ТЕНДЕНЦІЇ | Sustainability 6 серпня 2018 р.

Тренди для сталого розвитку

Джерело: open

Управлінці мають опікуватись майбутнім — у цьому полягає найголовніша частина їхньої роботи. Проте сценаріїв розвитку глобальних подій існує багато, тому дуже корисно — дізнаватись про тренди, що незабаром впливатимуть на бізнес. Пропонуємо перелік тенденцій, складений фахівцями Інституту сталого лідерства при Кембриджському університеті (Cambridge Institute for Sustainability Leadership, CISL).

Тренди для сталого розвитку Ці тренди було визначено за допомогою опитування не тільки директорів CISL, але й глобальної мережі управлінців, яка налічує 8 тисяч людей з різних сфер бізнесу й різних континентів. Результати дослідження свідчать про такі впливові тенденції:

1. Нестабільність стає новою нормою. Проривні технології, політична невизначеність і багато іншого — все свідчить про те, що майбутнє буде багато у чому хаотичним. Ми вже живемо у VUCA-світі (Volatile, Uncertain, Complex and Ambiguous — нестабільному, непевному, складному й двозначному). Але він все одно відкриватиме чимало можливостей перед відповідальними та гнучкими бізнесами.

З кожним роком ми бачимо все більше екстремальних погодних явищ (наприклад, у 2017-му світ пережив три великі урагани: Гарві, Ірму та Марію). Вони впливають на ланцюжки створення цінності й ставлять питання про страхування. Скажімо, ураган Гарві у Техасі спричинив збитків на $180 млрд., і лише $19 млрд. з них були застраховані.

Ще один фактор, що збільшує глобальну нестабільність — це міграція влади від держави до бізнесу. 56% з опитаних у дослідженні CISL вірять, що саме бізнес, а не державні управлінці, будуть вчиняти прямі дії для забезпечення стабільності у поточному році. Один зі шляхів для цього — інновації й інвестування в розробку нових технологій (чи ефективніше використання вже наявних, на кшталт блокчейну), здатних упоратись із глобальними викликами.

Ми вже живемо у VUCA-світі: нестабільному, непевному, складному й двозначному

2. Сталість і бізнес. Уряди навіть розвинених країн все частіше демонструють нездатність рухатись достатньо швидко, щоб вирішувати глобальні проблеми (скажімо, кліматичні зміни чи розрив між багатими й бідними). Через це бізнеси стикаються із великими економічними, соціальними та репутаційними ризиками, прямими та непрямими (ризиками у ланцюжку створення цінності). Таким чином, компаніям потрібно розвивати спроможність краще розуміти нефінансові ризики та інтегрувати їх у стандартні практики ризик-менеджменту.

Також організації зараз стикаються зі зростаючим тиском: вони змушені постійно балансувати свої комерційні інтереси з соціальними та екологічними викликами. Велика частка молоді, шукаючи роботу, звертає увагу на те, чи відповідають пріоритети бизнесу її власним пріоритетам. Тому управлінцям потрібно розвивати стале лідерство — при цьому не розраховуючи на допомогу держави.

Управлінцям потрібно розвивати стале лідерство — при цьому не розраховуючи на допомогу держави

3. Людина проти машини. Четверта промислова революція знаходиться у повному розпалі, з усіма її викликами та наслідками. Чи справді автоматизація призведе до катастрофічного безробіття — але натомість зробить промисловість надзвичайно ефективною? Як це вплине на соціальний контракт бізнесу? Скільки коштуватимуть суспільству роботи, що замінять людей?

Економічний та екологічний потенціал нових технологій — від штучного інтелекту до автономних транспортних засобів та відновлюваних джерел енергії — величезний. Але тільки у випадку, якщо цими технологіями грамотно управляти й регулювати їх. Інакше на нас чекатимуть негативні наслідки, такі як безробіття та зростання нерівності.

Наприклад, електричні автомобілі означають не тільки більш екологічне перевезення людей, але й скорочення робочих місць. Chevrolet Bolt складається лише з 24 рухомих частин — у порівнянні з 149, які разом утворюють Volkswagen Golf. А це означає значно простіший процес збирання машини.

Згідно з даними PWC, 30% робочих місць у Великобританії, 38% у США та 21% у Японії вже на початку 2030-х опиняться під загрозою зникнення через автоматизацію. Втім, нові технології також створюють можливості для працівників: скажімо, вони зможуть більше займатись дослідженнями і розробкою.

Технології — від штучного інтелекту до роботів — матимуть вплив одночасно позитивний (підвищення ефективності) і негативний (втрата роботи для багатьох). І нам потрібно вже зараз готуватись до нового світу, де люди й роботи працюватимуть разом.

Технології матимуть вплив одночасно позитивний (підвищення ефективності) і негативний (втрата роботи для багатьох)

4. Китай та глобальні зміни зі Сходу. Ринки, що розвиваються, особливо Китай, продовжуватимуть зростати й підвищуватимуть очікування щодо корпоративної відповідальності. У Китаї вже зараз встановлюють жорсткі регулювання, які матимуть враховувати представники як приватного, так і державного сектору.

Наприклад, третина алюмінієвих заводів може бути закрита на певний час — щоб зменшити кількість смогу. Те ж саме стосується виробництва сталі: збільшується попит на якісніший продукт, виробництво якого не забруднює навколишнє середовище.

Ще одна амбітна ініціатива Китаю — проект Belt and Road Initiative (BRI), мета якого — краще з’єднати Китай із Азією, Африкою та Європою. Скоріше за все, вона відкриє нові можливості для співпраці між економіками різних регіонів — а також для спільного вирішення таких глобальних викликів, як безробіття, бідність, погана інфраструктура тощо.

74% опитаних управлінців зі спільноти CISL відповіли, що зміни на Сході матимуть вплив на їхній бізнес вже у 2018-му році. Напевно, сьогодні будь-якій організації варто запитати себе: як вплине на нас те, що відбувається у Китаї? І як ми можемо використати нові можливості, які виникають завдяки переліченим трендам?

За матеріалами "8 business and sustainability trends that will define 2018", Cambridge Institute for Sustainability Leadership.

Ілюстрація: PopTika / Shutterstock.comЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Закони переможців. Як здійснити cвої мріїЗакони переможців. Як здійснити cвої мрії
Освіта проти таланту. Сила творчостіОсвіта проти таланту. Сила творчості
Вийди за межi. Забудь про успiх — стань видатнимВийди за межi. Забудь про успiх — стань видатним

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2023, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)