РЕЦЕНЗІЇ | Стаття по книзі 2 лютого 2023 р.

Експериментальний інтелект: що це таке і як його розвивати

Коли ми думаємо про успіх та впливовість, ми маємо на увазі щось більше, ніж просто IQ та EQ. Те, що об’єднує все це разом і сприяє нашій здатності проявляти себе і досягати поставлених цілей, є сукупністю нашого досвіду і того, що ми виносимо з нього. Тобто — це наш експериментальний інтелект (Experiential Intelligence, або XQ).

У новій книзі «Experiential Intelligence: Harness the Power of Experience for Personal and Business Breakthroughs» («Експериментальний інтелект: використовуйте силу досвіду для особистих і бізнес-проривів») автор Сорен Каплан (Soren Kaplan) описує XQ як «поєднання мислення, здібностей і ноу-хау, отриманих із вашого унікального життєвого досвіду, які дають вам змогу досягати своїх цілей». Він додає:

«XQ забезпечує цілісний спосіб зрозуміти, що потрібно для успіху в сучасному світі, шляхом контакту з набутою мудрістю і талантами, які ви здобули з часом завдяки своєму життєвому досвіду».

Experiential Intelligence: Harness the Power of Experience for Personal and Business Breakthroughs

Уроки, отримані з нашого досвіду, самі по собі не є основою для розвитку експериментального інтелекту. XQ — це фреймворк, що надає лінзу, через яку ми можемо розглядати наш досвід. Ми створюємо сенс або інтелект через процес, який базується на трьох елементах або будівельних блоках:

 1. Мислення: Ваше ставлення і переконання щодо себе, інших людей і світу. Ці погляди і переконання можуть як заважати вам, так і рухати вас вперед. Коли ви повністю розкриваєте свій XQ, ви можете виявити самообмежувальні переконання, яких ви дотримуєтесь.

 2. Здібності: Ваші компетенції, які допомагають інтегрувати ваші знання, навички та досвід, щоб реагувати на ситуації у найбільш ефективний спосіб. «Здібності — це специфічні компетенції, які поєднують ваше мислення з вашими ноу-хау. Ваші здібності представляють ширші підходи до того, як ви робите те, що робите. Тому ви можете застосовувати те, що ви вмієте робити, в різних контекстах. Ваше мислення визначає, що ви вважаєте можливим, а що бажаним, — і це впливає на те, де і як ви вирішите застосувати свої здібності».

 3. Ноу-хау: Ваші знання та навички. Сюди входить як формальна освіта, так і неявні знання, які здобуваються через практику або виконання.

Мислення, здібності та ноу-хау разом складають XQ. Коли ми розглядаємо ці компоненти як будівельні блоки, де ноу-хау — основа, здібності — середина, а мислення — вершина, ми отримуємо розвиток від матеріального до більш аморфного, коли справа доходить до самоусвідомлення. Розуміння того, що ви володієте певними знаннями та навичками, як правило, приходить легше, ніж усвідомлення своїх ширших здібностей. Усвідомлення того, що ви володієте певним складом розуму, який впливає на ваше мислення і поведінку, є ще більш складним.

Ви можете розвивати свій XQ. Невдалий досвід у вашому житті може підготувати вас до кращого майбутнього.

«Прийняти свій XQ означає шукати нереалізовані активи, якими ви вже володієте, і котрі ви розвинули завдяки своєму досвіду, яким би він не був».

Ви можете розвивати свій XQ трьома способами:

 • переосмислюючи свої погляди та переконання (мислення);
 • розвиваючи свої здібності;
 • поглиблюючи свої знання та навички.

Заглиблення у свій мисленнєвий простір — це потужний інструмент, який може стати рушієм значних змін і проривів.

Пошукайте зв’язки, щоб встановити їх між речами, які не належать одна одній. Шукайте зв’язки між вашим минулим досвідом і тим, як він впливає на вас сьогодні, і вирішуйте — що залишити, а що відпустити або переосмислити. Зазвичай це вимагає ширшого погляду на досвід.

Сорен Каплан пропонує конкретні запитання та методи, які допоможуть заглибитися в кожну з трьох сфер. Для цього, зокрема, розроблено онлайн-тест — XQ Assessment.

Автор також пропонує п’ять стратегій розвитку для вашої команди та організації:

 1. З’єднання точок, щоб знайти фокус.
 2. Переписування неписаних правил.
 3. Дослідження невизначеності, щоб відкрити нові можливості.
 4. Упорядкування досвіду, щоб викликати позитивні зміни.
 5. Посилення сильних сторін, щоб посилити вплив.

При правильному розумінні XQ виходить за рамки простого пошуку більш креативних рішень, але збільшує ваш вплив і дає вам кращий об’єктив для найму і розвитку людей для вашої організації та всередині неї.

За матеріалами Leading BlogЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Рік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергієюРік продуктивності. Експерименти з часом, увагою та енергією
Переваги поразокПереваги поразок
Перемогти прокрастинацію. Як припинити відкладати справи на потімПеремогти прокрастинацію. Як припинити відкладати справи на потім

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)