РЕЦЕНЗІЇ | Інсайти з книги 13 червня 2024 р.

Мистецтво сторітелінгу у світі інформаційного перенасичення

Морган Хаузел (Morgan Housel), партнер The Collaborative Fund, лауреат кількох премій за видатні досягнення в діловій і фінансовій журналістиці, поділився п’ятьма ключовими інсайтами зі своєї книги «Same as Ever: Timeless Lessons on Risk, Opportunity and Living a Good Life» («Все як завжди: вічні уроки про ризики, можливості та гідне життя»).

Same as Ever: Timeless Lessons on Risk, Opportunity and Living a Good Life

1. Найкраща історія перемагає

Той, хто розповідає історію, яка привертає увагу людей і змушує їх кивати головами, як правило, отримує винагороду. Великі ідеї, пояснені погано, можуть ні до чого не привести, в той час як старі або помилкові ідеї, викладені переконливо, можуть запалити революцію. Морган Фрімен може розповісти про список продуктів і довести людей до сліз, тоді як невиразний науковець може вилікувати хворобу і залишитися непоміченим.

У світі занадто багато інформації, щоб кожен міг спокійно перебирати дані у пошуках найбільш раціональної, правильної відповіді. Люди зайняті та емоційні, а хороша історія завжди є більш потужною та переконливою, ніж холодна статистика.

Якщо у вас є правильна відповідь, ви можете просунутися вперед, а може, й ні. Якщо у вас неправильна відповідь, але ви хороший оповідач, ви, ймовірно, просунетеся вперед (на деякий час). Якщо у вас є правильна відповідь і ви хороший оповідач, ви майже напевно досягнете успіху. Це завжди було правдою, завжди буде правдою, і це проявляється в багатьох сферах історії.

2. Це не піддається обчисленню

Багато речей не мають жодного сенсу. Цифри не сходяться, пояснення повні дірок, і все ж це продовжує відбуватися. Люди, які приймають божевільні рішення і реагують дивним чином, здавалося б, кидають виклик раціональному мисленню. Але більшість рішень приймаються не в електронній таблиці, де ви просто складаєте цифри і отримуєте раціональну відповідь. Існує людський фактор, який важко піддається кількісній оцінці та поясненню, і може здаватися повністю відірваним від початкової мети, але має більший вплив, ніж будь-що інше.

Історик Вілл Дюрант (Will Durant) якось сказав: «Логіка — це винахід людини, і всесвіт може її ігнорувати». Часто так і є, і це може звести вас із розуму, якщо ви очікуєте, що світ влаштований раціонально. Спроба звести емоційні та гормональні процеси людини до математичного рівняння є причиною такого великого розчарування та здивування у світі.

3. Очікування і реальність

Ваше щастя залежить від ваших очікувань більше, ніж від будь-чого іншого. Тож у світі, який має тенденцію ставати кращим для більшості людей більшу частину часу, важливою життєвою навичкою є вміння зупинити рух стійки воріт. Це також одна з найскладніших навичок.

Загальноприйнятий сюжет історії виглядає наступним чином: ситуація покращується, багатство зростає, технології приносять нові можливості, а медицина рятує життя. Якість життя зростає. Але очікування людей зростають на стільки ж, якщо не більше, тому що ці покращення також приносять користь іншим людям навколо вас, до яких ви прив’язані. Щастя мало змінюється, незважаючи на те, що світ покращується.

«Ваше щастя залежить від ваших очікувань більше, ніж від будь-чого іншого»

Так було завжди. Монтеск’є писав 275 років тому: «Якби ви просто хотіли бути щасливими, цього можна було б легко досягти; але ми хочемо бути щасливішими за інших людей, а це завжди складно, бо ми вважаємо, що інші щасливіші, ніж вони є насправді».

Джон Рокфеллер ніколи не мав пеніциліну, сонцезахисного крему чи «Адвілу». Але не можна сказати, що американець із низьким рівнем доходу, який сьогодні користується «Адвілом» і сонцезахисним кремом, має почуватися краще за Рокфеллера, тому що людський мозок працює не так. Люди оцінюють свій добробут порівняно з тими, хто їх оточує, і розкіш стає необхідністю за напрочуд короткий проміжок часу, коли люди навколо вас стають заможнішими. Інвестор Чарлі Мангер якось зауважив, що світом керує не жадібність, а заздрість.

4. Спокій сіє насіння божевілля

Існує дуже поширений життєвий цикл жадібності та страху. Він відбувається так: спочатку ви припускаєте, що хороші новини є постійними. Потім ви забуваєте про погані новини. Потім ви ігноруєте погані новини. Потім ви заперечуєте погані новини. Потім ви панічно боїтеся поганих новин. Потім ви приймаєте погані новини. Потім ви припускаєте, що погані новини є постійними. Потім ви ігноруєте хороші новини. Потім ви заперечуєте хороші новини. Потім ви приймаєте хороші новини. Потім ви припускаєте, що хороші новини є постійними.

І ми повертаємося до того, з чого почали. Цикл повторюється. Так було завжди і так буде завжди.

