Що значить бути лідером?

Що значить бути лідером? Щоб відповісти на запитання, що значить бути лідером, потрібно спершу зрозуміти, кого можна вважати лідером і які характеристики перетворюють просто посереднього керівника на по-справжньому великого лідера. Відповідь на це запитання намагаються дати автори Leadership Expert.

Відомий на весь світ експерт з питань лідерства та особистого розвитку доктор Стівен Кові (Stephen Covey), автор книги “Сім звичок високоефективних людей” (The Seven Habits of Highly Effective People), переконаний що визначальною характеристикою лідерства є здатність доносити до людей їхню цінність та потенціал настільки переконливо, що вони дійсно починають бачити її у собі.

Отже сутність лідера полягає не стільки у власному розвитку, скільки у вмінні надихати людей навколо та переконувати їй у їх надзвичайних здібностях та цінності. Майже кожна людина має у своєму житті таких лідерів. І зовсім не обов’язково вони наділені формальною владою. Найчастіше, коли у людей запитують, хто був таким лідером для них, вони згадують своїх батьків, вчителів, наставників – тобто тих, хто допомагав їм розвиватися і зростати.

Можна виділити п’ять основних характеристик такого типу лідерів:

1. Розуміння, чим лідерство є насправді. Існують фундаментальні принципи за допомогою яких можливо розвинути свої лідерські навички. Але для цього необхідно знати, в якому саме напрямку потрібно рухатися. Розуміти, що лідерство – це не формальна влада, а радше внутрішнє прагнення розвивати та мотивувати інших.

2. Здатність викликати довіру. Лідерство базується на стосунках, а ті, в свою чергу, виникають тільки якщо є довіра. Лідери викликають довіру показуючи людям, що вони довіряють їм та їхнім здібностям. І навпаки – довіра не може виникнути, якщо лідери зловживають мікроменджментом та стежать за кожним кроком людини.

3. Наявність чіткої мети. Великі лідери залучають своїх людей у процес комунікації і встановлюють чіткі цілі, яких необхідно досягнути.

4. Узгодження систем. Це означає, що справжній лідер ніколи не допустить розбіжності між своїми словами та дійсністю. Наприклад, якщо лідер стверджує, що персонал – це найцінніший актив його компанії – то і поводитися він повинен відповідно – пропонуючи співробітникам достойний рівень компенсації і поважаючи кожного працівника.

5. Розкриття таланту. Коли лідер викликає у людей довіру і при цьому об’єднує їх спільною метою – він тим самим робить їх більш мотивованими і щасливішими, але головне – дає можливість для розкриття їхнього таланту. Таким чином зростає ефективність всієї організації чи компанії.