РЕЦЕНЗІЇ | Стаття по книзі 6 березня 2023 р.

«Wise Decisions»: концепція Y.O.D.A. або 4 стратегії прийняття мудрих рішень

Щодня, незалежно від того, чи є ви генеральним директором, менеджером або працівником, ви приймаєте сотні рішень. Деякі з них є несуттєвими, як-от вибір між бургером чи салатом на обід. Інші — доленосні, наприклад, рішення змінити роботу, зробити ризиковану інвестицію чи запропонувати команді амбітну ідею, що виходить за межі вашої зони комфорту.

За словами Джима Лоера (Jim Loehr) і Шейли Ольссон Вокер (Sheila Ohlsson Walker), авторів книги «Wise Decisions: A Science-Based Approach to Making Better Choices» («Мудрі рішення: науково обґрунтований підхід до кращого вибору»), більшість із нас навіть не здогадується, що насправді впливає на прийняття найкращих рішень на роботі, вдома чи в дозвіллі. Лоер, всесвітньо відомий психолог із питань ефективності, та Вокер, поведінковий генетик, проливають світло на те, як ваше психічне, емоційне та духовне здоров’я впливає на кожне рішення, яке ви ухвалюєте.

Wise Decisions: A Science-Based Approach to Making Better Choices

Увімкніть свій Y.O.D.A.

У своїй новій книзі Лоер і Вокер представляють концепцію Y.O.D.A., що розшифровується як Your Own Decision Advisor (Ваш власний радник із рішень) — внутрішній голос, який керує прийняттям рішень.

«Коли історії, створені вашим внутрішнім голосом, помилкові або непродумані, поради або рішення, які випливають із цих помилкових інтерпретацій, швидше за все, також будуть помилковими», — кажуть автори. «Тривога, депресія, самотність, безнадія і втома — все це здатне саботувати ваш Y.O.D.A.».

Насправді, ви можете розвивати і зміцнювати навички Y.O.D.A., так само, як і будь-які інші м’язи. Можна розробити стратегії, які допоможуть піднятися над вимогами і стресами поточного моменту, щоб приймати рішення, які ґрунтуються на основоположних цінностях, базових переконаннях і високих етичних стандартах. Успіх у житті, кар’єрі та стосунках залежить від знання того, що гальмує процес прийняття рішень і які кроки ви можете зробити, щоб послідовно робити найкращий вибір на основі наявної інформації. Під керівництвом вашого мудрого Y.O.D.A. ви можете навчитися зміцнювати свої м’язи фізичної, емоційної, розумової та духовної грамотності з кожним рішенням, яке ви приймаєте.

Чотири компоненти для прийняття мудрих рішень

1. Ключові характеристики правильного прийняття рішень

«Наше цілісне здоров’я — психічне, фізичне, емоційне і духовне — є життєво важливою відправною точкою для вдумливого і зваженого прийняття рішень», — пояснюють автори. «Ми просто не можемо приймати, розглядати і вдумливо обробляти численні потоки відповідної інформації — як матеріальної, так і нематеріальної — коли ми тривожні, депресивні, недосипаємо, малорухливі, ізольовані і займаємося самолікуванням за допомогою вина і M&M’s».

Таким чином, коли перед вами стоїть важливе рішення, наприклад, про потенційну нову роботу, ефективний Y.O.D.A. порадить: «Ніякої імпульсивної вечері з фаст-фуду сьогодні ввечері, я піду додому, приготую здорову вечерю і добре висплюся. Я попрошу дати мені час на роздуми і отримати якомога більше інформації, щоб прояснити співвідношення ризику і виграшу. Я прийму рішення, коли буду спокійним, відпочилим і морально підготовленим».

2. Узгодження процесу прийняття рішень із цінностями та метою

Ефективний Y.O.D.A. повинен мати навігаційні координати, які походять від основної мети, цінностей і переконань людини. Автори пояснюють, як використання таких взаємопов’язаних орієнтирів, як особисте кредо і «надгробна спадщина», має стати другою натурою. Вони пропонують людям поставити собі такі запитання:

  • Які беззаперечні факти оточують це рішення?
  • Що підказує моє серце?
  • Як мої емоції і почуття впливають на вибір, який я роблю?
  • Що підказує мій інстинкт, як правильно вчинити?
  • Коли я прислухаюся до свого тіла, що воно говорить мені про рішення, яке я намагаюся прийняти?

3. Допомога дітям і підліткам розвивати власного Y.O.D.A.

«Один із найбільших дарів, який ви можете дати своїм дітям, — це сильний і мудрий внутрішній голос, виважений і вдумливий радник у прийнятті рішень, який буде їхньою суперсилою впродовж усього життя», — стверджують Лоер і Вокер. «Живучи своїм посланням і моделюючи правильні рішення, особливо в часи стресу чи конфліктів, дорослі можуть почати розвивати у своїх дітях довірливого і надійного внутрішнього наставника, який допоможе їм робити правильний вибір, а також захистить їх від негативних наслідків неправильних рішень, що змінюють життя».

4. Y.O.D.A. на ширшій арені життя

Внутрішній голос людини контролює її енергетичні інвестиції, зазначають автори, додаючи, що енергія може бути позитивною (радісною, вмотивованою або спокійною) або негативною (страх, злість або депресія).

«Стан негативної енергії може серйозно вплинути на процес прийняття рішень, тоді як мудрі, позачасові рішення найкраще приймати в стані позитивної енергії», — пишуть автори. «Перш ніж приймати важливі життєві рішення, перейдіть на позитивну сторону своєї енергетичної валентності. Налаштуйте енергетичний баланс перед тим, як робити важливий вибір».

За матеріалами ForbesЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КНИГИ ДЛЯ РОЗВИТКУ:
Розум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрівРозум без меж! Навчайся, зростай і живи без бар’єрів
Усе замахало. Але надія єУсе замахало. Але надія є
Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!Не нюнь. Просто, трясця йому, зроби це!

МЕТОДОЛОГІЯ: Стратегія, Маркетинг, Зміни, Фінанси, Персонал, Якість, IT
АКТУАЛЬНО: Новини, Події, Тренди, Інсайти, Інтерв'ю, Рецензії, Бізнес-навчання, Консалтинг
СЕРВІСИ: Бізнес-книги, Робота, Форуми, Глосарій, Цитати, Рейтинги, Статті партнерів
ПРОЄКТИ: Блог, Відео, Візія, Візіонери, Бізнес-проза, Бізнес-гумор

Сторінка Management.com.ua у Facebook    Менеджмент.Книги: телеграм-канал для управлінців    Management Digest у LinkedIn    Відслідковувати нас у Twitter    Підписатися на RSS    Поштова розсилка


Copyright © 2001-2024, Management.com.ua

Менеджмент.Книги

телеграм-канал Менеджмент.Книги Менеджмент.Книги — новинки, книжкові огляди, авторські тези і цінні думки з бізнес-книг. Підписуйтесь на телеграм-канал @books_management➥ Дякую, я вже підписана(-ий)