомленості (mindfulness) є одним з найпотужніших трендів сьогодні. Великі компанії, у тому числі Google, Aetna та General Mills, запускають масштабні програми з майндфулнес для працівників, подібні курси є у багатьох бізнес-школах світу. Навіщо управлінцю вчитися усвідомленості, і на які результати можна очікувати, якщо опанувати це вміння?

Усвідомленість для лідера Термін «майндфулнес» має декілька значень, але найчастіше ним називають здатність людини фокусувати увагу на поточному моменті й при цьому не оцінювати те, що відбувається. Наслідком розвитку усвідомленості має стати (і, за даними досліджень, дійсно є) підвищення дисципліни й продуктивності, полегшення процесу прийняття рішень, зниження стресу.

Наприклад, дослідження, проведене на тестовій групі з 219 працівників, показало, що ті з них, хто самостійно практикував майндфулнес, відчули зростання задоволення від роботи й зменшення емоційного виснаження у порівнянні з тими, хто не виконував подібних вправ (ці результати були опубліковані у журналі Journal of Applied Psychology, випуск 98). А у Сінгапурському університеті менеджменту дійшли висновку, що підлеглі демонструють кращі результати, якщо стиль лідерства їхнього керівника сприймається як «усвідомлений».

На думку Деніела Гоулмана (Daniel Goleman), автора книги «Емоційний інтелект» (Emotional Intelligence), лідерам варто розвивати в собі це вміння хоча б тому, що існує пряма кореляція між усвідомленістю й емоційним інтелектом, який є необхідним у роботі управлінця. До речі, програма з майндфулнес, яку розробила компанія Google, фокусується саме на цьому зв’язку.

Наслідком розвитку усвідомленості має стати підвищення дисципліни й продуктивності, полегшення процесу прийняття рішень, зниження стресу

З чого починати розвиток усвідомленості? Найчастіше майндфулнес асоціюється з медитаціями, проте це не єдиний варіант. Можна спробувати наступні вправи.

Виконувати лише одне завдання одночасно. Ніхто насправді не володіє багатозадачністю, але навіть спроби перемикатися між різними справами шкодять нашій продуктивності. Більш того, за даними нещодавніх досліджень, з часом вони навіть роблять нашу префронтальну кору тоншою. Тому дуже важливо практикувати усвідомлене фокусування на тому, чим ви зараз займаєтесь.

Допомогти може ведення «часового щоденника». У ньому потрібно фіксувати усе, що ви зробили протягом певного проміжку часу (скажімо, години чи півгодини). Це покаже, коли ви займалися одним завданням, а коли перемикались між різними.

Повертати себе до найголовнішого. Часто ми відчуваємо настільки великий тиск через значну кількість справ та зобов’язань, що це спричиняє сильний стрес та неможливість сконцентруватися на тому, що робимо зараз. Це суттєво знижує якість роботи. Щоб уникнути негативних наслідків, можна тренувати усвідомленість: кожного разу, коли ви відволікатиметесь на будь-що, спокійно нагадуйте собі про те, чим маєте займатися зараз.

Додати відчуття до рутинних завдань. Коли ми робимо щось багато разів, то починаємо вмикати режим «автопілота», а наші думки тим часом блукають та повертаються до нерозв’язаних проблем. Це чудова можливість для тренування майндфулнес: зупиніть себе та спробуйте сфокусуватися на тому, що відчуває у цей момент ваше тіло. Наприклад, який папір на доторк? Які звуки навколо вас? Потрібно утримати себе у такому режимі принаймні п’ять хвилин.

Експерти з майндфулнес кажуть, що немає нічого складного в опануванні цієї навички. Насправді найважче — пам’ятати про те, що необхідно кожного дня практикувати усвідомленість.

За матеріалами Forbes, PositivePsychology, MindTools.

Ілюстрація: VCH Research InstituteЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Включайся! Жінки, робота й воля вести за собоюВключайся! Жінки, робота й воля вести за собою
12 важелів успіху12 важелів успіху
ПрокрастинаціяПрокрастинація
bigmir)net TOP 100

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2022, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)