1960-ті роки були періодом наукового оптимізму. За попередні п’ятдесят років світ пройшов шлях від коня і коляски до людини на Місяці, від кровопускання до трансплантації органів. Це спонукало економістів спробувати викорінити лихо рецесій. Якщо ми можемо запускати міжконтинентальні балістичні ракети і ходити по Місяцю, то, безсумнівно, ми могли б запобігти двом чвертям негативного зростання ВВП.

Хайман Мінскі (Hyman Minsky), який більшу частину своєї кар’єри працював економістом у Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі, був зачарований бумами і спадами в економіці. Він також вважав, що ідея викорінення рецесій є нісенітницею і завжди буде такою.

Фундаментальна теорія Мінскі отримала назву гіпотеза фінансової нестабільності. Ця ідея не перевантажена математикою та формулами. Вона описує психологічний процес, який відбувається приблизно так: коли економіка стабільна, люди стають оптимістами. Коли люди стають оптимістами, вони залазять у борги. Коли вони залазять у борги, економіка стає нестабільною.

Головна ідея Мінскі полягала в тому, що стабільність дестабілізує. Відсутність рецесій фактично сіє насіння наступної рецесії, і саме тому ми ніколи не зможемо їх позбутися.

Уявіть собі світ, де фондовий ринок ніколи не падає. Стабільність ринку майже гарантована, а акції тільки зростають. Що б ви робили? Ви б купили стільки акцій, скільки зможете. Ви б заклали свій будинок і купили б ще більше. Ви б розглянули можливість продати нирку і купити ще. Це було б найрозумнішим рішенням! І в процесі ціна на акції буде зростати. Їх вартість ставала б дедалі вищою. Вони стануть настільки дорогими, що перспективи їхньої майбутньої прибутковості знизяться майже до нуля. І в цей самий момент почнуть проростати зерна краху. З високими цінами на активи і без права на помилку, ринки висітимуть на волосині, розчавлені при першому ж подиху чогось меншого, ніж досконалість, і будуть зруйновані.

Іронія в тому, що коли ринки гарантовано не обваляться — або, більш реалістично, коли люди думають, що це саме так — вони стають набагато більш схильними до краху. Сама ідея стабільності викликає розумний і раціональний рух у бік підвищення цін на активи до рівня, який може спричинити нестабільність.

Стабільність дестабілізує. Інакше кажучи, спокій сіє насіння божевілля. Завжди сіяв, завжди буде сіяти.

5. Коли відбувається магія

Необхідність — мати винаходів, і незмінна істина, яку ми бачимо в історії, полягає в тому, що найбільші зміни та найважливіші інновації не відбуваються тоді, коли всі щасливі і все йде добре. Вони, як правило, відбуваються під час і після жахливих подій — коли люди трохи панікують, шоковані, стурбовані, і коли наслідки відсутності швидких дій занадто болючі, щоб їх можна було витримати.

Багато з найкращих технологій, якими ми користуємося сьогодні, прийшли безпосередньо від військових або зазнали значного впливу з їхнього боку: реактивні літаки, ракети, мікропроцесори, мікрохвильові печі, ядерна енергія, пеніцилін.

«Великі, швидкі зміни відбуваються лише тоді, коли вони викликані необхідністю»

Чи є військові домівкою для найбільших технічних візіонерів? Для найталановитіших інженерів? Можливо. Але ще важливіше те, що вони є домівкою для справді великих проблем, які потребують негайного розв’язання. Інновації стимулюються стимулами, які набувають різних форм.

З одного боку, це: «Якщо я не придумаю, мене можуть вигнати». Це змусить ваш мозок працювати. З іншого боку, «Якщо я з цим розберуся, то зможу допомагати людям і заробляти багато грошей». Це викличе творчі іскри.

Потім є те, з чим мають справу військові: «Якщо ми не розберемося з цим прямо зараз, ми всі загинемо, а Адольф Гітлер захопить світ». Це дасть поштовх до найнеймовірнішого вирішення проблем та інновацій за найкоротший проміжок часу, який коли-небудь бачив світ. Так завжди трапляється в паніці. У бізнесі менеджери дивляться на своїх співробітників і кажуть: «Спробуйте щось нове. Змінюйте правила гри, мені байдуже». Це не те, що говорять, коли економіка на підйомі і перспективи райдужні. Великі, швидкі зміни відбуваються лише тоді, коли вони викликані необхідністю.

Друга світова війна почалася на конях у 1939 році і закінчилася ядерною зброєю у 1945 році. NASA було створено в 1958 році — через два тижні після того, як Радянський Союз запустив «Супутник», — а висадка на Місяць відбулася лише через 11 років. Такі речі рідко відбуваються так швидко, якщо їх не мотивує страх.

За матеріалами Next Big Idea ClubЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Кмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесіКмітливіші, швидші, кращі. Секрети продуктивності в житті та бізнесі
Есенціалізм. Мистецтво визначати пріоритетиЕсенціалізм. Мистецтво визначати пріоритети
Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікаціїНетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)