Книжковий кайдзен або Як ви обираєте корисні книжки?

Книжковий кайдзен або Як ви обираєте корисні книжки?Нещодавно на тренінгу з питань особистої ефективності менеджера, який я проводив у Харкові, у нас спалахнула дискусія: “Які є ефективні (та недорогі, як на період кризи) інструменти для підвищення власного управлінського рівня, іншими словами інструменти самоосвіти?”

Перший із них – особистий план читання. Очевидно, що важко знайти дешевший і корисніший спосіб підвищувати свій освітній рівень, ніж добра книга.

Але щодо вибору книг думки розійшлися. Один з учасників запропонував такий підхід: взяти списки найкорисніших книг, що їх публікували на особистих сайтах чи блогах, або ж просто називали в інтерв’ю відомі бізнесмени, такі як Євген Чичваркін або Євген Черняк, та перечитати їх. Мовляв, якщо ці книги справили таке враження на таких успішних особистостей, то вони варті читання.

Я ж запропонував дещо інший підхід: скласти особистий план читання – максимум 52 книги на рік, за кількістю тижнів, на основі особистих потреб, на основі тих слабкостей, які керівник відчуває в собі і прагне виправити.

Ще один підхід, на котрий я звернув увагу моїх співрозмовників – не читати книгу на самоті. Ні, я не маю на увазі, що під час читання треба влаштовувати “дискотеку”, радше, що книгу, скажімо, з делегування, варто читати одночасно керівникові та його заступникам, чи лінійним менеджерам, а потім зібратися разом і обговорити – що корисного, що можемо взяти для себе, впровадити, порадити співробітникам, колегам…

Уявіть собі 52 книги, у кожній книзі нехай 3 корисні ідеї, нехай 2 з них ви впровадите в бізнес-процес. 104 покращення протягом року! Оце так кайдзен!

А як ви добираєте книги для читання?

 • Смерек В.Я. (ГіперМудрець)

  Я вже давно проводжу тренінг "Як ефективно працювати із знання, інформацією …". Є там цілий розділ як правильно вибирати собі потрібні джерела інформації – книги, сайти, статті і т.п. Є в мене і свої ТОПи: ТОТ – 10 найкращих книг, ТОП-100, і навіть ТОП-1000. А на день, хто хоче називати себе ГіперМудрецем потрібно читати десь біля 100 книг.

 • Анонім

  Олексію, це надзвичайно цікавий підхід до саморозвитку. Мені він дуже імпонує. Хоча для багатьох сучасних керівників прочитати одну книгу на тиждень – це також неабияке досягнення.

  Питання в іншому, яким чином скласти власний "план читання", якщо передбачається, що літературу потрібно підбирати самостійно і при цьому, ви ж не можете бути впевнені у якості тих книг, які обираєте?..

 • chrishoneybee

  Недавно проводили на роботі експеримент – "місяць читання". Учасники цього марафону мали вказати яку книгу вони на даний момент читають, або почати читати нову, а через місяць написати короткий відкуг з враженнями про книжку (йшлось про книги, які можуть бути корисними в роботі).

  ..так от, для багатьох людей найскладнішим виявилося власне ОБРАТИ собі книжку… Так що тема далеко не тривіальна.

  Я чесно кажучи, досі не виробила якоїсь єдиної стратегії. Часом берусь читати книжку, про яку прочитала гарний відгук в інтернеті; часом – обираю книгу за порадою колег. Головне, як на мене, щоб книжки були різноманітними, це розширює світогляд.. та й ніколи не знаєш що саме знадобиться тобі в майбутньому.

 • chrishoneybee

  Ще одна практична порада від мене – завести в своїх закладках папку "Варто прочитати" і додавати туди дінки на огляди книжок, які вас зацікавили. Так потенційний список читання завжди буде під рукою.

 • Смерек В.Я. (ГіперМУдрець)

  Так звичайно вибрати книгу є дуже непростою справою. Тому я надаю індивідуальні консультації, тобто для кожної людини зокрема підбираю набір книг відповідно до її рівня (культурного, інтелектуального і т.п.). І доречі я даю таку пораду безоплатно, хоча на Заході за такі послуги беруть гроші, причому немалі.