Реверсивне мислення: свіжий погляд на вирішення проблем

Уявіть, що ви хочете заощадити гроші на відпустку. Замість того, щоб просто думати «мені потрібно заощадити більше», реверсивне мислення змусить вас почати з точної суми, яка вам потрібна — скажімо, з $2000. Потім ви порахуєте, скільки місяців залишилося до відпустки і скільки вам потрібно відкладати щомісяця. Такий підхід миттєво дає вам більш чіткий і керований план заощаджень.

Розуміння реверсивного мислення

Реверсивне мислення — це креативна стратегія, яка передбачає погляд на проблему від кінцевої точки або бажаного результату і роботу в зворотному напрямку, щоб з’ясувати кроки для досягнення цього результату. Це схоже на навігацію в лабіринті, коли ви починаєте з кінця — раптом ви бачите маршрути та короткі шляхи, яких раніше не помічали. Зосередившись спочатку на рішенні, ми можемо виявити унікальні ідеї та підходи, які інакше могли б бути приховані.

Вирішення проблем: традиційне vs. реверсивне

Зазвичай ми вирішуємо проблеми, дивлячись на поточну ситуацію і намагаючись рухатися вперед. Ми оцінюємо те, що у нас є, або те, де ми знаходимося, і шукаємо шлях, який приведе нас до нашої мети. Хоча такий підхід є інтуїтивно зрозумілим, іноді він може призвести до того, що ми загрузнемо в деталях і складнощах поточної ситуації, обмежуючи наше бачення потенційних рішень.

На противагу цьому, реверсивне мислення звільняє наш розумовий процес від обмежень сьогодення. Починаючи з чіткої кінцевої точки, воно змушує нас відкинути поточні обмеження і натомість зосередитися на «ідеалі». Така зміна перспективи може звільнити нас від ментальних перешкод і надихнути на більш стратегічний та інноваційний підхід до досягнення наших цілей.

MUST READ:  Як мислити ясно

Сила реверсивного мислення

Коли ми використовуємо реверсивне мислення, ми:

 • звільняємося від звичних шаблонів мислення;
 • зосереджуємося на досягненні мети, а не лише на вирішенні проблеми;
 • стимулюємо творче і латеральне мислення, розглядаючи різні шляхи;
 • надаємо пріоритет діям, які безпосередньо сприяють досягненню нашої мети;
 • часто знаходимо простіші та ефективніші рішення.

Механіка реверсивного мислення

Реверсивне мислення є не просто теоретичною концепцією; його можна застосовувати до різних аспектів вашого життя — від складних бізнес-стратегій до щоденних особистих рішень.

Покроковий гайд із реверсивного мислення

 1. Визначте свою мету. Чітко уявіть, як виглядає успіх. Сформулюйте якомога конкретніше, чого ви намагаєтеся досягти.
 2. Уявіть кінцевий результат. Візуалізуйте ситуацію, коли ви досягнете своєї мети. Як це буде виглядати? Що ви відчуватимете?
 3. Дійте у зворотному напрямку. Визначте, що має статися безпосередньо перед тим, як ви досягнете своєї мети. Потім запитайте, що має статися до цього, і продовжуйте рухатися в зворотному напрямку, поки не дійдете до поточної ситуації.
 4. Створіть зворотну дорожню карту. Використовуючи кроки, які ви визначили, створіть план дій, який починається з вашого поточного стану і з’єднує всі точки на шляху до бажаного результату.

Прості вправи для ілюстрації реверсивного мислення

Вправа 1. Наступного разу, коли ви будете готувати їжу, використовуйте реверсивне мислення. Почніть з кінцевої страви і рухайтеся у зворотному напрямку. Які інгредієнти вам потрібні? Коли слід починати готувати кожен компонент? Яку підготовчу роботу потрібно виконати? Ця вправа допоможе вам зрозуміти хронологічну послідовність дій.

MUST READ:  Техніка Brainwriting

Вправа 2. Подумайте про особисту звичку, яку ви хочете змінити. Уявіть, як ви успішно змінили цю звичку. Яким був останній крок, який ви зробили для закріплення змін? Визначте попередні кроки і продовжуйте, поки не досягнете того стану, в якому перебуваєте сьогодні. Ця вправа застосовує реверсивне мислення до зміни поведінки і формування звичок.

Інтеграція реверсивного мислення у щоденний процес прийняття рішень

Вам не обов’язково вирішувати складні бізнес-проблеми або працювати над розробкою інноваційного продукту, щоб скористатися перевагами реверсивного мислення. Цей спосіб мислення може стати трансформаційним і для прийняття повсякденних рішень і постановки особистих цілей.

Ось деякі аспекти, в яких ви можете застосовувати реверсивне мислення в процесі прийняття рішень:

 • Щоденні завдання та цілі: плануючи свій день чи ставлячи короткострокові цілі, уявіть, як ви виконали свої завдання, і поверніться назад, щоб визначити найефективніший порядок і метод їх виконання.
 • Довгострокове планування: для більш значущих цілей, таких як кар’єрний ріст або життєві зміни, уявіть, де ви хочете бути через 5 або 10 років. Чого ви добилися перед тим, як досягти цієї мети? Продовжуйте відслідковувати кроки назад до сьогодення, щоб знайти чіткий шлях вперед.
 • Вирішення проблем: щоразу, коли ви стикаєтеся з перешкодою, почніть із розгляду найкращого сценарію, в якому її вже подолано. Які дії привели до цього рішення? Це допоможе вам побачити альтернативні рішення, які можуть бути не одразу очевидними.

За матеріалами Medium (Nicholas Zhan)